FORSKARE PÅSTÅR: Vi har upptäckt en ny färg

2025 04 20

Forskare hävdar att de har upptäckt en ny färg, men påståendet ifrågasätts.

Forskare vid University of California, Berkeley kommer med ett minst sagt uppseendeväckande påstående.

De hävdar att de har upptäckt en ny färg – som ingen människa har sett förut.

Påståendet kommer efter ett experiment, men ifrågasätts av andra forskare.

Beskrivs som blågrön

I experimentet har forskarna fått laserstrålar i ögonen, rapporterar The Guardian.

Forskarna hävdar att de med laserns hjälp har stimulerat enskilda celler i näthinnan så att deras ljusuppfattning förbättrats, och att de då har sett en färg som ingen människa har sett tidigare.

Forskarna vill kalla färgen för ”olo”.

Den påstått nya färgen beskrivs som blågrön, men forskarna understryker att de inte fullt ut kan beskriva upplevelsen av att se färgen.

– Vi förutspådde från början att det skulle se ut som en aldrig tidigare skådad färgsignal men vi visste inte vad hjärnan skulle göra med den, säger Ren Ng vid University of California, Berkeley, enligt tidningen.

– Det var häpnadsväckande. Den är otroligt mättad, tillägger forskaren.

”Är inte en ny färg”

Den ”nya” färgen kan emellertid bara upplevas genom lasermanipulation av näthinnan, menar forskarna.

– Det finns inget sätt att förmedla den färgen i en artikel eller på en bildskärm, säger forskaren Austin Roorda.

Påståendet att forskarna har upptäckt en ny färg möter dock kritik från andra forskare.

– Det är inte en ny färg, säger synforskaren John Barbur vid University of London, till tidningen.

– Det är en mer mättad grön färg som bara kan produceras i ett motiv med normal röd-grön kromatisk mekanism när den enda ingången kommer från M-koner, säger forskaren, som menar att den nya studien har begränsat värde.

Och hur det än må vara med den saken så säger forskarna vid universitetet i Kalifornien att vanligt folk knappast lär få chansen att uppleva den påstått ”nya” färgen.

– Vi kommer inte att se olo på några smartphone-skärmar eller TV-apparater inom överskådlig tid, säger Ren Ng, enligt tidningen.

Foto: Daniele Levis Pelusi

Text: Redaktionen


Kinas militär agerar – skickar stridsflyg

2025 04 17

Kinas militär visar musklerna i en del av världen där de vill stärka sitt inflytande.

Det råder stora spänningar mellan stormakterna USA och Kina.

Nu visar den kinesiska militären sina muskler genom att skicka stridsflyg till norra Afrika – samtidigt som USA bygger upp sina styrkor i det närliggande Mellanöstern.

Flygspårningsdata har i veckan visat att flera kinesiska militärplan har nått Egypten via Förenade Arabemiraten, rapporterar Newsweek.

Enorm satsning i Afrika

Kina kommer snart att hålla en stor gemensam militärövning med Egypten, enligt tidningen.

Ledaren Xi Jinping har utlovat hela 51 miljarder dollar för att stärka Kinas inflytande i Afrika, bland annat genom att stärka landets relationer till just Egypten.

Det här är andra gången på kort tid som Kina agerar i regionen, uppger tidningen.

Förra sommaren skickade Kina sju J-10-stridsplan till en flyguppvisning i Egypten.

Och nu agerar Kina alltså återigen i den känsliga regionen.

”Spänner musklerna”

Kinas och Egyptens flygvapen kommer att hålla en gemensam militärövning från mitten av april till början av maj.

Denna går under namnet ”Eagles of Civilization 2025”, enligt tidningen, som hänvisar till uppgifter från Kinas försvarsministerium.

En hel avdelning av Kinas flygvapen kommer att skickas till landet.

Detta samtidigt som läget är spänt mellan Kina och USA, som har en intensiv verksamhet i det närliggande Mellanöstern på grund av spänningar med Iran.

