15okt2025

Polisen går ut med varning till alla bilister – då riskerar du böter

2025 05 03

Trafikpolisen i Region Väst vill varna svenska bilister för farorna med att köra för långsamt i trafiken.

Bromsar du ner trafiken? Då riskerar du att straffas med böter.

Tusen kronor kan det kosta ifall polisen upptäcker att du kör för långsamt, uppger Peter Karlsson, trafikpolis i Region Väst, för SR.

Dessutom kan fordon som körs för långsamt vara intressanta för polisen av flera andra skäl.

“Kan inte ligga och puttra”

Trafikpolisen vill nu framhålla vikten av att hålla hastigheten, främst för att inte störa eller irritera andra i trafiken – något som i förlängningen kan leda till en olycka.

– Är det 80 km/h kan du inte ligga och puttra på 60-70 i vänsterfilen, för det kommer att skapa irritation hos andra bilister, vilket i sin tur kan leda till farliga omkörningar, uppger Karlsson för radiokanalen.

Läs mer: Public servicejätte skakas av stor skandal

Kan stoppas av andra skäl

Han vill också flagga för att polisen kan fatta intresse för en bil som kör för långsamt av flera andra skäl.

– Det kan till exempel vara att de är påverkade av alkohol eller narkotika, eller så kan det handla om sjukdom, men det handlar helt enkelt om att vi lägger märke till bilen för att den kör för långsamt, avslutar Karlsson.

Det säger lagen

Svensk lag gör gällande att man inte får köra med överdrivet låg hastighet eller bromsa plötsligt utan giltigt skäl.

Det är alltså inte tillåtet att köra för långsamt utan en uppenbar anledning, enligt Körkort.nu.

– Detta eftersom du då kan överraska andra trafikanter som kör i normal hastighet, står det på webbplatsen.

Läs också: Trumps bild i natt väcker starka reaktioner: “Total galenskap”

Foto: Polisen 

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 24

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


“Ett slag i ansiktet” – Rysslandsallierad nobbar Putin

2025 12 24

I måndags skulle nio länder från Oberoende staters samvälde, bestående av de tidigare sovjetrepublikerna förutom Georgien och Ukraina, samlas.

Men det blev bara åtta länder som representerades.

I sista minuten lämnade Azerbajdzjans president Ilham Aliyev återbud till träffen i Sankt Petersburg. Den officiella förklaringen var ett “hektiskt arbetsschema”, enligt azerbajdzjanska statliga medier.

Markku Kangaspuro, direktör för forskningsavdelningen Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, är övertygad om att det ligger en hund begraven.

– Detta är en fortsättning på de kylda relationerna och det faktum att Azerbajdzjan har distanserat sig från Ryssland, säger experten till Iltalehti.

"Ett slag i ansiktet"

Enligt Kangaspuro har Azerbajdzjan egentligen aldrig varit en riktigt nära allierad till Ryssland. Men landet har försökt upprätthålla goda relationer till Moskva.

Den relationen tycks nu hänga på en skör tråd, och har gjort ett tag, menar den finländska direktören.

– Det var förstås ett slag i ansiktet på Ryssland att presidenten inte skulle delta, men kanske kan inte heller detta tolkas som en ny, dramatisk vändning, säger Markku Kangaspuro.

Sköt ned passagerarplan

Det finns flera skäl till den frostiga relationen mellan Ryssland och Azerbajdzjan. Kangaspuro pekar bland annat på hur Azerbajdzjan anföll Armenien 2023 och erövrade Nagorno-Karabach-regionen. Attacken påverkade Rysslands relation till båda länderna, som distanserat sig från Kreml.

Förhållandet tog ytterligare en smäll när Ryssland i december 2024 sköt ned ett passagerarplan från Azerbaijan Airlines på väg till Tjetjenien, vilket föranledde 38 personers död.

Den långvariga omvälvningen i relationerna mellan Ryssland och Azerbajdzjan kulminerade i denna spricka som följde på nedskjutningen av planet, säger Kangaspuro.

LÄS MER: Ryssland tecknar gasavtal i Europa

Bad om ursäkt

I höstas bad Rysslands diktator Vladimir Putin officiellt om ursäkt för nedskjutningen av planet.

Men relationen mellan de två länderna har inte tinats upp. Azerbajdzjan har försökt minska sitt beroende av Ryssland genom att bland annat söka samarbete med Turkiet och EU, även om visst ryskt samarbete fortfarande består.

– Länderna i Sydkaukasien har präglats av en så kallad flexibel utrikespolitik som förändras ganska snabbt, där de samarbetar när det är nödvändigt och avstår från att göra det när det strider mot deras egna intressen, säger Kangaspuro.

LÄS MER: På väg att ta slut i Ryssland – letar febrilt över hela världen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen