Massprotest i Sverige – över 100 000 har skrivit på

2025 05 20

En namninsamling med 100 000 underskrifter från hela landet lämnas idag över till regeringen.

Bakom protestlistan står medlemmar ur Pensionärernas riksorganisation, PRO. 

Under tisdagen planeras dessutom en organiserad demonstration mitt på Mynttorget i Stockholm.

Bakgrunden är regeringens förslag om att höja gränserna för det så kallade högkostnadsskyddet för läkemedel.

Ett förslag som möts av skarp kritik och oro från pensionärer och patientorganisationer, enligt PRO som varnar för konsekvenserna.

– Regeringen spelar roulett med folkhälsan. Om pensionärer inte har råd att ta ut sina mediciner är risken överhängande att de blir sämre och i stället tvingas söka vård på akuten, säger Åsa Lindestam, ordförande PRO, i ett uttalande.

Beslut väntas på torsdag

PRO kallar förslaget för en försämring som innebär att en patient som når frikortsgränsen skulle ha betalat 900 kronor mer än idag under ett års tid, om förslaget går igenom.

På torsdag sker omröstningen i riksdagen.

Nu vädjar pensionärerna i ett brev till regeringen och sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) att “dra i nödbromsen”.

– Det här är sista chansen innan riksdagen beslutar. Konsekvenserna är inte tillräckligt utredda, säger Åsa Lindestam.

Skarp kritik

Enligt kritikerna riskerar förslaget att strida mot FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning. 

Det finns också en sedan tidigare utfärdad rekommendation från Myndigheten från samhällsskydd och beredskap, MSB, om att ha minst en månads förbrukning av receptbelagda läkemedel till förfogande. 

En beredskapsåtgärd som nu äventyras för äldre, enligt PRO.

LÄS MER: Riksbanken varnar svenskarna – “Är helt falskt”

Ministern: krävs för långsiktig finansiering

Regeringen har pekat på att det är nödvändigt att öka kostnaderna i statens budget för läkemedel. Skälet är att “säkerställa att alla patienter får tillgång till de behandlingar de behöver", understryker Acko Ankarberg Johansson.

Men det kräver också att patienternas egenavgift behöver höjas för att klara en långsiktig finansiering. Regeringen kommer att följa utvecklingen noggrant utifrån patientens perspektiv eftersom läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården, säger sjukvårdsministern.

Regeringen har också flaggat för att högkostnadsskyddet “är av yttersta vikt för att läkemedel och förbrukningsartiklar ska vara tillgängliga för alla som behöver det”.

– Samtidigt måste systemet för högkostnadsskyddet bidra till en hållbar finansiering av dessa varor. Statens kostnader för läkemedelsförmånen har ökat med 49 procent från 2012 till och med 2024, utifrån 2024 års penningvärde, medan motsvarande ökning för patientens egenavgift har varit 17 procent under samma period, framhåller regeringskansliet i ett uttalande.

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Swedbank har fått problem – kunder i hela Sverige drabbas

2025 05 19

Swedbank har drabbats av omfattande problem.

Det började vid midnatt natten till måndag.

Plötsligt haglade det in rapporter om störningar hos storbanken, enligt sajten Downdetector som samlar inrapporterade problem.

Omkring 00.30 kulminerade problemen, men på måndagsmorgonen pågår problemen fortfarande.

I synnerhet är det internetbanken som kunder inte kommer åt.

– Nu funkar det inte att logga in igen. Blir vansinnig!! skriver en kund i en kommentar.

– Slängs ut lika fort som man försöker komma in. Har jag tur kommer jag in. Annars otur och kommer inte in, framhåller en annan.

Kunder uppretade

Även Aftonbladet har fått in rapporter om Swedbankstrulet.

Flera kunder har tagit kontakt med tidningen och larmat.

– Kan varken logga in med dosa eller med bank-id. Får felmeddelande, uttrycker en person till tidningen.

På X uttrycker flera kunder sitt missnöje.

– Så jävla tröttande Swedbank, framhäver en.

– Finns det någon bank som krånglar mer än **** Swedbank. Jag tror *** det är dags att byta bank, skriver en arg kund.

LÄS MER: Swedbank straffas – har gjort fel i flera år

Drabbades av "massiv" attack

Den här typen av strul är inte ovanligt.

I april drabbades Swedbank och Sparbankerna av tekniska besvär precis inför den stora löningsdagen den 25:e.

Framför allt påverkades Swish.

Den incidenten skedde kort efter att Bankid drabbats av en massiv överbelastningsattack. Alla tjänster som kräver inloggning med e-legitimationen låg nere.

Bankid understryker att det då handlade om en extrem händelse.

– Vi har inte varit med om en så kraftig attack innan, sade Bankids pressansvarig Charlotte Pataky till GP vid tillfället.

Enligt Mattias Wåhlén, cyberhotsexpert på Truesec, var uppmärksamhet sannolikt motivet bakom överbelastningsattacken.

– De vill liksom skapa rubriker och då vill man slå med någonting som märks, sade han till Aftonbladet i april.

LÄS MER: Rusning till Swedbank – “det är exceptionellt”

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA har fått nog – kommer “krossa” Ryssland

2025 05 19

Donald Trumps tålamod med Vladimir Putin är på väg att rinna ut.

Som konsekvens förbereder USA för vad som skulle kunna bli ett brutalt slag mot Ryssland.

Det uppger Finlands president Alexander Stubb efter ett längre samtal med Trump, rapporterar The Guardian.

Åtgärderna handlar om ett nytt sanktionspaket som av den amerikanska senatorn Richard Blumenthal beskrivs som “benkrossande”.

Paketet kan läggas fram redan i veckan “för att göra Rysslands finanser ohållbara”, skriver den brittiska tidningen.

– Om vi ska sammanfatta det skulle vi kunna säga att Zelenskyj är tålmodig och president Trump börjar bli otålig, men i rätt riktning, det vill säga mot Ryssland, säger Stubb.

Trumps dealbreaker

Enligt den finländska presidenten finns en dealbreaker för Trump. Putin får inte lov att avgöra Ukrainas öde “över huvudet” på den ukrainska presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Det sanktionspaket som kan aktiveras, om det planerade samtalet mellan Trump och Putin på måndagen inte faller väl ut, kommer att rikta in sig på utländska företag som importerar rysk energi.

Paketet har initialt uppgetts innehålla planer på att införa 500 procentiga tullar på varor från alla länder som handlar energi med Ryssland.

Enligt den Trumpallierade senatorn Lindsey Graham är det ett komplement till Vita husets tullpolitik, inte ett alternativ.

"Ingen stormakt längre"

Alexander Stubb förklarar att han försökt förmedla för Trump att Ryssland inte längre är en stormakt.

– Absolut inte ekonomiskt, säger den finländska ledaren.

– Det här är den typ av budskap man måste förmedla. Det är inte ett lätt spel, men man måste bara fortsätta att engagera den amerikanska administrationen.

LÄS MER: Paniksiffror från Ryssland – står inför “flodvåg av konkurser”

Putin hånfull

Förra veckan påstod Putin att han är beredd på ytterligare västerländska sanktioner.

Diktatorn uttryckte sig om saken i hånfulla termer.

Världens ledande ekonomier glider in i en lågkonjunktur, bara för att skada oss. Det är som om jag skulle köpa en biljett och inte åka för att reta upp konduktören, sade Putin enligt ryska statliga mediebyrån Tass.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen