Vulkanutbrott nära turistparadis – högsta varning utfärdad

2025 05 19

Indonesien har höjt beredskapen till den högsta nivån med anledning av ett vulkanutbrott.

Det är vulkanen Lewotobi på ön Flores, öster om turistparadiset Bali, som fått flera utbrott.

Nu utfärdar Indonesiens geologiska myndighet den kraftfullaste varningen. Under söndagskvällen höjdes beredskapen till högsta möjliga nivå. 

– Vår analys visade att aktiviteten vid vulkanen Lewotobi fortfarande är hög, så vi har uppgraderat varningen, säger Muhammad Wafid, chef vid Indonesiens geologiska myndighet, till Arise News.

Vulkanen har haft åtta utbrott sedan i söndags.

Stora askmoln har noterats cirka 1,2 kilometer upp i luften och myndigheten flaggar för eventuella lavaströmmar i närliggande områden.

–  Det finns också oro för kalla lavaflöden – en farlig blandning av vulkaniskt avfall och vatten som kan uppstå vid kraftigt regn, rapporterar Arise News.

Kan påverka turister

Invånare uppmanas att bära munskydd och hålla sig minst sex kilometer från kratern. 

Lewotobi har tidigare haft flera kraftiga utbrott, vilket fått stor påverkan på flygtrafiken till Bali.

I mars tvingades flera flygbolag ställa in avgångar till paradisön på grund av vulkanisk aska i luften. 

I november 2024 fick Lewotobi ett stort utbrott. Nio personer miste livet och tusentals invånare fick evakueras från närliggande områden.

Det är oklart om det senaste utbrotten kan bli lika kraftfullt.

Fakta Indonesien

Officiellt namn: Republik Indonesia/Republiken Indonesien

Statsskick: republik, enhetsstat

Stats- och regeringschef: president Prabowo Subianto (2024–)

Antal invånare: 277 534 122 (2023)

Huvudstad med antal invånare: Jakarta 10 560 000 (folkräkning 2020)

Källa: Utrikespolitiska institutet, UI

Arkivfoto: Y Ginsu

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump erkänner – “Jag trodde det skulle vara lätt”

2025 08 18

Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj håller just nu i en pressträff.

Presidenterna möter den amerikanska pressen inför mötet med de europeiska ledarna – där bland annat Frankrikes Emmanuel Macron och Tysklands Friedrich Merz medverkar.

Under pressträffen har Donald Trump fått flera frågor gällande kriget, där han bland annat svarar att han trodde att det skulle vara lättare att få slut på striderna än vad det har varit.

Trump erkänner

Den amerikanska presidenten säger att han tror på att kriget kommer att avslutas, eftersom “både Zelenskyj och Putin vill det”.

– Jag tror att hela världen är trött på det, och vi kommer att få ett slut på det, säger han enligt Sky News.

Samtidigt medger Trump att det har varit svårare än han trodde att det skulle vara.

– Jag har avslutat sex krig. Och jag trodde att detta kanske skulle bli det enklaste, men det är inte det enklaste, det är ett svårt krig, av många skäl, och det kommer att diskuteras länge.

Inget eldupphör

Under pressträffen säger den amerikanska presidenten även att det inte är något eldupphör som man vill ha, utan ett fullständigt fredsavtal.

Han säger på måndagskvällen att ”strategiskt sett” kanske det ena eller det andra landet inte vill ha ett eldupphör.

– Jag tror inte att vi behöver något eldupphör.

Skämtar om klädseln

Tillräckligt lång tid tycks ha gått sedan det katastrofala mötet i Ovala rummet som senast slutade med verbalt storbråk medan Trump och Zelenskyj för att de båda ska kunna skämta.

Zelenskyj blev tillfrågad om sin kostym av Brian Glenn, samma reporter från nyhetskanalen Real America's Voice som frågade honom om hans kostym inför det heta samtalet i Ovala rummet i februari.

Den här gången var den ukrainska presidenten – klädd i en mörk kostym istället för sin vanliga militärliknande tröja – väl förberedd.

“Samma som förut”

– Du har samma kostym på dig som förra gången, säger Zelenskyj.

Både Donald Trump och en reporter i rummet sade att den ukrainske presidenten ser bra ut i kostymen.

Läs mer: Ryssland stoppar oljeleveranser till Ungern

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Tung konkurs i bilbranschen – kraschar efter 130 år

2025 08 18

Ytterligare ett bolag i den tyska bilindustrin går under.

Under de senaste åren har krisen i den tyska bilindustrin intensifierats.

Underleverantörerna har fått det oerhört svårt – och konkursansökningarna lämnas in på rullande band.

Nu kommer besked om att ytterligare ett tyskt bolag i bilindustrin tvingas tacka för sig – och det efter 130 år, rapporterar tyska medier.

Går i konkurs

Krisen inom den tyska bilindustrin drabbar nästa företag. 

Nu har ledningen för företaget Werkzeugbau Laichingen ansökt om att inleda ett konkursförfarande vid tingsrätten i Stuttgart. 

Enligt konkursförvaltaren Martin Mucha har den minskade orderingången i kombination med försvårade finansieringsvillkor visat sig vara en för stor belastning.

Företaget med säte i Laichingen, som är specialiserat på tillverkning av verktygsmaskiner för bilindustrin, har för närvarande cirka hundra anställda och kan se tillbaka på en cirka 130-årig företagshistoria, uppger tyska T-online.

Flera problem

Enligt Mucha, partner på advokatbyrån Grub Brugger i Stuttgart, påverkar den fortsatta svagheten inom fordonssektorn även leverantörs- och maskinbyggnadsföretagen.

– Orderingången minskade. Dessutom hade man svårt att få nödvändig finansiering, säger Mucha.

Tufft för tyskarna

Krisen i branschen är tuff för tyskarna.

Bilindustrin står för ungefär en femtedel av landets industriproduktion, och om man räknar med leverantörskedjan genererar den cirka sex procent av BNP, enligt Capital Economics. 

Branschen sysselsätter direkt cirka 780 000 personer – och stöder miljontals andra arbetstillfällen, rapporterar BBC.

“Så många kriser”

Simon Shütz, talesperson för den tyska bilindustriförbundet, har tidigare i år satt ord på krisen.

– Det finns så många kriser, en hel värld av kriser. När en kris är över, kommer en annan, säger han.

Omställningen till eldrivna bilar bidrar till utmaningarna, menar talespersonen.

– Övergången från förbränningsmotor till eldrift är en mycket stor process. Vi investerar miljarder i ombyggnaden av alla fabriker. Och det tar tid, det råder det ingen tvekan om.

Foto: C. Aranda

Text: Redaktionen