20 jan 2026

USA har gjort spektakulärt fynd på Grönland – Trump höjer insatsen

2025 05 19

Den amerikanska rymdmyndigheten Nasa har gjort en överraskande upptäckt på Grönland.

Fyndet är begravet 30 meter under Grönlands inlandsis på öns västra sida. Det upptäcktes under en flygning över polcirkeln då ett nytt radarsystem testades.

Initialt trodde forskarna att de hade hittat en förlorad civilisation.

Det visade sig istället vara en övergiven och bortglömd amerikansk kärnvapenbas och utgör en påminnelse om USA:s intresse för Grönland, rapporterar Wall Street Journal.

Har fått Trump att höja insatsen

Platsen har identifierats som Camp Century, en militärbas och en del av ett topphemligt Pentagonprojekt från 1950-talet.

Målet var att basen skulle kunna husera gömda uppskjutningsplatser för kärnvapenmissiler med kraft att nå Sovjetunionen, enligt WSJ.

Basen övergavs 1967 då Grönlands inlandsis bedömdes för instabil för att stödja det underjordiska nätverket av uppskjutningsramper.

Återupptäckten, som gjordes våren 2024 men som fick stor uppmärksamhet förra veckan, har fått USA:s president Donald Trump att höja insatserna för planerna på att ta över Grönland från Danmark, uppger Daily Mail.

– Vi behöver Grönland för den nationella säkerheten och vi arbetar med alla inblandade för att försöka få det. På ett eller annat sätt kommer vi att få det, sade Trump i ett tal till kongressen i mars.

Presidenten har också tidigare sagt att han inte utesluter militära medel för att få kontroll över ön.

"Som en annan planet"

Enligt Nasas radarskanningar finns ett omfattande nätverk av begravda tunnlar under isen. Tunnlarna, som tillhör den bortglömda basen, bedöms vara över två och en halv kilometer långa.

De framskridande inlandsisarna gjorde det dock omöjligt att bo där och projektet övergavs alltså mitt under kalla kriget.

– Det är som att flyga över en annan planet och det är svårt att föreställa sig att någon eller något någonsin skulle kunna överleva där, säger Chad Greene, forskare på Nasa och som var med och återupptäckte basen, enligt Newsweek.

Erbjuder "särskild status"

Förra veckan uppgavs USA överväga att erbjuda Grönland “särskild status” för att integrera ön i ett liknande avtal som landet har med önationer i Stilla havet, rapporterar Reuters.

Vita huset har inte kommenterat uppgifterna.

Danmark och Grönland har konsekvent sagt att Grönland tillhör grönlänningarna.

– Grönland är vårt. Vi är inte till salu och kommer aldrig att vara till salu. Vi får inte förlora vår långa kamp för frihet, sade Múte Egede, Grönlands dåvarande premiärminister, i december.

USA:s vicepresident JD Vance har kallat Danmark för en “dålig allierad” och kritiserade Danmark för att “inte ha gjort ett bra jobb för Grönlands folk” under sitt besök på ön i våras.

200 soldater idag

Ett fördrag mellan USA och Danmark från 1951 tillåter USA att bygga militära installationer på Grönland. Som mest hade amerikanerna 17 baser över hela ön tillsammans med 10 000 soldater.

Idag har närvaron krympt till cirka 200 soldater baserade vid en utpost, Pituffik Space Base.

LÄS MER: Stor militär förändring på Grönland – forskare slår larm direkt

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp Jennifer Latuperisa-Andresen

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Unik attack mot Ryssland – första gången under kriget

2026 02 13

Ukrainska styrkor har genomfört en unik drönarattack.

Oljeraffinaderiet i Ukhta, i den ryska delrepubliken Komi, har attackerats av ukrainska drönare.

Enligt uppgift ska attacken ha orsakat en brand. Filmklipp på sociala medier visar hur ett stort rökmoln stiger mot himlen.

Första gången under kriget

Det rör sig om en unik långdistansattack.

För första gången har Ukraina lyckats attackera en anläggning 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen.

– En källa inom den ukrainska säkerhetstjänsten SSU uppger att operationen markerar ett nytt distansrekord för ukrainska drönare, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ägs av oljejätten

Raffinaderiet i Ukhta ägs av det ryska statliga oljebolaget Lukoil. Vid anläggningen bearbetas omkring 4,2 miljoner ton olja per år. Bland annat framställs diesel, bensin och vakuumgasolja.

En betydande del av bränslet exporteras till Rysslands väpnade styrkor i Ukraina. Därför betraktas anläggningen som ett legitimt militärt mål för Ukrainas väpnade styrkor.

Produktionen fortsätter nedåt

Framgångsrika ukrainska drönarattacker har bidragit till att minska Rysslands oljeraffineringskapacitet.

I januari minskade Rysslands råoljeproduktion för andra månaden i rad. Produktionen uppgick till 9,28 miljoner fat – 46 000 färre jämfört med föregående månad, rapporterar Bloomberg.

LÄS MER: Tungt krav från Zelenskyj – ”Ge mig ett datum” 

Efter onsdagens angrepp

Attacken mot oljeraffinaderiet i Ukhta äger rum endast en dag efter att ukrainska styrkor attackerat ett oljeraffinaderi i södra Volgogradregionen i Ryssland.

Ukrainas generalstab bekräftade uppgifterna under onsdagen.

Raffinaderiet i Volgograd ägs också av Lukoil, som är Rysslands största oljeproducent.

LÄS OCKSÅ:

Kalldusch för Trump – republikaner röstar emot 

Orbán har fått nog: Ni har “förklarat krig” mot Ungern 

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen