Kraftig förändring för oljepriset

2025 05 12

USA och Kina har enats om ett tullavtal.

Det nya avtalet sträcker sig i 90 dagar och innehåller rejäla sänkningar av ländernas tullar mot varandra.

– Båda parter kommer att sänka tullarna med 115 procentenheter, säger USA:s finansminister Scott Bessent på en pressträff enligt Reuters.

Överenskommelsen innebär att USA sänker tullarna på kinesiska varor från 145 procent till 30 procent. Kina sänker sina tullar på amerikanska varor från 125 procent till 10 procent.

Stor effekt

Stormakternas nya avtal gör att de europeiska börsmarknaderna stiger kraftigt under måndagsmorgonen.

Stockholmsbörsens breda index var upp 2,0 procent efter bara några minuter. Samtidigt noterar det europeiska börsindexet Euro Stoxx 50 en liknande uppgång.

Tullavtalet påverkar även oljepriset och dollarn.

Under måndagsmorgonen stiger oljepriset med 3 procent, rapporterar AFP.

Nyhetsbyrån noterar också att den amerikanska dollarn stärks mot yemen och euron.

”Plötsligt händer det”

Robert Bergqvist, senioranalytiker på SEB, välkomnar dagens besked.

– Plötsligt händer det. Överraskande positiva nyheter från helgens handelssamtalet USA-Kina. Konkreta & konstruktiva steg i rätt riktning - nu införs "tullpaus" mellan världens två största ekonomier, skriver han på X.

Ekonomen höjer dock ett varningens finger.

– Det stora problemet är att osäkerheten, säger han till EFN och tillägger:

– Tyvärr vet vi nu att Trumps namnteckning inte är skriven i sten. Det gör att han lätt kan avgå från avtalet om det skulle vända och gå åt fel håll.

LÄS MER OM EKONOMI HÄR:

Svenska vindkraftverk akutstänger – “alla kan gå i konkurs”

Hyrorna i svensk stad har halverats – “Exceptionellt”

Nytt system för kortbetalning införs i Sverige

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera kärnkraftverk i Europa har akutstängt

2025 07 04

Kärnkraftsoperatörer på flera platser i Europa tvingas till akuta åtgärder.

Reaktorer i minst två europeiska länder har abrupt behövt stängas av.

Det handlar bland annat om det schweiziska kärnkraftverket Beznau som delvis kopplats bort från elnätet. En reaktor har stängts helt medan en annan körs på 50 procent kapacitet, rapporterar ansedda The New York Times.

Även två reaktorer vid kärnkraftverket Golfech i södra Frankrike har stängt med kort varsel. Där handlar det om två reaktorer.

Aldrig hänt

Anledningen till den plötsliga nedstängningen är den rekordhöga värmebölja som just nu sköljer över stora delar av Europa.

Värmen har fått vattnet som kärnkraftverken använder för kylning att värmas upp, vilket gör att reaktorerna inte kan vara i bruk.

– Det är första gången som anläggningen har varit tvungen att stängas på grund av vattentemperaturen, säger en talesperson för Schweiz energidepartement, enligt NYT.

Hotar djurlivet

En bidragande faktor till att besluten om nedstängning fattats är för att skydda flora och fauna, bland annat i floden Aare.

När det uppvärmda vattnet släpps ut i den redan överhettade floden skulle det hota djurlivet.

– Många växter och djur är känsliga för termisk förorening, vilket uppstår när mänsklig aktivitet förändrar temperaturen i naturliga vattendrag, som floder, förklarar den amerikanska tidningen.

– Varmare vatten innehåller mindre syre och blir mer mottagligt för algblomning. När kraftverk plötsligt sätts igång eller stängs av kan fiskar dö av de plötsliga temperaturförändringarna.

UD varnar svenskar

Temperaturerna har i dagarna nått över 40 grader på flera delar av kontinenten, enligt Euronews.

I Portugal uppnåddes exempelvis nytt värmerekord på 46,6 grader. Även i Spanien har nya rekordtemperaturer uppmätts.

På Kreta och i Turkiet har värmen även bidragit till omfattande skogsbränder. Hundratals brandmän har satts in för att bekämpa bränderna.

Svenska UD har gått ut med varning till resenärer på grund av väderförändringen.

Från och med lördag 28 juni och i minst fyra dagar väntas en kraftig värmebölja slå till över stora delar av landet. På sina håll kommer temperaturerna att överstiga 40 grader. Kontrollera att din mobil fungerar om du skulle behöva ringa nödtelefonnumret 112, framhåller UD.

Foto:

Text: Redaktionen


Nekas inträde på Liseberg – chockbesked vid entrén

2025 07 04

Flera kunder nekas i dörren till Liseberg.

Larmet kommer efter att en familj oväntat stoppats i entrén till den populära nöjesparken i Göteborg.

12 500 kronor rök från kontot

Lena Ström och hennes familj hade köpt biljetterna till Liseberg i appen och åkt 35 mil från Ronneby. När de kom fram till parken stötte familjen på problem.

Enligt personalen hade enbart åkbanden registrerats i köpet och allihop nekades därför att komma in eftersom inträdet inte ansågs vara betalt, rapporterar TV4.

Då uppmanades Lena Ström att göra betalningen på nytt. Totalt gjordes tre försök att betala, men utan någon bokningsbekräftelse.

Däremot drogs pengarna på Lenas konto – 12 500 kronor hade hon behövt lägga ut på köpen.

Då fick familjen nog.

– Jag sa bara att vi får åka hem då. Så då gick vi därifrån med 12 500 kronor borta. Och inga biljetter, säger Lena Ström.

Fick ställa in

Familjen tycks inte vara den enda som råkat ut för samma sak.

Lena Ström menar att kassapersonalen framhöll att problemet är vanligt. Det uppges ske cirka tio gånger varje dag och pågått i över två år.

Hon berättar att barnen blev jätteledsna och att ingen kompensation erbjöds. Inte ens en ursäkt från Liseberg fick familjen, enligt Lena. Pengarna ska komma tillbaka efter tre till fem dagar, men inplanerade aktiviteter fick ändå ställas in.

– Vi skulle gå på museum och vattenland resten av veckan. Men pengarna är borta.

Svaret: få köp som går fel

Liseberg har svarat på kritiken.

Enligt dess presstalesperson Clara Rosendal är det få köp som blir fel, i relation till hur många gäster som besöker parken. 

Hon förklarar också att tekniska faktorer, bankproblem, eller kundens kreditvärdighet kan påverka varför ett köp avbryts. Enligt Liseberg tog parken inte emot någon betalning från Lena och hon ska ha pengarna åter på kontot inom tre till fem dagar. 

LÄS MER: Virusvarning i Lisebergsbyn

Är billigare online

På Lisebergs hemsida skriver nöjesparken att besöken inte behöver förbokas. Däremot erbjuds kunden ett lägre pris om så sker.

Du får alltid bäst pris på liseberg.se, framhåller parken.

– Har du inte möjlighet att betala eller köpa online så är du välkommen att köpa dina biljetter på plats.

Det understryks också att Liseberg eftersträvar att gå kunden till mötes.

Vi på Liseberg vill alltid göra ditt besök så lyckat som möjligt, oavsett vad det gäller, skriver nöjesparken.

Foto: Stefan Karlberg/Liseberg

Text: Redaktionen