Världens största butikskedja varnar Trump: kaosscenario nära

2025 04 24

Walmart, ofta betraktad som världens största butikskedja, varnar Donald Trump.

Jättekedjans vd ska i ett privat möte med presidenten ha uttryckt en kraftfull varning för administrationens tullar och ekonomiska politik.

Även Target och Home Depot, två av USA:s största återförsäljare, deltog i mötet.

Varningen var ytterst skarp, uppger Axios.

Enligt nyhetssajten flaggar de tre butiksgiganterna för störda leveranskedjor, höjda priser och tomma hyllor redan inom ett par veckor.

– Vd:n sade det rakt ut till honom att priserna inte går upp, de är stabila just nu, men de kommer att gå upp. Och det här handlade inte om mat. Men han fick veta att hyllorna kommer att vara tomma, säger en tjänsteman med insyn i mötet till Axios.

Lovade sänkta priser

Matfrågan är av känslig karaktär i USA. 

I valrörelsen lovade Trump att sänka matpriserna och öka det amerikanska folkets köpkraft.

– Priserna för ägg, äpple och bacon har tredubblats under en kort tidsperiod. Därför vann jag valet. Vi kommer att sänka priserna kraftigt, sade presidenten i december till NBC News.

Särskilt äggpriserna har blivit en uppmärksammad fråga. Ett dussin ägg kostar ofta över 10 dollar, motsvarande över 100 svenska kronor.

Det har bland annat fått USA att sträcka ut handen till Danmark för höra sig för om landet kan tänka sig att exportera ägg.

Kan slå i opinionen

Misslyckas Trump med att få ned matpriserna kan det slå kraftigt i opinionen, lyder flera experters bedömningar.

Vita huset hävdar dock att USA är på rätt väg.

– Det här är vad Donald Trump gör. Han handlar med hävstång. Han får folk till bordet. Kina har uttryckt intresse för förhandlingar. Och preisdenten har klargjort att om de spelar boll kommer han också att spela boll, säger en högt uppsatt tjänsteman i administrationen till Axios.

"Produktivt möte"

Walmart och de två andra butiksjättarna har avböjt att kommentera uppgifterna om den privata varningen till Trump.

– Vi hade ett produktivt möte med president Trump och hans team och uppskattade möjligheten att dela med oss av våra insikter, framhåller Walmart enligt CBS News.

Redan efter Trumps valseger underströk kedjans vice ordförande John David Rainey att man “aldrig vill höja priserna”, men att det troligen kommer att ske.

– Konsumenten kommer sannolikt att se prishöjningar under de närmaste dagarna, sade Targets vd Brian Cornell till CNBC i mars.

LÄS MER: Kaosscener på Coop: "Folk var riktigt arga"

LÄS MER: Tolv delstater stämmer Donald Trump

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 08

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


07 maj 26

Akut kris hotar Sverige – statsministern informerad

2026 05 07

Regeringen uppmanas att vidta skyndsamma åtgärder för att säkra svensk livsmedelsförsörjning.

Den akuta uppmaningen kommer från Lantbrukarnas Riksförbund, LRF.

Palle Borgström, förbundsordförande i LRF, bekräftar att förbundet har skickat en hemställan till regeringen med krav på skyndsamma krisstöd för att möta de kraftigt ökade kostnaderna för diesel och mineralgödsel.

Om stöden uteblir hotas Sverige av en stor kris, menar Borgström.

– De beslut som fattas nu får effekter långt fram i tiden. Därför är det avgörande att vi gör rätt nu, för att säkra svensk livsmedelsproduktion framöver och för att vi ska fortsätta ha bra mat till rimliga priser, säger han.

”Samhällskritisk näring”

Borgström varnar för att Sveriges försörjningsförmåga hotas av de omfattande kostnadsökningarna, som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern.

– Det här handlar inte bara om bondens ekonomi. Det handlar om Sveriges försörjningsförmåga. Svenskt lantbruk är en samhällskritisk näring som behövs varje dag – men särskilt när omvärlden blir mer osäker. Nu måste vi välja väg: ska vi stärka svensk matproduktion eller göra oss mer beroende av import när omvärlden blir allt mer osäker? 

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Matpriserna kan skjuta i höjden

Enligt LRF har konsekvenserna av kostnadskrisen för svenskt lantbruk ännu inte börjat märkas i butikshyllorna. 

Men snart riskerar matpriserna att öka kraftigt.

–  När kostnaderna för gödsel, diesel och energi ökar kraftigt påverkar det vad som odlas, hur mycket som odlas och vad maten kommer att kosta framöver. Matpriserna kommer att påverkas. Frågan är hur högt priset blir om vi samtidigt tappar svensk produktion, säger Palle Borgström.

–  Sverige behöver ett starkt lantbruk för att kunna säkra matproduktionen också i oroliga tider. Nu behöver regeringen agera snabbt och vi fortsätter samtidigt att följa utvecklingen noga tillsammans med våra medlemmar runt om i landet.

LÄS OCKSÅ: Hyror kan höjas för svenska hushåll i sju län

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen