UPPGIFTER: Grupp försöker stoppa svensk från att bli påve

2025 04 27

En grupp svenskar uppges vilja stoppa den svenske kardinalen Anders Arborelius från att bli vald till påve.

Påven Franciskus är död och snart är det dags att utse en ny påve, vilket sker i en så kallad konklav.

En person som har lyfts fram som en het kandidat, även i internationella medier, är den svenske kardinalen Anders Arborelius.

Men nu kommer uppgifter om att en grupp svenska katoliker aktivt försöker motarbeta Arborelius och se till att han inte blir vald till påve.

Kritiserar Arborelius

Inom katolska kyrkan förekommer ofta strider mellan traditionalister och progressiva, men den svenska gruppen säger sig vilja stoppa Arborelius av ett helt annat skäl.

Gruppen går under namnet Commando Jean d’Arc, rapporterar SVT.

De vill motverka att Arborelius blir vald till påve – eftersom de är kritiska till hans ledarstil.

– Han är omtalad för att inte reda ut saker, inte hantera konflikter, inte agera, inte ordna upp saker. Saker som kan lösas liksom med ett enkelt möte, en ärlig, god diskussion, säger Commando Jean d’Arcs Maria Forsström till kanalen.

– Det resulterar i utredningar som drar ut på tiden, brev som inte besvaras. Saker blir liggande i månader och folk blir så frustrerade att de ger upp till slut, hävdar hon.

En person i gruppen uppges ha jobbat med Arborelius i över 20 år, och säger ”över min döda kropp” angående möjligheten att den svenske kardinalen blir påve.

Beskrivs som ”papabile”

Kritiken avfärdas av katolska kyrkan i Sverige, men har tagits upp i en inflytelserik nätpublikation som vänder sig till kardinaler, enligt kanalen.

Valet av ny påve sker i en så kallad konklav där kardinalerna sammanträder i Sixtinska kapellet under stort hemlighetsmakeri, och håller omröstningar tills en kandidat får två tredjedelar av rösterna.

Svensken Anders Arborelius har lyfts fram som en av de absolut tyngsta påvekandidaterna i flera internationella medier.

Nyligen har Arborelius bland annat intervjuats i Corriere della Sera, där han beskrivs som ”papabile”, vilket är ett italienskt ord för att beteckna en het kandidat i påvevalet.

Arborelius själv tonar dock ner sina möjligheter att bli vald.

– Det är viktigt att komma ihåg att det inte finns några riktiga kandidater. I vilket fall som helst är det en illusion att tro att någon från den här delen av världen kommer att bli vald. Om det någonsin händer kommer jag att vända mig till den Helige Ande för att veta vilken riktning jag ska ta, säger Arborelius till tidningen.

Men i Sverige finns det alltså katoliker som motsätter sig att Arborelius väljs till påve.

Frågan om ledarstil kan bli en viktig faktor i påvevalet, samtidigt som spänningarna mellan konservativa och mer liberala grupperingar inom kyrkan också kommer att spela en stor roll.

Foto: F. Fouganthin, Wikipedia resp E. Santimano

Text: Redaktionen


Messiah Hallberg har tvingats flytta – berättar otäck historia

2025 10 01

Komikern Messiah Hallberg delar med sig av en obehaglig historia i SVT:s Politikbyrån.

Hallberg, som är programledare för satirprogrammet Svenska Nyheter, berättar att han och familjen tvingats flytta på grund av hot.

– Min familj fick flytta för vi hade folk efter oss, säger han i programmet.

Hallberg framhåller att hoten utfärdats på grund av saker han skämtat om i sin yrkesroll. 

– Man kan inte förutse vad som kommer att väcka de här reaktionerna.  Ibland säger man någonting som man själv tycker är harmlöst och så blir vissa eller någon helt tokig.

”Retas, busas och häcka makten”

Svenska Nyheter sänds klockan 22 på fredagar i SVT1 och SVT Play.

I programmet driver Messiah Hallberg och redaktionen med Sveriges makthavare.

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och även häckla makten. Tittarna ska kunna förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta, skriver SVT om programmet.

Tv-kanalen framhåller att programmet också syftar till att hjälpa tittarna att hänga med i aktuella politiska händelser. 