– Kinas militär spänner sina muskler i Mellanöstern samtidigt som det sker amerikanska flyganfall, rapporterar tidningen.

“Gyllene årtionde”

Kinas dictator Xi Jinping ser relationen med Egypten som ett ”omfattande strategiskt partnerskap”, enligt ett officiellt uttalande.

De två länderna är på väg mot ett ”gyllene årtionde”, menar den kinesiska ledaren.

Men framför allt är satsningen ett led i Kinas ansträngningar för att stärka sitt inflytande i Afrika och i det närliggande Mellanöstern.

Detta alltså samtidigt som läget mellan USA och Iran är mycket spänt. USA har genomfört attacker mot de Iranstödda huthirebellerna, och Iran har i sin tur riktat skarpa varningar mot USA i samband med länderna kärnvapensamtal, enligt tidningen.

Säkerhetsläget i Afrika och Mellanöstern är mycket spänt och komplicerat, och Kina vill visa att även de är en maktfaktor att räkna med i dessa regioner.

Foto: President of Russia Office resp Alejandro Luengo

Text: Redaktionen


Kaos i Pentagon – “Fullständig härdsmälta”

2025 04 19

Det pågår just nu kaosartade scener i Pentagon. Fyra högt uppsatta tjänstemän får nu lämna sina poster efter en utredning om läckage.

Det blir ingen lugn påsk i Pentagon.

Försvarsminister Pete Hegseths många missar har sedan tidigare placerat honom i en knipig sits, och nu står det klart att hans stabschef Joe Kasper lämnar sin post under de kommande dagarna.

Samtidigt gör uppgifter gällande att tre andra toppnamn inom myndigheten – som fått tjänstledigt tidigare i veckan på grund av en pågående läckageutredning – nu får sparken, enligt Politico.

“Fullständig härdsmälta pågår”

En högt uppsatt försvarstjänsteman berättar om det kaos som råder i Pentagon just nu.

Mycket verkar handla om att försvarsminister Hegseth och hans stab inte lever upp till förväntningarna.

– Det pågår en fullständig härdsmälta i byggnaden, och detta återspeglar verkligen ministerns ledarskap. Pete Hegseth har omringat sig med människor som inte ser till hans intressen, säger källan till tidskriften.

Tre toppnamn får sparken

De senaste incidenterna adderas till Hegseths tidigare missar – såsom när han delade med sig av känslig information i en Signalchatt med andra säkerhetsledare, eller då han lät techmiljardären Elon Musk besöka myndigheten under kontroversiella former.

Läs mer: Jätteskandal i USA – läs de hemliga krigsplanerna här

De tre personer som nu får lämna sina arbeten enligt tidningen är den seniora rådgivaren Dan Caldwell, Hegseths biträdande stabschef Darin Selnick samt Colin Carroll, stabschef för vice försvarsminister Stephen Feinberg.

Tänker stämma Pentagon

Två av de personer som nu får sparken – Selnick och Caroll –  planerar enligt uppgift att stämma Pentagon för felaktig uppsägning.

Joe Kasper var den som begärde en utredning av Pentagonläckor i mars, bland annat gällande militära planer för Panamakanalen och Musks besök på myndigheten. 

“Gillade inte de där killarna”

Vidare ska Kasper haft svårt att samarbeta med de tre nu sparkade rådgivarna.

– Joe gillade inte de där killarna. De har alla olika stilar. De kom helt enkelt inte överens, det var en personlighetskonflikt, säger en källa.

Förändringarna innebär att försvarsminister Hegseth för tillfället får klara sig utan stabschef, biträdande stabschef och seniorrådgivare på sitt kontor.

Läs också: Trumps drag i natt – publicerar bildbevis

Läs vidare: Tråkiga nyheter för alla köttälskare

Foto: Nato samt G. Skidmore (OBS! montage)

Text: Redaktionen