UPPGIFTER: Prestigesmäll för Ryssland – värde på 40 miljoner upp i rök

2025 05 13

Rysk utrustning värd motsvarande drygt 40 miljoner kronor uppges ha slagits ut.

Enligt Kyiv ligger Ukraina bakom en attack som förstört prestigefylld rysk militär utrustning, inklusive en sovjetisk pansarvagn av T-72-typen.

Det uppger det ukrainska försvaret samtidigt som man släpper en video som påstås visa attacken, rapporterar bland annat Newsweek.

Se videon längst ned i artikeln.

Attackerar hangar med kamikazedrönare

Newsweek har inte kunnat verifiera innehållet i videoklippet.

Det som syns på filmen uppges dock vara hur ukrainska styrkor attackerar en hangar i ett ospecificerat område i Ukraina.

– Ukrainska krigare förstör en hangar med rysk militär utrustning värd fyra miljoner dollar, skriver Ukrainas försvarsministerium i en kommentar till videon.

På bilderna syns hur en drönare träffar målet och efterdyningarna av attacken, som ska ha genomförts med hjälp av så kallade kamikazedrönare, enligt den ukrainska nyhetskanalen Defense Express.

Ryssland har inte lämnat någon kommentar om videon.

Anfaller direkt efter "vapenvilan"

Parallellt med uppgifterna om den ryska prestigeförlusten uppger tankesmedjan Institute for the Study of War, ISW, att Ukraina rycker fram i Donetskregionen i riktning mot Toretsk. 

Ryssland har å sin sida anfallit Ukraina med massiva drönarattacker efter att den ryska ensidiga vapenvilan löpt ut efter helgen. Hundratals ryska attacker har även pågått under dagarna då Kreml hävdat eldupphör.

Andrii Sybiha, Ukrainas utrikesminister, uppgav i fredags att Ryssland genomfört 734 attacker mot ukrainska trupper och ukrainskt land sedan “vapenvilan” skulle ha startat.

– Jag talade just med Ukrainas militära ledning, som gav information om situationen vid frontlinjen. Förutsägbart nog visar sig Putins “paradvapenvila” vara en fars, framhöll Sybiha på X vid tillfället.

LÄS MER: Europa ställer ultimatum till Putin – diktatorn får 12 timmar

Senare i veckan väntas ukrainska och ryska representanter att träffas öga mot öga under samtal i Istanbul.

USA:s president Donald Trump har sagt att han där vill delta i möte mellan både Vladimir Putin, Rysslands diktator, och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Det finns en möjlighet, om jag tror att bra saker kan hända, säger Trump enligt Sky News.

Se videon här

Klicka här för att se den ukrainska attackvideon (länk till X)

Foto: Defense of Ukraine, skärmdump från X

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Stort bakslag för Rusta – därför nobbar kunder kedjan

2026 07 03

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med “stabila” siffror.

Det underströk vd Cathrine Wigzell där och då. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men bakom glädjebeskedet finns också mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljonner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen