Kreml svarar på Europas ultimatum

2025 05 12

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har gett grönt ljus till en 30 dagars lång vapenvila från och med i dag, måndag.

USA och Europa ställer sig bakom förslaget.

Den sistnämnda aktören har också hotat att vidta ytterligare sanktioner mot Ryssland om Moskva inte accepterar vapenvilan.

– Klockan tickar. Vi har fortfarande 12 timmar kvar innan dagen är över. Om vapenvilan inte har trätt i kraft då kommer den europeiska sidan att börja förbereda sanktionerna, sade Stefan Kornelius, talesperson för den tyska regeringen, tidigare under måndagen.

Läs mer här: Europa ställer ultimatum till Putin – diktatorn får 12 timmar

Kreml svarar

Nu svarar Ryssland på Europas ultimatum.

Kremls talesperson Dmitrij Peksov kallar de europeiska ländernas hot om ytterligare sanktioner för ”oacceptabelt”.

– Ett sådant ultimatum är oacceptabelt för Ryssland. Det är inte lämpligt. Man kan inte använda ett sådant språk mot Ryssland, säger han enligt den ryska statskontrollerade nyhetsbyrån Tass.

Experten: Trump avgörande

Rysslands diktator Vladimir Putin har inte accepterat förslaget om en 30 dagars lång vapenvila. I stället har den ryske ledaren föreslagit nya förhandlingar med Ukraina, utan några förhandsvillkor.

Volodymyr Zelenskyj har svarat att han är redo att träffa Putin i Turkiet för samtal den här veckan.

Hanna Smith, Rysslandsexpert och forskaren i säkerhetspolitiska frågor, tror inte att Putin kommer resa till Turkiet för att endast träffa Zelenskyj.

Men om USA:s president Donald Trump också dyker upp kan den ryske ledaren svänga om, enligt experten.

–  Avgörande för om Putin verkligen dyker upp i Turkiet blir frågan om vilka andra som gör det. Donald Trump reser till Mellanöstern den här veckan, och om han säger att han reser till Ankara så då kommer till och med Putin och Trump att kunna mötas, säger Hanna Smith till Yle.

Här är Putins krav

Vladimir Putins krav för att avsluta kriget i Ukraina är välkända.

Diktatorn kräver bland annat att samtliga ryskockuperade regioner i Ukraina ska erkännas som ryskt territorium i internationella fördrag.

Utöver det har Putin krävt ytterligare tre saker för att avsluta kriget:

- Ukraina måste dra tillbaka sina styrkor från regionerna Donetsk, Luhansk, Zaporizjzja och Cherson, så att Ryssland kan säkra sina territoriella vinster och ta militär kontroll över delarna av regionerna som Ukraina kontrollerar i dag.

- Ukraina måste officiellt överge sin ambition om ett medlemskap i Nato.

- Sanktionerna mot Ryssland måste hävas.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: 14-åring död i olycka

2025 07 03

En 14-årig pojke har förlorat livet.

På torsdagskvällen kommer tragiska uppgifter från Norrtälje.

En allvarlig motocrossolycka har inträffat i Edsbro socken.

En 14-årig pojke var inblandad i olyckan – och polisen meddelar på kvällen att han har förlorat livet.

14-åring död

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som hände.

Ambulans larmades fort till Edsbro där olyckan inträffade – men pojkens liv gick inte att rädda.

– En 14-årig pojke har avlidit i samband med en olycka på en motocross i Edsbro. Anhöriga har underrättats om dödsfallet, meddelar polisen.

– Polisen har inlett en utredning som ska ta reda på hur olyckan har kunnat inträffa.

Kommer undersökas

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person har skadats i samband med olyckan.

Polisens presstalesperson Ola Österling säger att händelsen nu kommer att undersökas vidare för att fastslå exakt vad det är som har hänt.

– Vi kommer att genomföra en teknisk undersökning av crossen och sedan även en medicinsk undersökning, säger han till Aftonbladet.

Initiala uppgifter pekar på att olyckan inträffat på en traktorväg.

Flera olyckor

På torsdagen har flera olyckor inträffat i trafiken runt om i landet.

Två fordon har krockat utanför Björkvik. 

Ett av fordonen hamnade på taket och föraren var initialt fastklämd men har nu kommit loss och får hjälp ur fordonet.

Föraren har skador och omfattningen av dessa är i nuläget oklart. 

Även den andra föraren är skadad, men har tagit sig ur fordonet för egen maskin.

Arbetsplatsolycka

Samtidigt har en arbetsplatsolycka inträffat i Pajala.

Uppgifter har inkommit om att en man som utfört arbete på ett hustak har ramlat ner, och fallet uppskattas ha varit på fyra meter. 

Olyckan inträffade i en by i Pajala kommun.

– Mannen förs till sjukvård. Polis åker dit och håller förhör med mannen. Förhör utförs även med vittne och olycksplatsen dokumenteras, meddelar polisen.

– Ärendet hanteras som en arbetsplatsolycka och en anmälan gällande vållande till kroppsskada ska upprättas.

Foto:

Text: Redaktionen


Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

2025 07 03

Lågprisjätten Ryanair tvingas ställa in hundratals flygningar.

Tiotusentals passagerare har drabbats av en strejk bland franska flygledare som har lett till inställda flyg i Frankrike under torsdagen och fredagen och som har fått en dominoeffekt på andra håll i Europa.

På torsdagen kommer besked om att den omfattande strejken i Frankrike slår mot Ryanair.

Det rapporterar BBC.

Ställer in

Lågprisflygbolaget uppger att de har tvingats ställa in mer än 170 flygningar och semesterplanerna för mer än 30 000 passagerare har drabbats.

Två franska fackförbund har påbörjat en tvådagarsstrejk på grund av arbetsvillkoren, vilket har lett till att en fjärdedel av flygningarna har ställts in på huvudflygplatserna i Paris och hälften av flygningarna på flygplatsen i Nice.

Vd kommenterar

Ryanair meddelar att strejken inte bara har påverkat deras flygningar till och från Frankrike, utan även flygplan som flyger över franskt luftrum till destinationer som Storbritannien, Irland, Spanien och Grekland.

Bolagets vd Michael O'Leary, anklagar flygledarna för att ”hålla europeiska familjer som gisslan”.

– Det är obegripligt och helt orättvist mot EU-resenärer som åker på semester, säger han.

Läs mer: Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Transportministern rasar

Frankrikes transportminister Philippe Tabarot kallar fackets krav för ”oacceptabla” och säger att transportföretagen kan förlora ”miljontals euro” till följd av strejken.

– Att ständigt välja datum som orsakar mest olägenheter för passagerarna verkar inte vara rätt väg att gå, säger han enligt franska Le Monde.

Därför strejkas det

Strejken handlar om protester mot ”kronisk underbemanning”, det planerade införandet av ett incheckningssystem, föråldrad utrustning och ”giftiga förvaltningsmetoder som inte är förenliga med kraven på lugn och säkerhet”. 

På fredagen väntas situationen bli ännu mer spänd på flygplatserna i Paris och Beauvais, där DGAC – den civila luftfartsmyndigheten – har beordrat en 40 procentig minskning av antalet flygningar.

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen