Elbilsföretag på väg att falla – stort kaos

2025 05 13

Ett amerikanskt elbilsföretag står inför en kollaps.

Det är tuffa tider för flera elbilsbolag.

Nu kommer besked om att ännu en elbilstillverkare har fått stora problem.

Den här gången handlar det om amerikanska Bollinger Motors, rapporterar flera medier.

Stora problem

Bollinger Motors har satts i konkursförvaltning av en domare i Michigan.

Detta efter att grundaren Robert Bollinger stämde ägaren Mullen Automotive Inc i Kalifornien för brott mot återbetalningsvillkoren för ett lån på 10 miljoner dollar som han gjorde till Mullen i slutet av förra året, rapporterar Automotive News.

Stora skulder och en osäker framtid har lett till att företag nu står inför en potentiell kollaps.

“Ser inte bra ut”

Ytterligare rapportering från The Detroit News gör gällande att tillverkaren också har samlat på sig cirka 500 000 dollar i kreditkortsskulder.

The Drives skribent Beverly Braga skriver att det inte ser bra ut för Bollinger Motors.

– Det ser inte bra ut för Bollinger Motors, elbilsbolaget som förvandlade 148 miljoner dollar till cirka 40 (delvis) osålda kommersiella lastbilar och en hel del drama, skriver Braga.

“Slut på medel och tid”

Braga fortsätter.

– Biltillverkaren introducerade sin Deliver-E elektriska leveransbil innan de gick all-in på den kommersiella sidan av fordonsbranschen. 

– Och efter allt detta, inklusive en investering på över 3 miljoner dollar från delstaten Michigan, har ägaren Mullen Automotive Inc och därmed Bollinger Motors slut på medel och tid. 

Bredare utmaningar

Elbilsbranschen har haft det tufft de senaste åren – med undantag för jättar med marginalerna på sin sida som exempelvis kinesiska BYD.

Det råder även tuffa förutsättningar i bilbranschen generellt, där såväl större bilmärken som lokala bilhandlare har fått det svårt.

Inflationsproblem, höga räntor, en svag köpmarknad och oberäknelig internationell tullpolitik är orsak till huvudbry för branschen. 

Blickarna riktas alltjämt mot världens centralbanker i hopp om räntesänkningar den kommande tiden.

Foto: M. Fousert

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig prissmäll väntar hushållen

2025 08 20

En varm och torr sommar kommer att få elpriserna att ”skjuta i höjden” under hösten.

Det fastslår elhandelsbolaget Bixia i en färsk prognos.

– Terminsmarknaden har inte reagerat särskilt kraftigt än, men en fortsatt torr höst kan få elpriserna att skjuta i höjden, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia.

Därför skjuter priserna i höjden

Ett kraftigt tapp i vattenmagasinen i både Sverige och Norge pekas ut som orsaken till den förväntade prischocken.  

Vattennivån har sjunkit stadigt efter flera veckors högtryck och utebliven nederbörd.

I det norska elområdet NO2 har fyllnadsgraden sjunkit till 55 procent – hela 20 procentenheter mindre än vad som är normalt för säsongen.

– Torkan i Norge gör att de hårt pressade vattenkraftsproducenterna kan skruva upp sin prissättning en bra bit och närma sig de kontinentala priserna. Norge bidrar till att vi i höst kan få en högre prisbild än vad vi trodde före sommaren, säger Johan Sigvardsson.

Lägsta vindkraftsproduktionen på hela året

Bixias analys visar också att prisskillnaderna mellan Sveriges elområden har varit stora under sommaren.

I de norra elområdena, SE1 och SE2, låg snittpriset på 11 öre per kilowattimme. I de sydligare elområdena var snittpriset betydligt högre – 29 öre per kWh i SE3 och 40 öre per kWh i SE4.

–  Vi har haft en lugn sommar prismässigt på elmarknaden. Men högtrycken har gett både den lägsta vindkraftsproduktionen på hela året och låg nederbörd, vilket syns tydligt i vattenmagasinen. Att hydrologin har försvagats snabbt kan driva upp elpriset i höst, säger Johan Sigvardsson.

LÄS MER: Varnar för systemkollaps – ”vi har skrikit oss hesa”

”Har haft det tufft”

Den låga vindkraftsproduktionen förklaras av att vecka 28–30 gav mycket svaga vindar. Väderfenomenet hjälpte i sin tur de hårt pressade vattenkraftsproducenterna.

– Den svaga vinden gav ett tillfälligt andrum, efter en längre period med låga priser till följd av den stora vattenmängden i magasinen. Producenterna har haft det tufft både i Sverige och Norge, med låga ensiffriga priser som knappt täcker driftskostnaderna, säger Johan Sigvardsson.

LÄS MER: Helt nya elpriser införs i Sverige – det här gäller

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Svenska stridsflygplan i skarp insats

2025 08 20

Svenska stridsflygplan av modellen Jas 39 Gripen har deltagit i en skarp Natoinsats.

Det uppger försvarsalliansen i ett uttalande.

Under natten mot tisdag lyfte Gripenplanen från en flygbas i Polen efter att ryska stridsflyg attackerat Ukraina.

Enligt Nato syftade insatsen till att ”säkerställa försvaret av Natos territorier”.

Även flygplan från Polen och Tyskland deltog i den skarpa insatsen, som enligt Nato syftade till att skydda alliansens luftrum och en logistisk knutpunkt i Polen.

–  Styrkor från dessa nationer hjälpte till att skydda den logistiska knutpunkten i Polen som används för militärt och civilt stöd till Ukraina, säger överste Martin L. O'Donnell, talesperson för Supreme Headquarters Allied Powers Europe, i ett uttalande.

Kommenterar inte

Den svenska Försvarsmakten vill inte gå ut med detaljer om insatsen.

I en kommentar till TV4 uppger Försvarsmakten att man inte kommer att uttala sig om händelsen, eftersom den genomfördes under Natos befäl.

Stark närvaro i Polen

Det svenska flygvapnet spelar en avgörande roll i försvaret av polskt luftrum.

Flera Gripenplan är stationerade i landet. De ingår i Natos förstärkta incidentberedskap, enhanced Air Policing.

– Vi har en lång erfarenhet av att upprätthålla och säkerställa Sveriges territoriella integritet med vår incidentberedskap. Det som är nytt är att vi nu genomför samma flyguppdrag från Polen och inom ramen för Natos förstärkta luftrumsövervakning av det allierade luftrummet, säger Jörgen Axelsson, flygvapnets operationschef. 

– Genom att vi bidrar till Natos samlade avskräckning och försvar stärker flygvapnet även Sveriges säkerhet. Det är en viktig utveckling av vår förmåga och ytterligare ett steg för flygvapnet att bli fullt integrerad i Natos luftförsvar.

Foto: Flygvapnet

Text: Redaktionen