Produktionen stoppas direkt – över 100 förlorar jobbet

2025 05 10

En svensk tomatodling tvingas pausa produktionen och 100 anställda får gå.

På lördagsförmiddagen kommer besked om att tomatodlingen i Frövi utanför Örebro tvingas pausa produktionen omedelbart.

Detta på grund av stora problem med värmen.

Företaget har gett besked om varsel och över 100 anställda förlorar jobbet, rapporterar SVT.

Problem med värmen

Det har gått ungefär ett år sedan en av Sveriges största tomatodlingar startades i Frövi.

På grund av omfattande värmerelaterade problem tvingas de nu till ombyggnation, rengöring och att teknisk utrustning ska bytas ut.

– Vi behöver åtgärda klimatet annars får vi samma problem igen. Under den tiden kan vi inte producera tomater, säger Dirk Aleven, vd, för Frövi Greenery.

Över 100 förlorar jobbet

Växthuset levererar tomater till matbutiker men nu har produktionen stoppats helt och hållet.

Vd Dirk Aleven bekräftar att de anställda kommer att få gå från sina jobb.

– Vi behövde låta alla anställda gå och det är över 100 arbetare. Anledningen är att vi inte vet hur lång tid det kommer att ta för att åtgärda problemet, säger han.

Företaget kommer att vidta rättsliga åtgärder mot det bolag som haft ansvar för konstruktionen av växthuset.

Läs mer om ekonomi: Vegansk hamburgerkedja går i konkurs

Fortsatt hög nivå

I Arbetsförmedlingens senaste rapport från i april framgick att arbetslösheten i mars månad var fortsatt hög.

I slutet av mars var närmare 373 000 personer, motsvarande 7,1 procent, inskrivna som arbetslösa.

– Antalet arbetslösa har minskat två månader i rad men minskningen ska ses med försiktighet, understryker myndigheten.

– Arbetslösheten är fortfarande hög och jämfört med ett år tillbaka är ungefär 18 000 fler inskrivna som arbetslösa.

Ekonomin fortsatt svag

Svensk ekonomi har det fortsatt kämpigt.

Den svaga ekonomin påverkar enligt Arbetsförmedlingen fortfarande arbetsmarknaden. 

Drygt 5 100 personer varslades om uppsägning i mars, det är ett tecken på en försvagad arbetsmarknad.

Foto: R. Dancre

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml dundrar mot väst – “Nazistiska ättlingar befordras”

2025 06 28

Kreml riktar nu skarp kritik mot västvärldens politiska ordning.

På lördagseftermiddagen riktar ryska utrikesministeriets taleskvinna Maria Zakharova

kritik mot väst.

Zakharova hävdar att västvärlden “avsiktligt” befordrar nazistiska ättlingar i politiken.

Det rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

“Nazistiska ättlingar”

Zakharova säger att “trenden att avsiktligt utse nazistiska ättlingar till ledande befattningar i det kollektiva väst är uppenbar”.

– Trenden är uppenbarligen nynazistisk: (Tysklands förbundskansler) Friedrich Merz, (FN:s framtida generalförsamlings ordförande) Annalena Baerbok, (Kanadas minister för transport och inrikeshandel) Chrystia Freeland, (Georgiens före detta president) Salome Zurabishvili. Nu kan chefen för MI6, Blaise Metreweli, läggas till på listan, säger hon.

– Någon sätter målmedvetet och medvetet ättlingar till nazisterna på ledande positioner i länderna i det kollektiva väst.

Står inför utmaningar

Samtidigt som Kreml dundrar mot väst fortsätter utmaningarna att hopa sig för Ryssland.

Framstegen på krigsfronten i Ukraina är fortsatt mycket små – och kriget börjar orsaka svårigheter i den ryska ekonomin.

Oljepriset fortsätter även att sjunka – vilket är tungt för Ryssland som grundar stora delar av sin ekonomi på försäljning av olja och naturgas.

Läs mer: Flera ryska helikoptrar totalförstörda

“Bagatelliserar”

Kreml fortsätter att bagatellisera de sociala och ekonomiska kostnaderna för Rysslands krig i Ukraina och de uppblåsta militärutgifterna.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Sade till journalister

Vladimir Putin sade till journalister den 27 juni, efter Eurasiska ekonomiska unionens toppmöte i Minsk, att sanktioner inte kan skada Rysslands ekonomi och att Rysslands ekonomiska indikatorer är ”tillfredsställande”.

– Putin medgav att Rysslands ekonomi fortfarande brottas med hög inflation och att Rysslands ekonomiska tillväxt 2025 kommer att vara "mycket mer blygsam för att bekämpa inflationen”, uppger ISW.

Läs mer: Tyskland har skickat upp stridsflyg

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


Tyskland har skickat upp stridsflyg

2025 06 28

Tyskland har skickat upp stridsflyg för att avvisa ett ryskt plan.

Olika ryska stridsflygplan och spionplan cirkulerar ofta kring Natoområden.

Med jämna mellanrum skickar länder som Sverige och Finland upp stridsflyg för att avvisa eller möta de ryska planen.

Nu kommer besked om att Tyskland har skickat upp två stridsflygplan för att avvisa ett ryskt spionplan som rörde sig över Östersjön.

Det rapporterar Newsweek.

Har skickat upp plan

Det handlar om det ryska spaningsplanet Ilyushin Il-20M som flög över området med transpondern avstängd och utan färdplan innan det tyska flygvapnet satte in sina stridsflyg.

Det var på väg mot internationellt luftrum nära Polen och Tyskland men upptäcktes av Natos radar som larmade Tysklands militär, Bundeswehr, som skickade upp två Eurofighter-plan från flygbasen Laage nära Rostock.

Visuell kontakt

Eurofighter-planen etablerade visuell kontakt med det ryska planet utanför den tyska kusten innan de ändrade kurs norrut utanför ön Usedom och därmed förblev i internationellt luftrum.

De tyska Eurofighter-planen återvände därefter till basen i en incident som kommer bara några veckor efter att brittiska stridsflygplan baserade i Polen avvisat två ryska spaningsplan.

Läs mer: Flera ryska helikoptrar totalförstörda

Det är Eurofighter

Eurofighter är ett ensitsigt multiroll-stridsflygplan. 

Det kan användas i både luftförsvar och luftangrepp.

– Det tyska flygvapnets totalt 138 Eurofighters utgör ryggraden i den tyska stridsflygplansflottan, förklarar Bundeswehr.

– De är ett centralt element för att säkerställa flygvapnets framtida bidrag till den nödvändiga kapacitetsprofilen för de väpnade styrkorna och till de tillhörande alliansåtagandena.

“I nära samarbete”

Det multifunktionella stridsflygplanet drivs av två EJ200-motorer som tillverkas av Eurojet-konsortiet.

– Tack vare sin förmåga att genomföra nätverksbaserade operationer kan Eurofighter användas i nära samarbete med såväl tyska flyg-, land- och sjöstridskrafter som med militära allianspartners, fortsätter Bundeswehr.

Foto: Bundeswehr

Text: Redaktionen