5 augusti 2026

Anläggning stängs ner – 90 personer förlorar jobbet

2025 04 26

Northvolt stänger nu ner anläggningen Revolt.

Det svenska batteriföretaget Northvolts konkurs är en av de största i landets historia.

Nu kommer besked om att Northvolt stänger ner återvinningsanläggningen Revolt i Skellefteå.

Det innebär att 90 personer förlorar jobbet, rapporterar Norran.

Fick information

De anställda fick besked om nedläggningen på fredagen av konkursförvaltaren Mikael Kubu.

Det har hållits ett informationsmöte om avvecklingen av anläggningen – och 90 personer får nu se sig om för nya arbetstillfällen.

– Den information jag har är att 65 arbetare och 25 tjänstemän berörs, säger Northvolts presschef Matti Kataja till Norran.

Avvecklas i maj

Planen för Revolt var att Northvolt skulle återvinna uttjänta batterier och därmed minska behovet av nya råvaror.

Anläggningen kommer att avvecklas i maj månad men det pågår samtidigt försök att sälja.

– Förhandlingar pågår men är inte klara än. Det arbetet fortsätter, säger Matti Kataja.

Det återstår att se om man lyckas hitta någon köpare.

Gick i konkurs

Det var den 12 mars som Northvolt officiellt gav konkursbeskedet.

Detta efter en längre tids försök att säkra finansiering.

– Efter ett omfattande arbete med att undersöka alla tillgängliga medel för att säkra en hållbar finansiell och operativ framtid för bolaget, meddelade styrelsen för Northvolt AB idag att bolaget har ansökt om konkurs i Sverige, skrev Northvolt då i ett pressmeddelande.

“Betydande utmaningar”

Bolaget skrev att “Northvolt har upplevt en rad utmaningar under de senaste månaderna som har försämrat bolagets finansiella ställning, inklusive stigande kapitalkostnader, geopolitisk instabilitet, påföljande störningar i leveranskedjan och förändringar i efterfrågan på marknaden”.

– Mot denna bakgrund har bolaget ställts inför betydande interna utmaningar i samband med upptrappningen av produktionen, både på sätt som förväntades av engagemanget i vad som är en mycket komplex bransch, och andra som var oförutsedda.

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen