Ukraina ger tydligt svar till Putin

2025 05 03

Ukraina kommer med ett tydligt svar efter att Vladimir Putin föreslagit en tre dagar lång vapenvila.

Rysslands diktator Vladimir Putin föreslog en vapenvila med Ukraina under tre dagar mellan den 7 och 9 maj.

Nu meddelar Ukraina att man kommer att säga nej till förslaget.

Detta via Volodymyr Zelenskyj, rapporterar ukrainska Interfax som pratat med den ukrainske presidenten under lördagsmorgonen.

Zelenskyj framhåller att Putins förslag inte är mer än en “teatralisk gest” som syftar till att “skapa en illusion” av att Ryssland håller på att ta sig ur sin isolering från omvärlden, rapporterar nyhetssajten.

Läs mer: Zelenskyjs giftiga ord – “Bara odjur …”

“Vi följer amerikanerna"

Istället kräver Zelenskyj inte mindre än 30 dagars eldupphör. 

Detta i linje med den vapenvila som USA tidigare har föreslagit mellan länderna.

– Ett ovillkorligt eldupphör är den modell som amerikanerna har föreslagit, och vi följer den modellen, säger Zelenskyj till den ukrainska nyhetssajten.

Läs mer: Public servicejätte skakas av stor skandal

Avfärdar förslaget: “Omöjligt”

Den ukrainske presidenten uppger också att man helst av allt inleder en vapenvila med Ryssland redan innan den 7 maj.

Enligt Zelenskyj lär det krävas minst en månad för att nå fram till ett avtal med Kreml – att nå ett fredsavtal efter bara tre dagar anser han vara högst osannolikt.

– Varför 30 dagar? För att det är omöjligt att nå några som helst överenskommelser på tre, fem eller ens sju dagar, framhåller Zelenskyj.

Läs också: Trumps bild i natt väcker starka reaktioner

Foto: President of UA and Russia Office

Text: Redaktionen


Pensionsmyndigheten går ut och varnar pensionärer

2025 05 07

Pensionsmyndigheten går ut med en varning till pensionärer.

Ett flertal personer har den senaste tiden slagit larm till Pensionsmyndigheten.

Nu går myndigheten ut med en varning till pensionärer och alla som riskerar att drabbas.

Det handlar om försök till bedrägeri.

Samtal från oroliga personer

Pensionsmyndigheten går ut med varningen på tisdagen.

De meddelar att ett flertal personer har utsatts för bedrägeriförsök via sms.

– Pensionsmyndigheten har tagit emot samtal från oroliga personer. Pensionärer och andra har fått sms med Pensionsmyndigheten som falsk avsändare, varnar myndigheten på sin hemsida.

I sms:et försöker bedragarna få mottagaren att klicka på en länk.

– De sms som skickas innehåller en länk till en falsk webbsajt som uppges efterlikna pensionsmyndigheten.se, förklarar myndigheten.

I själva verket vill bedragarna komma åt mottagarens personuppgifter.

– Sajten fiskar efter personuppgifter, troligtvis i bedrägerisyfte.

Uppmaning: klicka aldrig

Nu uppmanar Pensionsmyndigheten människor att se upp för dessa falska sms.

Man bör absolut inte klicka på länken i sms:et.

– Klicka aldrig på länkar med uppmaning att lämna personuppgifter. All inloggning på pensionsmyndigheten.se kräver BankID med hjälp av så kallad QR-kod, uppger myndigheten.

Pensionsmyndighetens IT-säkerhetschef berättar att ett flertal personer har hört av sig på kort tid och berättat om de falska sms:en.

– Vi har tagit emot ett tiotal samtal på kort tid, men det är antagligen fler som har råkat ut för detta, säger IT-säkerhetschef Dan Holgersson till DN.

Den falska sidan som sms:en länkar till uppges vara väldigt lik myndighetens egen sida.

– De har lagt ned lite extra jobb på det här och kopierat från vår sajt, säger Dan Holgersson till tidningen.

Bedrägerier via telefon

Det är inte första gången som bedragare utnyttjar Pensionsmyndighetens namn för att försöka lura människor.

I december 2024 slog myndigheten larm om att bedragare ringde upp människor och utgav sig för att ringa från Pensionsmyndigheten.

– De påstår att de erbjuder utbildning via en länk. Pensionsmyndigheten kan ringa dig men vi erbjuder inte rådgivning eller utbildning, meddelade Pensionsmyndigheten då, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

– Blir du uppringd av någon som utger sig för att ringa från eller på uppdrag av Pensionsmyndigheten ska du alltid vara försiktig med att lämna ut dina uppgifter, informerade myndigheten.

– Om du är osäker på om personen är vem den utger sig för att vara kan du alltid ringa vår kundservice för att dubbelkolla.

Foto: Anaterate (bilden är AI-genererad)

Text: Redaktionen


”Häpnadsväckande väderprognos” i Danmark – Sverige påverkas

2025 05 07

Danmark kommer att drabbas av ett mycket ovanligt väderfenomen.

Det framgår av en färsk väderprognos från danska TV2. Enligt prognosen kommer Danmark drabbas av en historisk torrperiod de kommande veckorna. I princip kommer inte en endaste droppe regn att falla över landet, vilket kommer att göra Danmark till ett av de torraste länderna i hela Europa.

TV2 beskriver själv prognosen som ”häpnadsväckande”.

Enligt kanalens meteorolog Jonas Damsbo är väderfenomenet en konsekvens av ett stort väderomslag i Europa.

– Medan norra Europa upplever högtrycksväder, är det instabila vädret lokaliserat nere över södra Europa. I skrivande stund verkar denna väderfördelning fortsätta så långt ögat kan nå, framhåller Damsbo.

Så påverkas Sverige

Det torra vädret kommer också att påverka Sverige – framför allt södra delen av landet.

– Vi kan räkna med att det blir ännu torrare än vad som var tanken från början under vecka19-20. Än så länge tyder vissa signaler på att mer välbehövligt regn kan nå fram till oss under den avslutande perioden, men är fortfarande mycket osäkert, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS MER HÄR: Extrem väderhändelse – forskare slår larm

Tydlig trend

De senaste åren har Sverige drabbats av flera långa torrperioder, enligt SMHI.

Våren och försommaren 2023 var mycket torr och ett långvarigt nederbördsunderskott ledde till mycket låga vattennivåer i södra Sverige under sommaren 2022.

Dessutom var sommaren 2018 extremt torr med höga temperaturer och nederbördsunderskott.

Konsekvenserna på vissa håll blev stora. Under den rekordvarma sommaren skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

Foto: T. Sergej

Text: Redaktionen