Ryssland tvingas till akutåtgård – närmar sig Moskva “från alla håll”

2025 05 06

Samtliga flygplatser i Rysslands huvudstad Moskva har stängt under natten till tisdagen.

Det uppger nyhetsbyrån Reuters som hänvisar till Rosaviatsia, som övervakar rysk flygtrafik.

Bland annat gäller det de stora flygplatserna i Vnukovo, Domodedovo, Zhukovsky och Sheremetyevo.

Enligt Sergej Sobjanin, borgmästare i Moskva, beror akutåtgärden på att på att en svärm av drönare närmat sig huvudstaden “från alla håll”.

Tjugotal drönare

Ryska tjänstemän uppger att det handlar om ett tjugotal ukrainska drönare. Senare på tisdagsmorgonen har uppgifterna ändrats till 105 drönare, uppger TV2. Enligt landets myndigheter sköts samtliga ned och orsakade ingen större skada. 

Det kommer dock uppgifter från Bazaar, Mash och Shot, samtliga nyhetskanaler med kopplingar till ryska säkerhetstjänster, om att minst en drönare ska ha slagit ned i ett flerfamiljshus nära en större väg i södra Moskva.

Uppgifterna är obekräftade.

Ukraina har inte kommenterat

Det är andra natten i rad som Ryssland hävdar att Moskva har attackerats av ukrainska drönare. Enligt det ryska försvarsdepartementet ska man ha skjutit ned totalt 26 drönare under natten till måndagen, inklusive drönare över regionerna Brjansk och Kaluga.

Ukraina har inte kommenterat uppgifterna.

Vid tidigare tillfällen har Kyiv uppgett att drönarattacker mot Ryssland utgör svar på de fortsatta ryska angreppen mot ukrainskt territorium, framför allt mot civila mål som bostadsområden samt energiinfrastruktur.

Att attackera mål på ryskt territorium avser att förstöra infrastruktur som bedöms som central för Rysslands övergripande krigsinsatser, skriver Reuters.

Zelenskyj: Kan inte hållas ansvariga

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har tidigare gett besked om en ensidig vapenvila mellan 8-10 maj som sammanfaller med det ryska firandet av Segerdagen, till minne av Sovjetunionens seger över Nazityskland och 80-årsdagen av andra världskrigets slut.

Flera utländska ledare och delegationer kommer att besöka Moskva den 9 maj då en stor militärparad hålls i huvudstaden.

Ukraina har avfärdat Putins "vapenvila" och sagt att man bryr sig om ”människoliv, inte parader”. Istället vill landet se en villkorslös vapenvila i minst 30 dagar.

– Vår ståndpunkt är mycket enkel för alla länder som reser till Ryssland den 9 maj: Vi kan inte hållas ansvariga för vad som händer på Ryska federationens territorium, säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj enligt Politico.

Flygplatserna i Moskva har öppnat igen på tisdagsmorgonen efter stängningarna.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Stor spridning av resistent bakterie – så skyddar du dig

2025 09 28

En resistent ”mardrömsbakterie” har dramatiskt ökat i antal.

En ny rapport varnar för att en livsfarlig superbakterie sprids snabbt – och att den är resistent även mot den starkaste antibiotikan.

Det amerikanska smittskyddsorganet CDC rapporterar att infektioner orsakade av den så kallade NDM-CRE-bakterien har ökat med över 460 procent mellan 2019 och 2023.

Bakterien bär på en gen som gör att den kan bryta ner starka antibiotika och därmed göra behandling nästintill omöjlig.

– Det gör dessa ”superbakterier” väldigt svåra att behandla eftersom de är resistenta mot några av de starkaste antibiotika vi har, säger Shruti Gohil, infektionsläkare och professor vid UC Irvine, till Los Angeles Times.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Symptom och risker

NDM-CRE kan bland annat orsaka lunginflammation, blodförgiftning, urinvägsinfektioner och sårinfektioner.

Symtomen varierar med feber, frossa, hosta, andningssvårigheter eller blod i urinen.

Eftersom alternativen för behandling är få, blir återhämtningen lång och risken för död betydligt högre.

