Trump hotar Ryssland och Ukraina

2025 05 13

USA kommer att lämna förhandlingsbordet om samtalen mellan Ryssland och Ukraina inte leder till några framsteg.

Det framhåller USA:s president Donald Trump via sin chefsförhandlare Steve Witkoff.

– Presidenten har ställt ett ultimatum till båda sidor. Om det inte blir några direkta förhandlingar, och om det inte sker snabbt, så måste USA ta ett steg tillbaka och inte längre vara inblandade, säger Witkoff till Bretitbart News.

– Det är inte vårt krig, utan en konflikt vi vill medla i. Vi startade inte kriget, men vi vill hjälpa till att avsluta det. Det enda sättet det kan ske är genom en vapenvila.

Varningen: ”Vore dåligt för alla”

Trumps toppdiplomat tror att ett amerikanskt uttåg ur förhandlingarna kommer få negativa konsekvenser för alla inblandade.

– Om USA drar sig tillbaka så tror jag det vore dåligt för alla. Det kommer vara dåligt för européerna, det kommer vara dåligt för ukrainarna, och jag tror inte att det kommer gynna ryssarna, säger Witkoff och fortsätter:                   

– Jag tror faktiskt att ryssarna vill ha en fredlig lösning, och båda sidor försöker nu lista ut vad det betyder för dem. Vårt jobb är att sätta dem i ett rum tillsammans och visa dem att alternativen till en fredlig lösning är dåligt för alla. Det är vårt jobb.

Utrikesministern har också hotat

USA:s utrikesminister Marco Rubio har tidigare förmedlat samma budskap.

Enligt Rubio kan USA:s tålamod ta slut om inte Ryssland och Ukraina presenterar “konkreta förslag” för en vapenvila.

– Om det inte sker några framsteg kommer vi att ta ett steg tillbaka som medlare i den här processen. Presidenten och utrikesminister Rubio kräver riktiga steg för att stoppa blodbadet, framhöll Rubios talesperson Tammy Bruce i slutet av april.

LÄS MER HÄR: Zelenskyj ställer tungt ultimatum – vänder sig direkt till Putin

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


Storbank varnar allmänheten för katastrof – kan inträffa i höst

2025 05 31

USA står inför en finanskris som kan få stora konsekvenser för hela världen.

Det hävdar Jamie Dimon, vd för storbanken JP Morgan Chase.

Enligt Dimon är en ekonomisk krasch oundviklig om USA inte gör någonting åt landets gigantiska statsskuld som fortsätter att öka.

– Utan betydande förändringar är USA på väg mot en härdsmälta. Jag har sagt till tillsynsmyndigheterna att det kommer att hända – och ni kommer att få panik, säger Dimon till The Wall Street Journal.

Enligt storbankens vd kan en krasch inträffa så tidigt som i slutet av hösten.

– Vi kommer att se en krasch på obligationsmarknaden. Det kommer att hända. Frågan är bara om det blir en kris om sex månader eller sex år.

Trumps politik kan öka statsskulden

Jamie Dimons varning utfärdas samtidigt som president Donald Trump fått igenom ett stort lagpaket som förväntas öka USA:s statsskuld avsevärt.

Åtgärdspaketet innehåller både omfattande skattesänkningar och utgiftsökningar. Enligt den oberoende organisationen Committee for a Responsible Federal Budget (CRFB) kan Trumps politik leda till att statsskulden ökar med 7 500 miljarder dollar till 2035, vilket skulle höja den amerikanska statsskulden från nuvarande 123 procent till 142 procent av BNP.

Påverkar hela världen

Ekonomiska kriser i USA påverkar hela världen.

Orsaken till finanskrisen 2008 var en katastrofalt fungerande amerikansk bolånemarknad.

Nyligen varnade Riksbanken för att osäkerheten i USA kan få konsekvenser för Sverige.

– Den amerikanska ekonomin spelar en viktig roll i världsekonomin. Om förtroendet för den amerikanska dollarn och amerikanska statsobligationer snabbt försämras skulle detta kunna få betydande konsekvenser för den finansiella stabiliteten, framhöll centralbanken i en rapport.

LÄS MER: Riksbanken varnar för USA

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


JUST NU: Sverige slår till mot Ryssland

2025 05 31

Sverige agerar mot den ryska skuggflottan i Östersjön.

Från och med första juli får Kustbevakningen och Sjöfartsverket nya order. Myndigheterna ska skärpa kontrollerna av utländska fartyg.

Enligt en ny förordning ska Kustbevakningen och Sjöfartsverket samla in försäkringsuppgifter från fartyg som passerar svenskt sjöterritorium eller ekonomisk zon, rapporterar SR Ekot.

Tidigare har kontroller endast utförts på fartyg som anlöper en hamn.

”Avskräckande effekt”

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) kallar det nya beslutet för en ”viktig markering” mot Rysslands ökända skuggflotta. 

– Vi tänker att det både ska ha en preventiv, avskräckande effekt mot fartyg som ingår i den ryska skuggflottan, och också ge underlag för att vidta andra åtgärder, som exempelvis att sanktionslista fler fartyg, säger han till radion.

Fartygen är inte skyldiga att svara på begäran, men Strömmer menar att ett uteblivet svar kan vara lika viktigt.

– Även avsaknaden av ett svar är i sig intressant. Det kan vara indikation på en anledning att följa fartyget extra noggrant, säger justitieministern.

Sverige har varnat för katastrof

Fartygen i den ryska skuggflottan är en viktig del av Putinregimens finansiering av anfallskriget i Ukraina. Moskva använder skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners, vilket genererar betydande inkomster till den ryska krigskassan.

Fartygen i skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Efter krigsutbrottet har snittåldern på oljefartygen ökat från 8,9 till 16,6 år.

Sveriges tidigare utrikesminister Tobias Billström (M) har varnat för att den ryska fartygstrafiken kan få förödande konsekvenser.

– Vi kommer alla att påverkas om det skulle uppstå ett problem på grund av en kollision eller ett oljeläckage från ett av dessa fartyg, som dessutom i många fall inte är sjödugliga eller mycket nära att inte vara sjödugliga, sade Billström till The Guardian i april 2024.

LÄS MER OM RYSKA SKUGGFLOTTAN HÄR:

Ryssland kan orsaka katastrof i hela Östersjöområdet

Ryska fartyg i Norge

Ryssland hävdar: ”Aggressiva aktioner” nära Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen