Kinas regim slår till – tungt bakslag för Hongkong
2025 04 20
Den kinesiska regimens grepp om Hongkong hårdnar och tvingar demokratiska rörelser att lägga ner.
Hongkong är en särskild administrativ region i Kina vars självständighet är omstridd. På senare år har Kinas kontroll över Hongkong hårdnat.
Kinas regim, under ledning av Xi Jinping, stärker nu sitt grepp ytterligare om Hongkong, vilket nu bland annat tvingar stadens äldsta demokratiska parti att lägga ner sin verksamhet.
Order från regimen
Demokratiska Partiet i Hongkong tvingas avsluta sin verksamhet, eftersom Peking lämnar allt mindre utrymme för opposition, rapporterar CNN.
Beslutet om att lägga ner Demokratiska Partiet fattades efter en direkt varning från den kinesiska regeringen, enligt källor till kanalen.
– Beskedet var att partiet måste upplösas, annars kommer det att bli konsekvenser, säger Yeung Sum, tidigare ordförande för partiet.
Den kinesiska regimen uppges ha sagt att partiet måste upplösas före slutet av det här året, då det kommer att hållas ett val.
Partiet har länge spelat en viktig roll i den halvautonoma staden, uppger kanalen.
Allt hårdare kontroll
Hongkong var tidigare en brittisk koloni och överläts till Kina 1997. Demokratiska Partiet grundades några år innan dess. Partiet har spelat en viktig roll i Hongkong.
Men efter massprotester för demokrati 2019 har den kinesiska regimen vidtagit en rad åtgärder för att ta full kontroll över Hongkong och slå ner drömmen om demokrati.
Eftersom Demokratiska Partiet deltog i protesterna, drog det också på sig den kinesiska regimens ilska.
Den senaste tiden har en rad prodemokratiska ledare åtalats och fängslats, och nya lagar har gjort det allt svårare att bedriva oppositionell verksamhet.
Att Demokratiska Partiet nu är på väg att försvinna är ett tydligt tecken på att regimens kontroll över Hongkong nu stärks ytterligare.
– En upplösning av partiet återspeglar det officiella Hongkongs vändning från folkligt deltagande, lokalt ansvariga regeringar och ökad transparens, mot ett mer auktoritärt styre, säger John Burns, emeritusprofessor vid universitetet i Hongkong, till kanalen.
Foto: Preisdent of Russia Office
Text: Redaktionen