Lavrov går till attack mot sina egna – ”Tänker inte blunda längre”

2025 04 25

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov oroar sig över ”förrädare” inom den ryska politiska eliten.

Den ryske utrikesministern Sergej Lavrov är ökänd för sina aggressiva utspel, som i de flesta fall är riktade mot väst.

Men nu dundrar Lavrov istället mot en del av Rysslands egen politiska maktelit.

Lavrov oroar sig över att ”liberaler” inom den ryska eliten vill göra allt för att vara väst till lags.

”Vet vilka ni är”

Lavrov varnar för dessa ryska ”liberaler” i en intervju med tidningen Moskovskij Komsomolets, rapporterar Svenska Yle.

Lavrov passar på att hota gruppen.

– Vi vet vilka ni är och vi tänker inte blunda längre, säger Lavrov.

Enligt Lavrov finns det alltså en grupp som vill återställa den ordning och de relationer med väst som gällde innan kriget.

Den ryske utrikesministern är orolig över vad som kommer att hända den dag ett fredsavtal kommer på plats och västerländska sanktioner eventuellt slopas.

– Eftersom tjänstemän med liberala åsikter omedelbart kommer att försöka upphäva alla landvinningar vi gjort, säger han, enligt kanalen.

Rädd för ”förrädare”

Sergej Lavrov är bland annat orolig över vad som kommer att hända med Rysslands ansträngningar för att få igång en egen produktion när importen från väst har minskat.

Den ryske utrikesministern tror att det finns en grupp personer inom den ryska makteliten, som han beskriver som en ”femte kolonn”, som är beredda att förråda Ryssland. Dessa längtar tillbaka till sina lyxvillor i Europa, menar utrikesministern.

Sergej Lavrov har gjort sig känd för oerhört aggressiva och bisarra utspel, i vanliga fall riktade mot västvärlden.

Nu tycks Lavrov alltså vara nervös för vad som kommer att hända om ett fredsavtal kommer på plats.

Under tisdagen har det kommit uppgifter om de fredsförslag som har lagts fram av USA respektive Ukraina och Europa.

USA:s president Donald Trump har bland annat bekräftat att USA är redo att erkänna Krymhalvön som ryskt.

– Krym kommer att förbli ryskt, säger Trump i en intervju med Time Magazine.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Kraftig förändring för svenska kronan – värst av alla

2026 08 31

För mindre än ett år sedan stod sig kronan allt starkare mot den amerikanska dollarn.

I början av 2026 närmade sig dollarn 9 kronor, den lägsta kursen mätt i kronor på cirka fyra år.

Dessutom hade Sveriges valuta presterat bäst av alla valutor i den så kallade G10-gruppen under 2025, enligt Bloomberg.

Sedan dess har det varit mörkare tongångar. I maj hamnade kronan istället i botten av samma lista.

Och nu sjunker kronan ytterligare.

Enligt Bloombergs veckovisa dollarindex har kronan i år backat 4,15 procent. Nu står kursen till 9,61 kronor mot dollarn och Sverige ligger kvar i botten.

Norska kronan lyfter

G10, Group of Ten, är ett samarbete mellan länderna med de mest handlade valutorna i världen.

Det är dock inte bara kronan som går svagt bland gruppens valutor.

Även japanska yenen, ned 2,11 procent mot dollarn, bedöms underprestera precis som schweiziska francen som backar 2,04 procent mot samma valuta.

Bättre går det för exempelvis norska kronan som lyft 7,61 procent mot dollarn. 

Varningen: håll nere förväntningarna

I våras flaggade flera experter för att folk inte ska förvänta sig för mycket av kronan i år. Samtliga faktorer som drev upp kronan förra året har tappat kraft, menar DNB Carnegie, Nordens ledande investeringsbank.

– SEK kommer endast stärkas marginellt från nuvarande nivåer, sade Ulf Andersson, chefekonom DNB Carnegie, till Realtid, i maj tidigare i år.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Då kan kronan lyfta

Enligt Bank of America väntar dock ljusare tider för Sveriges valuta. Kronan kommer bli starkare gentemot euron och dollarn, men först i slutet av året.

Amanda Sundström, valutaanalytiker på SEB, sade nyligen att att kronan kan ta ett skutt uppåt om kriget mellan Iran och USA tar slut.

– Om vi får en lösning på konflikten och lägre oljepriser och inflation gör det att centralbankerna inte behöver höja räntan lika mycket, då tror jag absolut att vi kan se en betydligt starkare krona, säger SEB:s valutaanalytiker Amanda Sundström till SvD.

Fakta: Medlemsländerna i G10

  • Belgien
  • Kanada
  • Frankrike
  • Tyskland
  • Italien
  • Japan
  • Nederländerna
  • Sverige
  • Storbritannien
  • USA
  • Schweiz

Andra läser: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen