05 aug 26

Allt fler tas på bar gärning – dramatisk utveckling i mataffärer

2025 05 17

Svenska mataffärer ser en dramatisk utveckling med mycket brottslighet, men många tas också på bar gärning.

Det blir allt vanligare att svenska matbutiker utsätts för brott.

Det handlar om en dramatisk utveckling då brottsligheten blir allt mer systematisk och organiserad.

Bland annat i Blekinge vittnar man om en snabb ökning av brottsligheten.

Dramatisk utveckling

Det gäller till exempel Ica Maxi i Lyckeby i Karlskrona, som har sett en markant ökning av antalet stölder de senaste 10-12 månaderna, rapporterar SR.

Det är framför allt köttstölderna som skjuter i höjden, och utvecklingen kopplas delvis till att matpriserna ökar.

Ica Maxis butikschef Andreas Ahlqvist vittnar om att det har hänt att kriminella ligor kommer in i butiken, vilket märks på hur de agerar.

– Det är ju att det är systematiskt, de är många som är inne samtidigt och uppehåller personal och så där. Det är viktigt att vi har en bra dialog butikerna emellan, med våra kollegor, så att vi kan varna varandra när de här ligorna är ute, säger han till radiokanalen.

Tas på bar gärning

Den senaste tiden har det kommit allt fler liknande rapporter om stölder i butiker runt om i Sverige, inte minst köttstölder, som allt oftare är organiserade.

Nyligen har det till exempel väckts åtal mot tre medlemmar i en familj som fyllde en barnvagn med kött och försvann, rapporterar Sydöstran.

Men många av brottslingarna är betydligt mer organiserade än så. En kartläggning förra hösten visade att många stora köttstölder sker mycket systematiskt. Svensk Handel uppger att ligorna planerar stölderna och har listor på vad man ska ta med sig från butiken, vilket Dagligvarunytt har rapporterat.

Svensk Handels arbete tillsammans med kommuner och myndigheter har dock gett effekt, bland annat sker allt fler tillslag mot restauranger som köper stulet kött.

Det händer också ofta att tjuvar tas på bar gärning.

Det har även hänt åtskilliga gånger på Ica Maxi-butiken i Lyckeby i Karlskrona, berättar butikschefen.

– Ja, det händer varje vecka, säger Andreas Ahlqvist till radiokanalen.

Foto: ICA-gruppen

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen