LÄKARE LARMAR: Flockimmunitet mot smittsamt virus snart borta
2025 05 04
Flockimmuniteten mot en mycket smittsam virussjukdom kan vara på väg att försvinna, varnar läkare.
Virussjukdomen har på senare tid ökat med allt fler fall bland annat i Europa och i Sverige.
I USA, Mexiko och Kanada har det skett utbrott av sjukdomen som beskrivs som en av världens mest smittsamma, nämligen mässlingen.
Nu varnar läkare för att världen snart inte har flockimmunitet mot sjukdomen längre, rapporterar Guardian.
”Post-flockimmunitet”
I USA sker nu det största utbrottet av mässling på ett kvarts sekel, enligt tidningen.
Bland annat har två barn och en vuxen, alla ovaccinerade, dött av sjukdomen i Texas.
– Vi lever i en värld av post-flockimmunitet. Jag tror att mässlingsutbrottet bevisar det, säger Dr. Paul Offit, expert på infektionssjukdomar och immunologi på Children's Hospital of Philadelphia, till tidningen.
Världen riskerar alltså att snart inte ha flockimmunitet längre.
– Eftersom det är den mest smittsamma av de vaccinförebyggbara sjukdomarna, den mest smittsamma mänskliga sjukdomen egentligen – är det den första som kommer tillbaka, säger Offit.
USA är ett tydligt exempel. År 2000 bedömdes mässlingen vara utrotad, men i det senaste utbrottet i landet har 285 barn lagts in på sjukhus.
Men även i Europa ökar fallen markant.
Fler fall i Europa och Sverige
Antalet fall av mässling tiodubblades i Europa under 2024 jämfört med 2023, enligt siffror från ECDC och WHO. 87 procent av fallen rapporterades i Rumänien, enligt tidningen.
I Sverige, liksom i många andra länder, är de flesta vaccinerade mot mässling. Detta sker vid 18 månaders ålder inom ramen för vaccinationsprogrammet för barn.
Trots det har antalet fall av mässling ökat även i Sverige.
Läkare har uppmanat främst människor som är födda på 60- och 70-talet att se över om de är vaccinerade med två doser.
Särskild inför resor bör man försäkra sig om att man själv och barnen har ett fullgott skydd.
Foto: Martha Dominguez de Gouveia
Text: Redaktionen