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och häckla makten. Tittarna kan snabbt förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta.

LÄS MER: Biltema sänker priser

Planerade att mörda SVT-profil

Det har tidigare rapporterats om att kriminella i Sverige har lagt ut ett mordkontrakt på en SVT-profil. Polisen gjorde upptäckten i samband med ett tillslag mot gängkriminella 2024, har Expressen rapporterat.

Enligt tidningens uppgifter tog polisen hotet på stort allvar och flyttade medarbetaren. SVT-profilen fick lämna sitt hem under en period.

Enligt Expressens källor hade mordplanerna att göra med personens roll i offentligheten.

I den krypterade chatten ska en användare ha publicerat en bild på SVT-profilen och frågat om någon ville ”jappa” hen. Jappa är ett slanguttryck för att skjuta/mörda någon.

LÄS OCKSÅ: Lågprisjätte vill öppna 100 nya butiker

Foto: Skärmdump

Text: Redaktionen


Populär mat stoppas på förskolor

2025 10 01

Samtliga förskolor i Karlskrona kommun måste numera servera samma frukost och mellanmål varje dag.

Beslutet, som följer Livsmedels hälsorekommendationer om mindre konsumtion av mättat fett, väcker upprörda känslor.

Pedagogerna Anna Henriksson och Alexandra Bertilsson berättar att de kommer tvingas sluta servera varma mellanmål, något som länge varit ett uppskattat inslag bland barnen. Dessutom har det varma mellanmålet kunnat mätta lite extra när det bara serverats soppa till lunch.

Varnar för konsekvenser

Alexandra Bertilsson befarar att det nya upplägget kommer att leda till tröttare barn och fler konflikter – särskilt de dagar då lunchen endast består av soppa.

– Det beror på om vi får matigare soppa eller potatis och pasta till. Då kanske inte barnen påverkas lika mycket, men om vi inte får det så misstänker vi att barnen kommer bli hungriga på eftermiddagen, säger pedagogen till P4 Blekinge.

Kollegan Anna Henriksson delar oron. Hon befarar att hungriga och trötta barn kommer att påverka den pedagogiska verksamheten negativt.

– Det blir mer konflikter och de kommer inte orka hela dagarna. Det gäller att de håller en mättnadskänsla, säger hon till radion.

Här är menyn

Den nya gemensamma matsedeln innebär bland annat att mellanmjölk och vanligt smör ersätts av lättmjölk och lättmargarin, rapporterar P4 Blekinge.

Här är en exempelmeny på hur mellanmål kan serveras under en vecka, enligt Karlskrona kommun:

MÅNDAG: Smörgås på mjukt bröd och knäckebröd, ost och frukt i bit

TISDAG: Naturell yoghurt med frukt i bit, havrekuddar Smörgås på mjukt bröd, knäckebröd och ost

ONSDAG: Smörgås på mjukt bröd, knäckebröd, ost, köttpålägg och grönsak

TORSDAG: (jämna veckor) Havrefrutti med sylt, mjukt bröd, knäckebröd, ost och grönsak TORSDAG: (ojämna veckor) Mannafrutti med sylt, mjukt bröd, knäckebröd, ost och grönsak

FREDAG: Smoothie, smörgås på mjukt bröd och knäckebröd, ost, och grönsak

– Variation på grönsaker och frukt följer säsongens varor. Grönsakerna kan tex varieras som skivade, i bitar, rivna eller stavar. Till varje måltid serveras bordsmargarin, lättmjölk och vatten, framhåller kommunen.

LÄS MER: IKEA knackar på – svenska hushåll får oväntat besök

FAKTA: Mättat fett

Mättat fett används som energi i kroppen. Enligt Livsmedelsverket fastslår är det inte bra för hälsan om för stor del av fettet vi äter kommer från mättat fett.

Mättat fett finns till exempel i:

  • grädde, glass och bakverk
  • choklad
  • fet mjölk och fil
  • smör och matfettsblandningar baserade på smör
  • ost
  • fett kött och charkprodukter som korv och bacon
  • kokosfett
  • palmolja.

Källa: Livsmedelsverket

Foto: BBC Creative

Text: Redaktionen