Trump förvirrad – Zelenskyj tvingas rätta presidenten

2025 05 20

Ett uttalande från Donald Trump har väckt stor förvirring.

Efter sitt telefonsamtal med Rysslands diktator Vladimir Putin meddelade Trump att Ryssland är ”redo för fredssamtal”.

Den amerikanske presidenten ska ha fört fram budskapet under ett samtal med ett antal EU-ledare och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Trump berättade för ledarna att Putin gått med på att omedelbart inleda direkta förhandlingar om en vapenvila, rapporterar Axios med hänvisning till källor med insyn i samtalet.

Enligt källorna ledde Trumps utspel till några sekunders "förbryllad tystnad". Detta eftersom Ryssland redan gått med på att inleda ”fredsförhandlingar” med Ukraina. De första samtalen inleddes i torsdags i Istanbul, Turkiet.

President Zelenskyj tvingades rycka in.

– Zelenskyj påminde Trump om att Putin tidigare har gått med på detta, och att den första omgången av direkta samtal ägde rum den 16 maj i Istanbul. Trump svarade inte direkt, uppger tidningens källor.

Den ukrainske presidenten ska också ha påpekat att det var hans idé att inleda fredssamtal med en omedelbar vapenvila i 30 dagar.

Avvisar sanktioner

Trump har hotat att införa nya sanktioner mot Ryssland om Kreml motsätter sig ett eldupphör.

Men efter samtalet med Putin tycks presidenten ha ändrat uppfattning.

– I stället sade Trump att Putin har gått med på att förhandla, betonade att USA inte kommer delta i dessa förhandlingar och avvisade idén om nya sanktioner mot Ryssland för tillfället, rapporterar Axios med hänvisning till två källor som var med i samtalet och en tredje källa som informerats om innehållet.

Trump ska sedan ha frågats om han kan tänka sig nya amerikanska sanktioner mot Ryssland.

– Trump svarade att han inte tycker det är en bra idé och betonade att han tror att Putin vill nå en överenskommelse, uppger tidningen.

Putin ska presentera "fredsmemorandum"

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz var en av EU-ledarna som deltog i samtalet.

Enligt Axios källor frågade Merz den amerikanske presidenten om vilka eftergifter Ryssland är redo att göra.

– Trump berättade för gruppen att Putin skulle presentera ett "fredsmemorandum" med sina villkor för eldupphör och för att avsluta kriget, framhåller en källa för tidningen.

Vidare uppger källan att Trump berättade för Zelenskyj och de övriga ledarna att han bett Putin presentera "något som folk kan enas om" och inte ett förslag som omedelbart kommer att avvisas.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder) 

Text: Redaktionen


JUST NU: Jätteattacker planeras mot Ryssland

2025 10 09

Enorma attacker planeras mot Ryssland.

Vladimir Putins Ryssland har inte visat något intresse för att ingå fredsavtal med Ukraina.

Nu planeras stora attacker mot Ryssland.

Beordrar upptrappning

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj beordrar upptrappning av användningen av långdistansvapen mot Ryssland, rapporterar TV2.

Fler och större attacker långt inne i Ryssland är alltså att vänta.

För att uppnå fred måste Ukraina slå tillbaka hårt mot Ryssland, menar Zelenskyj, som ser attackerna med långdistansvapen som ett sätt att tvinga Putin till förhandlingsbordet.

– Ju effektivare Ukraina är när det gäller långdistanskapacitet, desto snabbare kommer vi att kunna uppnå fred, säger Zelenskyj i sitt kvällstal.

Ukraina planerar därför att trappa upp attackerna mot Ryssland de kommande månaderna.

– Kvaliteten på ukrainska långdistansvapen blir allt högre – vi arbetar ständigt med detta och vi har redan tillhandahållit många olika möjligheter specifikt för produktion, nödvändig finansiering och allt stöd som krävs, säger Zelenskyj.

– Vi måste också kraftigt öka användningen av dem, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Drönare har slagit ner i Ryssland

”Till och med Hamas kan det – men inte Putin”

Ukrainas president understryker att landet bedriver en rättfärdig kamp mot invasionsmakten Ryssland.

– Det är helt i sin ordning att Ukraina slår tillbaka med precisa, riktade attacker, och till skillnad från Ryssland vet vi exakt vad vi vill uppnå. Fred, förstås, säger Volodymyr Zelenskyj i sitt kvällstal.

Han tillägger att till och med Hamas är mer benägna till fred än vad Putin är. På torsdagen har Trump meddelat att Israel och Hamas är överens om ett fredsavtal. Men Ryssland vill fortsätta kriga, påpekar den ukrainska presidenten.

– Vi för inte krig för krigets egen skull, som Ryssland gör. Till och med Hamas visar prov på god förmåga att sluta avtal, men inte Putin, säger Zelenskyj.

Kan få nytt vapen

Han tror dock på fred – förr eller senare.

– Tillsammans med våra partner skapar vi förutsättningar för att tvinga Ryssland till fred. Och det kommer att hända, säger han.

Donald Trump uppgav på måndagen att USA överväger att förse Ukraina med långdistansmissiler av typen Tomahawk, som har en räckvidd på 2 500 kilometer, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: EU:s besked - så ska ryska stridsflygen hanteras

Text: Redaktionen


9okt2025

USA slår till mot ryskt oljebolag

2025 10 09

USA agerar mot ett stort oljebolag.

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022 har EU svarat med omfattande sanktioner för att försvaga den ryska krigsmaktens ekonomi och krigsförmåga.

USA har svarat på liknande sätt.

Nu drabbas ytterligare ett av Rysslands oljebolag av amerikanska sanktioner.

Oljebolag i Serbien

Serbiens största oljebolag, Naftna Industrija Srbije (NIS), ägs till stor del av Ryssland.

Det är en av de få kvarvarande ryska energitillgångar i Europa.

– I januari sanktionerades bolaget av USA som en del av bredare ansträngningar för att begränsa rysk energiexport. Men sedan beviljade USA tillfälliga undantag, uppger Kyiv Independent.

Undantaget avslutas

Nu avslutas undantaget från sanktionerna.

– Den särskilda licensen från USA:s finansdepartement, som möjliggör sömlös operativ verksamhet, har inte förlängts, uppger NIS i ett uttalande, rapporterar tidningen.

Samtidigt förlängde USA nyligen ett undantag för en kroatisk rörledningsoperatör, som är NIS största oljeleverantör, med ytterligare en vecka för att slutföra leveransen av tidigare kontrakterade volymer till Serbien.

Har tillräckligt

Trots sanktionerna råder ingen panik inom det ryskägda oljebolaget.

– Trots sanktionerna har vi säkrat tillräckliga råoljereserver för raffinering. Våra bensinstationer över hela Serbien är fortfarande fullt utrustade med alla bränsletyper, uppger NIS.

Läs också: Raseri mot turkisk vapenaffär: ”Förskräckligt”

Ägs av ryska staten

Det serbiska oljebolaget ägs till 44,9 procent av det ryska statliga företaget Gazpromneft.

Gazproms investeringsavdelning äger 11,3 procent, vilket innebär att över 56 procent av bolaget ägs av ryska staten.

Den serbiska staten äger 29,9 procent av bolaget.

Serbien har upprepade gånger fördömt Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina, bland annat genom omröstningar i FN.

Landet har däremot vägrat att anpassa sig till västs sanktioner mot den ryska krigsmakten och fortsätter att upprätthålla nära band med Ryssland.

Läs också: Drönare har slagit ner i Ryssland

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks, resp President of Russia Office

Text: Redaktionen