UPPGIFTER: Finansministern ger privat löfte – USA på väg att backa

2025 04 22

USA:s finansminister Scott Bessent har enligt uppgifter sagt i ett privat möte att USA är redo att trappa ner handelskriget med Kina.

President Donald Trumps hårda tullpolitik har chockat världen de senaste veckorna.

Världens börser och marknader har också reagerat starkt, och på tisdagen har IMF slagit larm om att världen är på väg in i en ny, svårare ekonomisk era.

Nu kommer uppgifter om att USA:s finansminister Scott Bessent har öppnat för att handelskriget med Kina kan trappas ned eftersom det är ”ohållbart”.

Situationen ”ohållbar”

Scott Bessent uppges ha kommenterat frågan i samband med ett privat möte med investerare, enligt källor till Bloomberg.

Mötet ska ha organiserats av banken JPMorgan i Washington DC.

På mötet ska Bessent ha sagt till deltagarna att handelskonflikten med Kina är ”ohållbar”, enligt nyhetsbyrån.

Därför förväntar han sig inte att den kommer att eskalera.

Tvärtom ska Bessent på mötet ha sagt att han förväntar sig en nedtrappning av handelskonflikten, som har skapat stor oro i världen men hittills inte lett till att Kina har gett vika.

Tror på uppgörelse

På mötet ska Bessent också ha beskrivit tullarna mot Kina som ett slags embargo.

Enligt nyhetsbyråns källor sade Bessent också att formella förhandlingar med Kina inte har inletts än.

Trots det så anser den amerikanska finansministern att en uppgörelse fortfarande är möjlig och att man kommer att hitta en lösning på handelskriget mellan de två stormakterna.

Huruvida Bessent sade någonting om handelskriget med övriga världen, exempelvis Europa, framgår inte.

Som finansminister har Scott Bessent varit utsatt för hård press sedan Donald Trump lanserade sitt tullpaket.

Direkt efter att tullpaketet presenterades, blev finansministern överöst av textmeddelanden från amerikanska finanstoppar som vädjade till Bessent om att försöka bromsa Trump i dennes handelskrig.

Scott Bessent uppges dock inte ha spelat den avgörande roll när Trumps tullpaket utformades, enligt nyhetsbyrån.

Foto: S Davis resp United States Department of the Treasury

Text: Redaktionen


Avanza går ut med viktigt meddelande till alla småsparare

2025 08 26

Nätbanken Avanza varnar nu kunder.

Under den senaste tiden har flera varningar kommit om bedrägerier gällande aktiehandel.

Bland annat har Finansinspektionen och nätbanken Nordnet varnat.

Nu går även Avanza ut med ett viktigt meddelande för att informera om vad som pågår.

Avanza varnar

Just nu cirkulerar bedrägerier i Avanzas namn, bland annat via falska annonser på sociala medier och inbjudningar till WhatsApp-grupper. 

Så här lyder meddelandet från nätbanken:

– Vi har inget med detta att göra och uppmanar dig att vara mycket försiktig. Klicka aldrig på misstänkta länkar eller lämna ut personlig information. OBS! Avanza använder aldrig WhatsApp.

Skapar grupper

Bedragare skapar enligt Avanza WhatsApp-grupper där de, under falska identiteter, rekommenderar köp av specifika aktier. 

För att verka trovärdiga använder de ofta namn och bilder som tillhör kända finanspersoner – helt utan deras vetskap.

– Målet är att lura andra att köpa aktien för att driva upp kursen, så att bedragarna själva kan sälja sitt innehav med stor vinst, förklarar Avanza.

Läs mer: Svensk bransch skriker efter arbetskraft – tio yrken pekas ut

Riktar uppmaning

Avanza råder alla investerare att mycket noggrant kontrollera informationen som ges i investeringsrekommendationerna genom att konsultera andra källor.

– Detta gäller särskilt om aktierna rekommenderas mycket aggressivt för köp, de utlovade vinsterna är extremt höga och/eller investerare sätts under tidspress.

“Tänk på detta”

Avanza meddelar att investerare bör vara extra vaksamma om de ser inlägg på sociala medier som:

- Lovar snabb och hög avkastning.

- Ger investeringstips på WhatsApp, Telegram eller liknande plattformar.

- Använder Avanzas logotyp eller nätbankens namn utan att det är från deras officiella konton.

- Påstår att kända profiler rekommenderar investeringar via Avanza.

– Om du ser en misstänkt annons: Anmäl den direkt på den plattform där du ser den. Det hjälper oss att snabbare få stopp på spridningen och skydda andra, fortsätter nätbanken.

Läs mer: REGERINGEN LOVAR: Då får svenska folket mer i plånboken

Foto: Avanza

Text: Redaktionen


Plötslig ukrainsk framgång på slagfältet

2025 08 26

En ukrainsk motattack i Pokrovsk har lyckats.

Ryssland fortsätter att trycka på i Donetsk.

Under den senaste tiden har många soldater skickats i Pokrovsk-riktningen.

Nu kommer dock uppgifter om en plötslig ukrainsk framgång på slagfältet, rapporterar Kyiv Post.

Plötslig framgång

Mitt i den ryska offensiven har de ukrainska styrkorna slagit tillbaka.

Ukrainska kombinerade motattacker har besegrat en rysk offensiv i den strategiska Pokrovsk-sektorn, återtagit förlorad mark och tagit fångar.

De ukrainska motattackerna, som inleddes under den senaste veckan och intensifierades under helgen, har tryckt tillbaka ryssarna och återtagit ungefär en tredjedel av den förlorade marken.

Blev för många

De flesta rapporter uppger att de försvarande ryska styrkorna uppgick till mellan 1 000 och 2 000 man och var numerärt underlägsna de ukrainska trupper som koncentrerats mot dem.

På tisdagen visar bilder och rapporter tillförlitliga bevis på att ukrainska styrkor hade tillfångatagit mellan tio och tjugo ryska krigsfångar.

Läs mer: ”Blir en kollaps” – skräckbesked för Putin

Ny rapport

Enligt en ny rapport från tankesmedjan Institute for the Study of War har ryssarna gett upp på att utnyttja hål som upptäcktes i den ukrainska försvarslinjen.

– Den ryska militärledningen har enligt uppgifter gett upp sina ansträngningar att utnyttja inbrytningen mot Dobropillya, efter att Rysslands infiltrationstaktik verkar ha misslyckats med att etablera bestående positioner inom denna inbrytning.

“Har misslyckats”

Tankesmedjan fortsätter.

– Ryska militärbloggares rapportering om inbrytningen nära Dobropillya har också minskat avsevärt de senaste dagarna och har istället skiftat tillbaka till att fokusera på aktivitet norr, öster och sydväst om Pokrovsk, menas det.

– Det tyder på att de ryska styrkorna har misslyckats med att konsolidera och utnyttja inbrytningen och skiftar sitt fokus tillbaka direkt på Pokrovsk.

Läs mer: Kan krossa Rysslands ekonomi – EU vädjar till Trump

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen