06jan26

Jättebesked från Tyskland – inte hänt sedan andra världskriget

2025 05 14

Den tyska armén ska bli Europas starkaste.

Det tillkännager landets nya förbundskansler Friedrich Merz i sitt första stora tal till förbundsdagen.

– Vi måste kunna försvara oss själva så att vi inte behöver försvara oss själva, säger han enligt Bild.

Merz framhåller att Bundeswehr (Tysklands försvarsmakt, reds.anm.) bör bli den starkaste konventionella armén i Europa.

– Styrka avskräcker angripare. Svaghet, å andra sidan, lockar till sig angripare, säger Tysklands ledare. 

Tar tydlig ställning

I talet tar Merz också tydlig ställning för Ukraina i landets försvarskrig mot Ryssland.

– Vi är inte en part av kriget och vi vill inte bli det. Men vi är inte heller en oengagerad tredje part eller en neutral medlare. Tyskland står på Ukrainas sida. Det finns inga om och men gällande den saken, säger förbundskanslern.  

Historiskt

Förbundskanslerns besked markerar en historisk omställning för Tyskland. Tyska regeringar har länge vägrat stora satsningar på militären.

Senast Tyskland hade en armé som ansågs vara den mest kraftfulla och moderna i Europa var mellan 1939 och 1941 – då landet vann flera stora slag i andra världskriget.

Hemskheterna under Nazitiden har dock satt djupa spår. Frågan om militär upprustning har varit känslig i Tyskland med anledning av 1900-talets mörka historia och starka pacifistiska strömningar inom landet.

Men nu låter det annorlunda.

Regeringspartierna, kristdemokratiska CDU och Socialdemokraterna, har tidigare meddelat att de enats om villkoren i ett jättepaket som frigör hundratals miljarder euro för satsningar på försvar och infrastruktur.

Hundratals miljarder euro ska gå till att rusta upp det tyska försvaret och cirka 500 miljarder euro ska användas för att finansiera infrastrukturprojekt utanför de normala budgetutgifterna. Satsningarna ska genomföras under det kommande decenniet.

LÄS MER OM SÄKERHETSLÄGET HÄR:

Putin hånar västvärlden – diktatorns “skämt” sprids i Ryssland

UPPGIFTER: EU planerar hård smäll för Ukraina – “värsta möjliga tidpunkt”

Boris Johnson ”mycket nervös” – varnar för en ”tredje invasion”

Foto:

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


600 000 svenskar kan förlora sina TV-kanaler

2026 05 16

Många hushåll att riskerar att förlora sina TV-kanaler.

IPTV är ett utbrett problem i Sverige med över en halv miljon användare.

Nu lyfts flera orsaker fram som gör att användare riskerar att förlora sina tv-kanaler.

Många hushåll drabbas

IPTV står för Internet Protocol Television och är en teknik som gör det möjligt att strömma tv-kanaler och rörligt innehåll via bredband istället för via antenn eller parabol.

Hundratusentals svenskar använder i dag illegal IPTV för att få tillgång till sport, filmer och tv-kanaler till låga priser – men utvecklingen skapar allt större problem för både bransch och säkerhet.

Enligt uppskattningar från analysbolaget Medievision används tjänsterna av omkring 640 000 svenska hushåll.

Det innebär också stora ekonomiska förluster för rättighetsinnehavare.

I vissa beräkningar uppskattas att över en miljard kronor årligen hamnar hos kriminella aktörer.

TV- och telekombolag har gått ut med varningar om den oroande utvecklingen.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, nyligen.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Fler säkerhetsrisker

Utöver de juridiska problemen pekas nu även säkerhetsrisker ut som en växande fara som kan leda till att användare förlorar sina kanaler.

I en ny rapport Consumer Risk from Piracy in the Nordic Countries varnas de nordiska länderna för att illegala streamingtjänster kan innebära betydligt större cyberrisker än många användare inser.

Forskarna menar att pirattjänster ofta har appar och TV-boxar som innehåller skadliga koder eller osäkra funktioner.

I värsta fall kan en infekterad enhet sprida sig till andra enheter, samt förstöra TV-boxen.

– En infekterad tv-box kan i värsta fall bli en ingång till andra prylar i hemmet – som datorer, mobiler och surfplattor, står det i rapporten.

Det innebär att riskerna inte bara handlar om tv-tittande, utan om hela den digitala säkerheten i hemmet.

Vill se fängelsestraff

Nu pågår ett intensivt arbete för att stoppa spridningen av illegal IPTV.

Åklagarmyndigheten vill skärpa straffen ordentligt.

Myndigheten föreslår att privatpersoner ska kunna dömas till fängelse.

– En straffskala som endast innehåller böter kan inte anses rimlig och proportionerlig i förhållande till alla de typer av handlingar som faller under denna bestämmelse, uppger myndigheten, rapporterar SVT.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen