Över 20 turister dödade – mitt under JD Vances besök

2025 04 22

Minst 24 turister uppges ha dödats i den indiska delen av Kashmir, samtidigt som USA:s vicepresident JD Vance befinner sig i Indien.

Minst 24 turister har dött i en terrorattack i den Indienkontrollerade delen av Kashmir.

Turisterna uppges ha blivit dödade i en terrorattack.

Samtidigt befinner sig USA:s vicepresident JD Vance och hans familj i Indien, rapporterar Newsweek.

Nedskjutna av beväpnade män

Turisterna har blivit nedskjutna av flera beväpnade män som sköt urskillningslöst mot turister på tisdagen, rapporterar tidningen.

Lokala myndigheter beskriver det som en terrorattack, där minst 24 turister har mist livet.

Enligt myndigheterna tros attacken ha utförts av terrorister som bekämpar det indiska styret.

– Denna attack är mycket större än något vi sett riktat mot civila de senaste åren. Dödssiffran håller fortfarande på att fastställas så jag vill inte gå in på de detaljerna, kommenterar regionens högsta representant, Omar Abdullah, i sociala medier enligt tidningen.

Attacken sammanfaller med JD Vances besök i Indien.

Ska träffa premiärministern

JD Vance och hans familj befinner sig i Indien på ett besök som uppges vara både privat och politiskt.

Vance ska bland annat träffa Indiens premiärminister Narendra Modi i New Delhi.

Där ska de bland annat prata om ekonomi och handel, enligt tidningen.

Samtidigt skakas alltså Indien av en stor terrorattack mot turister i Kashmir. Enligt uppgifter rör det sig främst om indiska turister som har besökt den omstridda regionen.

Utöver de minst 24 döda har ett flertal turister skadats, enligt uppgifter från polisen.

”Kan bli en mörk tid”

JD Vance har beskrivit besöket i Indien som viktigt, bland annat eftersom USA vill sälja mer energi och försvarsutrustning till Indien och stärka banden mellan länderna, rapporterar Reuters.

– Om Indien och USA samarbetar framgångsrikt kommer vi att se ett 2000-tal som är välmående och fredligt, har Vance sagt angående sin Indienresa.

– Men jag tror också att om vi misslyckas med att arbeta tillsammans framgångsrikt kan 2000-talet bli en mycket mörk tid för hela mänskligheten, tillägger Vance.

JD Vance har tidigare i veckan besökt Rom, där han bland annat fick ett kort möte med påven Franciskus. Mötet ägde rum dagen innan påven dog.

Arkivfoto: Kashmir Global resp Gage Skidmore

Text: Redaktionen


JUST NU: USA slår till mot Iran

2025 09 17

USA riktar återigen in sig på Irans militär.

I juni attackerade USA flera anläggningar i Iran, i ett försök att stoppa regimens kärnvapenprogram.

Attacken beskrevs av Donald Trump som en framgång.  

– Alla flygplan är nu utanför Irans luftrum. En full last med bomber släpptes på den primära anläggningen, Fordow. Alla flygplan är i säkerhet och på väg hem, skrev Donald Trump på Truth Social då.

Attacken väckte hård kritik från flera håll.

I USA hördes kritiska uttalanden från både demokrater och republikaner.

Nya sanktioner

Nu meddelar det amerikanska finansdepartementet att flera nya sanktioner införs mot Iran.

Minst tolv personer och företag är föremål för de nya sanktionerna.

– Iranska enheter förlitar sig på skuggbanknätverk för att undvika sanktioner och flytta miljoner genom det internationella finansiella systemet, säger departementets statssekreterare John K. Hurley, i ett uttalande.

– Under president Trumps ledarskap kommer vi att fortsätta att störa dessa viktiga finansiella strömmar som finansierar Irans vapenprogram och skadliga aktiviteter i Mellanöstern och på andra håll.

LÄS OCKSÅ: Kina slår till mot USA:s guldägg: stoppa alla beställningar

Slår mot Irans försvar

Finansdepartementet framhåller att sanktionerna kommer slå mot personer som har hjälpt till att slussa in pengar till Irans försvarsministerium.

Men också mot det Islamiska revolutionsgardet, som är huvudenheten i Irans militär.

– Som ett resultat av dagens åtgärd blockeras all egendom och alla intressen i egendom som tillhör de utpekade eller blockerade personerna, uppger det amerikanska finansdepartementet.

Iran har ställt villkor

Som villkor för att återuppta förhandlingarna om landets kärnprogram har Iran bland annat krävt ekonomisk kompensation för skador på deras kärntekniska anläggningar, efter bombningarna i början av sommaren.

USA har avfärdat kraven, rapporterar Reuters.

– Vi utplånade deras kärnvapenmöjligheter. De kan börja om igen. Om de gör det kommer vi att utplåna det snabbare än du kan vifta med fingret åt det. Det kommer vi att göra med glädje, öppet och gärna, har Trump sagt, enligt nyhetsbyrån.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Text: Redaktionen


Björn Borg hittades livlös

2025 09 17

Tennisikonen Björn Borg, 69, vann elva Grand Slam-titlar innan han plötsligt avslutade karriären vid 26 års ålder.

Nu berättar han själv om de tuffa åren efter karriären.

I självbiografin ”Hjärtslag” berättar Borg att han tampades med allvarliga drogproblem i flera år.

– Första gången jag provade på kokain fick jag en lika stor kick som jag en gång fått av tennisen, skriver Borg i boken enligt Expressen.

Hittades livlös

Borgs drogproblem eskalerade under 1980-talet. År 1989 hittade hans dåvarande hustru Loredana Bertè honom livlös. Hustrun försökte återuppliva honom men misslyckades. Det hela slutade med att Borg fick föras till sjukhus med ambulans för att magpumpas.  

I boken kallar han händelsen för ”ett rop på hjälp”.

– Det som hände var att jag i kroppen hade en farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös.

– Än i dag skäms jag bara jag tänker på den händelsen.

Kommer berätta om drogproblemen

Björn Borg kommer att medverka i SVT:s intervjuprogram ”Skavlan och Sverige” på torsdagskvällen. I programmet väntas han berätta mer om sina drogproblem.

Opererats för cancer

Björn Borg har skrivit självbiografin ”Hjärtslag” tillsammans med hustrun Patricia.

– Jag gick igenom en svåra tid, men det är en lättnad för mig att få skriva den här boken. Jag mår så mycket bättre, säger tennislegendaren till AP.

I boken skriver Borg också om sin cancerdiagnos. I början av september berättade tennisikonen att han opererats för en ”extremt aggressiv” typ av prostatacancer 

– Jag har inget just nu. Men var sjätte månad måste jag gå och kolla upp det. Den här processen är inte rolig, säger han till AP.

– Men jag mår bra. Jag klarar mig och nu mår jag mig riktigt bra, tillägger Borg.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto: Henrik Mill resp Croes, Rob C. och Anefo

Text: Redaktionen