Tv-stjärnan varnar demokrater – ”Då är ni fördömda”

2025 05 11

Tv-stjärnan Bill Maher varnar demokrater för att de har ett ”allvarligt problem” och riskerar att bli ”fördömda”.

Programledaren och komikern Bill Maher har beskrivit sig som demokrat och är ofta kritisk till Republikanerna, men väcker ofta starka reaktioner hos andra amerikaner inom det demokratiska lägret.

I HBO-programmet ”Real Time with Bill Maher” riktar stjärnan nu en allvarlig varning till Demokraterna och den vänstra sidan av amerikansk politik, rapporterar Newsweek.

Skäms över att vara amerikaner

Maher beskriver sig som demokrat men har många gånger kritiserat det han beskriver som en ”woke”-kultur inom det demokratiska partiet. Andra demokrater och liberaler har i sin tur hävdat att Maher i själva verket står till höger.

Nu varnar Bill Maher om en ny undersökning som visar att unga demokrater är föga patriotiska och att få av dem är stolta över sin amerikanska identitet.

Undersökningen från Harvard Kennedy School visar att färre än 1 av 4 demokrater under 30 år säger att de är stolta över att vara amerikaner.

En majoritet, 54 procent, säger till och med att de är ”generade” över att vara amerikaner.

Detta får Bill Maher att slå larm.

– Om ledande tänkare i Demokratiska partiet fortsätter att uppmuntra och inte tillrättavisa idén att USA är ”cringe” och att människorna som styr Gaza är fantastiska, är demokraterna fördömda, säger Bill Maher i programmet, enligt tidningen.

USA inte ”perfekt”

Tv-stjärnan menar att alltför många demokrater, i synnerhet de unga, backar upp exempelvis Hamas och Huthirebellerna, medan de skäms över USA.

– De letar efter kärlek i helt fel länder, säger Bill Maher, enligt tidningen.

Han hänvisar till den demokratiska senatorn Elissa Slotkins uttalande om att demokrater behöver ”ta flaggan tillbaka” från Republikanerna, och efterlyser en större stolthet bland demokrater över vad USA har uppnått som land.

– Är USA perfekt? Nej, naturligtvis inte, säger Maher, men tillägger:

– Men vi ligger långt före resten av världen i de flesta progressiva frågor som är viktiga för unga människor.

Han hänvisar bland annat till statistik som avser kvinnoägda företag, rättigheter till samkönade äktenskap, med mera.

Även om Bill Maher beskriver sig som demokrat, är han känd för att slå åt båda håll. Han har ofta kritiserat Demokraterna och den liberala sidan av amerikansk politik, men är också en hård kritiker av Republikanerna.

Foto: A. George, Wikimedia resp J. Chan

Text: Redaktionen


JUST NU: Donald Trump tvärvänder om Ukraina

2025 09 23

USA:s president Donald Trump har upprepade gånger framhållit att Ukraina måste underteckna ett avtal och ge upp stora delar av ockuperat territorium till Ryssland för att få slut på kriget.

Nu tvärvänder presidenten.

I ett inlägg på Truth Social skriver han att Ukraina kan befria samtliga ockuperade områden om de får tillräckligt med stöd från Nato och EU.

– Efter att ha satt mig in i och fullt förstått den militära och ekonomiska situationen i Ukraina och Ryssland, och efter att ha sett de ekonomiska problem Ryssland har, tror jag att Ukraina, med stöd av Europeiska unionen, är i en position att VINNA tillbaka hela Ukraina i sin ursprungliga form, skriver Trump.

– Med tid, tålamod och ekonomiskt stöd från Europa och i synnerhet Nato, är en återgång till de ursprungliga gränserna absolut ett alternativ. Varför inte? Ryssland har utkämpat ett målsättningslöst krig i tre och ett halvt år – ett krig som en verklig militärmakt skulle vunnit på mindre än en vecka, fortsätter presidenten.

Hånar Ryssland

Enligt Trump är den ryska befolkningen i storstäderna omedvetna om landets katastrofala ekonomi.

Men när krisen når befolkningen i Moskva och Sankt Petersburg kan Ukraina vinna kriget, menar presidenten.

– Ukraina skulle kunna ta tillbaka hela sitt land. Och vem vet, kanske mer än så!

– Putin och Ryssland har STORA ekonomiska problem, och det är dags för Ukraina att agera. Hur som helst önskar jag båda länderna lycka till.

Trump avslutar sitt inlägg med att meddela att USA kommer fortsätta sälja vapen till Nato, som försvarsalliansen sedan kan leverera till Ukraina.

LÄS MER: Trump ger grönt ljus – jubel i Ukraina

Träffade Zelenskyj

Trumps nya besked kommer efter att han träffat Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i New York. Under mötet hyllade Trump sin ukrainske motsvarighet. 

Den amerikanske presidenten beskrev Zelenskyj som en "stor man"

– Han för en otrolig kamp. Vi har stor respekt för det Ukraina gör. Det är ärligt talat fantastiskt, sade Trump. 

LÄS MER: Ryssland fruktar flygkatastrof – vädjar till omvärlden

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Tyskland går tvärsemot Natoländer – varnar för storkrig

2025 09 23

Flera Natoländer, inklusive USA, har förespråkat att ryska stridsflygplan och drönare som kränker alliansens luftrum ska skjutas ned.

Nu höjer Tyskland ett varningens finger.

Landet intar en helt annan linje och varnar för att ett sådant svar kan leda till ett storkrig mellan Nato och Ryssland, rapporterar AFP.

Budskapet levereras av Tysklands försvarsminister Boris Pistorius, som beskriver de senaste ryska luftrumskränkningar som en ”eskaleringsfälla”. Ministern varnar för att Ryssland försöker dra in Nato i en större konflikt.

Enligt Pistorius bör Natoländerna undvika att svara med våld.

– Vi får inte göra Vladimir Putin den tjänsten, säger han under ett möte med Sveriges försvarsminister Pål Jonson.

”Ingen aggression”

Pistorius framhåller att de ryska kränkningarna av Natos luftrum hittills saknat ”tydlig aggression”. Därför bör Nato undvika att öppna eld, enligt försvarsministern.

– Vi måste vara tydliga med att vi inte tänker låta oss provoceras, säger Pistorius.

Samtidigt understryker han att Nato måste markera mot fortsatta intrång.

– Vi ska visa närvaro och avlyssna. Vi ska noggrant övervaka situationen och eskortera dem ut. Vi måste vara toleranta och tålmodiga, men tydliga med att vi kan göra mer när som helst.

LÄS MER: Ryssland fruktar flygkatastrof – vädjar till omvärlden

Sverige öppnar för våld

Statsminister Ulf Kristersson (M) gör en annan bedömning än Pistorius.

Han öppnar för att Sverige kan behöva använda våld för att försvara sitt luftrum.

– Vi ska försvåra vårt luftrum. Det kan ytterst betyda att vi skjuter ner det som kränker vårt luftrum, säger han i SVT:s Aktuellt.

LÄS MER: Tyskland ger USA kalla handen – jättebesked för Europa 

Foto: 

Text: Redaktionen