Finns även i Europa

Även om USA rapporterat en dramatisk ökning, finns redan flera fall i Europa.

ECDC (Europeiska smittskyddsmyndigheten) har slagit fast att blodinfektioner med karbapenemresistent Klebsiella pneumoniae ökat i 23 EU-länder.

I Italien drabbades en hel region av ett långvarigt utbrott av NDM-producerande Klebsiella pneumoniae, och i Grekland och Spanien har liknande fall noterats.

 Även i Rumänien har NDM-producerande bakterier spridits på sjukhus.

– Det är uppenbart att problemet inte stannar vid nationsgränser. Vi ser redan att resistenta bakterier cirkulerar i flera EU-länder, säger en talesperson för ECDC.

Smittan sprids framför allt på sjukhus och vårdinrättningar, och drabbar främst patienter som redan är svårt sjuka eller nyligen behandlats med upprepade antibiotikakurer.

Den kan också överföras via kontaminerade ytor.

Hur skyddar man sig?

Läkare varnar för överanvändning av antibiotika, vilket är en av de främsta orsakerna bakom att resistenta bakterier utvecklas.

Experter uppmanar därför patienter att alltid fråga varför antibiotika ordineras och om det finns alternativa behandlingar.

För den som vistas på sjukhus eller äldreboenden är god handhygien och noggrannhet med rena ytor avgörande för att undvika smittan.

LÄS MER: Ica-handlare riktar uppmaning – till Ica

Foto: JC-Gellidon

Text: Redaktionen


28 september 2025

Känd TV-profil uppmanar: ”Bomba FN”

2025 09 28

En känd TV-profil är i blåsväder efter ett uppmärksammat uttalande om FN.

Den amerikanska Fox News-profilen Jesse Watters har skapat rubriker när han i direktsändning föreslog att FN-högkvarteret i New York borde bombas.

Uttalandet har väckt starka reaktioner både i USA och internationellt, rapporterar Global Times.

Tekniska problem

Bakgrunden är att president Donald Trumps besök i FN:s generalförsamling stördes av tekniska missöden, där en teleprompter slutade fungera och en rulltrappa stannade mitt under presidentparets entré.

Watters menar att problemen var ett resultat av sabotage.

– Det här är ett uppror. Antingen lämnar vi FN eller så bombar vi det, säger han i Fox-programmet The Five.

LÄS MER:  Trump i akut möte – stor nedstängning hotar

”Kanske gasa det?”

Watters tar det ännu längre och resonerar om alternativa åtgärder.

– FN-högkvarteret ligger i New York, eller hur? Det kan få lite konsekvenser. Kanske gasa det? fortsätter han, varpå flera av hans kollegor hörs småskratta i bakgrunden.

En av medprogramledarna, Dana Perino, försöker avbryta genom att säga”Låt oss inte göra det.”

– Okej, inte gasa. Men vi måste förstöra det. Kanske riva byggnaden? Fortsätter Watters.

En talesperson för FN slår fast att rulltrappan stannat eftersom en amerikansk videograf råkat aktivera säkerhetsmekanismen, som är till för att förhindra olyckor.

Enligt källor styrdes telepromptern dessutom av Vita huset – inte av FN-personal.

Backar efter massiv kritik

Uttalandena  har väckt starka reaktioner både hos FN och på sociala medier, där många kräver att Watters ska  sparkas.

Kritiken riktas särskilt mot att en av USA:s mest kända tv-profiler skämtar om våld mot en internationell organisation på amerikansk mark.

Watters har bett om ursäkt och sagt att det var tänkt som ett skämt, inte en bokstavlig uppmaning.

– Det var ett övertramp och jag uttryckte mig klumpigt. Jag menade det inte på allvar, säger Watters i ett uttalande, enligt amerikanska medier.

Vita huset utreder

Samtidigt har Vita huset meddelat att man ska undersöka om de tekniska problemen under Trumps besök faktiskt kan ha orsakats med avsikt.

– Om någon stoppade rulltrappan med flit måste den personen sparkas och utredas omedelbart, skriver pressekreterare Karoline Leavitt på X.

LÄS MER: Hillary Clinton hyllar Trump

Foto: Salya T

Text: Redaktionen