Trumps nya besked – “Det är riktigt nära nu”

2025 04 26

En överenskommelse mellan Ryssland och Ukraina ska vara “mycket nära”.

Det meddelar den amerikanska presidenten Donald Trump.

Trots betydande meningsskiljaktigheter mellan parterna understryker Trump att Ryssland och Ukraina närmar sig en överenskommelse.

Han menar att parterna redan är överens om det mesta. 

“Riktigt nära”

På Truth Social skriver Trump att han precis har landat i Rom.

– En bra dag för samtal och möten med Ryssland och Ukraina. De är mycket nära en överenskommelse, och de båda sidorna bör nu träffas på mycket hög nivå för att ”avsluta det”.

“Överens om det mesta”

Trump fortsätter.

– De flesta av de viktigaste punkterna är överenskomna. Stoppa blodsutgjutelsen, NU. Vi kommer att vara där det behövs för att hjälpa till att underlätta slutet på detta grymma och meningslösa krig!

Striderna fortsätter

Samtidigt som den amerikanska presidenten uppger att en överenskommelse mellan Ryssland och Ukraina ska vara nära så fortsätter striderna på marken.

Ryska styrkor avancerade nyligen nära den internationella gränsen i Kursk Oblast som en del av ansträngningarna att driva ukrainska styrkor från deras begränsade kvarvarande positioner i området.

Geolokaliserade bilder som publicerades den 24 april visar att ryska styrkor nyligen avancerade norr om Gornal sydväst om Sudzha.

Ytterligare geolokaliserade bilder som publicerades den 25 april visar att ryska styrkor nådde de nordöstra utkanterna av Oleshnya nordväst om Gornal under ett reducerat mekaniserat angrepp i plutonsstorlek.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Även i Sumy

ISW förklarar att ryssarna avancerar även i Sumy

– Geolokaliserade bilder som publicerades den 25 april indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade längs Pratsi Street i södra Zhuravka nordost om staden Sumy, rapporterar tankesmedjan.

– Ryska milbloggare hävdar att ryska styrkor avancerade över den internationella gränsen nordost om Sadky och gick in i norra Bilovody båda nordost om Sumy City.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


JUST NU: Allt vänder – Swedbank: så mycket ska du ha på kontot

2025 07 02

Nu vänder allt för hushållen.

Många svenskar kommer att få uppleva “den bästa sommaren på flera, flera år”.

Åtminstone ekonomiskt.

Det säger ekonomen Claes Hemberg till SR.

Han pekar på två stora faktorer: en lägre ränta och en stärkt krona.

– Det är inte bara att räntan går ned, pengarna vi har får vi mycket mer för.

– Nu plötsligt har räntan sjunkit, senaste året har det gått från 4 till 2 procent och nu börjar det kännas i plånböckerna. Man börjar känna “Oj, vi kan ju faktiskt gå på bio och restaurang igen.”

SEB: Sparandet når normalnivåer

Storbanken SEB står för en liknande prognos.

Enligt banken förväntas svenskarna minska sitt sparande, men det sker från en hög nivå då hushållens sparande det senaste året stigit omkring 10 procent.

– I ljuset av den mycket osäkra utvecklingen bör det ses som ett styrkebesked att hushållen endast gör en mindre justering av sina sparplaner. Det kan istället tolkas som början på en normalisering av hushållens sparande, säger SEB:s privatekonom Américo Fernández i en kommentar till prognosen som släpps på tisdagen.

FI: Prioritera inte aktier

Så sent som i våras gick Finansinspektionen, FI, ut med en uppmaning efter att ha granskat svenskarnas sparande.

Enligt myndigheten har många inte ens en buffert överhuvudtaget.

Och det är att prioritera innan folk börjar stoppa sina pengar i exempelvis aktier.

– Har du inte en buffert idag ska du prioritera det innan du sätter av pengar i ett långsiktigt sparande i exempelvis fonder och aktier, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på FI, i ett uttalande.

LÄS MER: Jätteintresse på börsen – rusning efter samma aktier

Swedbank: så mycket ska du spara varje månad

När det gäller sparandet finns tydliga rekommendationer från storbankerna om hur mycket du bör lägga undan varje månad.

Swedbanks tumregel är att spara cirka 10 procent av lönen efter skatt. Den gäller även om det ekonomiska läget har börjat ljusna.

Först och främst ska man spara ihop till en buffert. Vi brukar rekommendera en buffert på två månadslöner. Bor du i en villa kan du behöva en större buffert och bor du i en hyreslägenhet en lite mindre buffert, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank.

Shoka Åhrman, sparekonom vid SPP, anser att ribban borde ligga ännu högre.

– Vi brukar ju säga att man ska ha tre till fyra månadslöner i buffert för sig själv. Generellt saknar många en krockkudde vid till exempel sjukskrivning eller arbetslöshet, och då ska man förstås tänka på behovet för hela familjen, har hon sagt till SvD.

LÄS MER: Fullständig mardröm för Coop – “En flopp”

Foto: M. Lis/MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


”Turistkrig” eskalerar på Kanarieöarna – folk smyger ut från hotellen

2025 07 02

“Turistkrig” i populära semesterorter har nått absurda nivåer.

Många har säkert varit med om att de bästa solstolarna vid hotellpoolen paxas med en handduk tidigt på morgonen.

En hel del har säkert gjort det själv.

Nu har den så kallade “handduksmaffian” tagit solstolskriget ett steg längre.

På Teneriffa har folk börjat lägga ut handdukar på marken – innan solstolarna ens har ställts fram, rapporterar Canarian Weekly.

– Folk lägger bokstavligt talat beslag på kakelplattor, framhåller en turist enligt tidningen.

"Det här var droppen"

Flera hotellgäster har fastnat på bild när de praktiserar den nya taktiken, som spridits snabbt på sociala medier.

Det beskrivs som både bisarrt och surrealistiskt.

Flera användare kallar beteendet för “själviskt”, “löjligt” och någon menar att “det här var droppen”.

– Det är som en militär operation där ute, menar en person som kommenterat de virala bilderna.

Nya regler

Nu har flera hotell tvingats agera.

Regler har skärpts och på flera platser har gäster förbjudits att paxa solstolar som inte används.

En del väntas se över sina regler helt och hållet i takt med att “poolkriget” eskalerar.

– Vi vill stoppa okulturen att ockupera solstolar innan de förväntas användas, säger Diego Martinez, hotelldirektör i Sunprime Pollensa Bay i Alcudia, Mallorca, enligt Din Side.

Exempelvis kommer alla handdukar som inte är under uppsikt att tas bort senast klockan åtta varje morgon.

– Vi har satt upp skyltar på ett antal parasoll och kommer att installera flera nya inom kort.

“Att gå för långt”

Beteendet att paxa solstolar till vilket pris som helst har flera gånger kritiserats av etikettexperter.

– Det är inget fel med att vilja ha en bra plats. Men att göra anspråk på tomma golvytor är att gå för långt, säger en av dem, enligt Canarian Weekly.

LÄS MER: Populärt semesterparadis pekas ut som bluff – “helvetet på jorden”

LÄS MER: Expert varnar turister för populära resmål – “stanna hemma”

Foto: Antony

Text: Redaktionen