30 mars 2026 EB

UPPGIFTER: Ukraina får oväntad hjälp – “Fler förrädare i Ryssland”

2025 04 18

Ukraina uppges få värdefull hjälp av ”förrädare” i Ryssland.

Rysslands diktator Vladimir Putin försöker hålla sin befolkning under strikt kontroll.

Ändå får Ukraina värdefull hjälp av ”förrädare” i Ryssland.

Detta har en särskilt stor betydelse för kriget i luften, uppger militära underrättelsekällor.

Många ryska ”förrädare”

Kriget i luften är i mångt och mycket ett krig om information, rapporterar Kyiv Independent.

De militära underrättelsetjänsternas arbete präglas av en ständig strid om information angående djupa attacker, säger brigadgeneralen Yuriy Shchyhol, från den ukrainska militära underrättelsetjänsten HUR, till tidningen.

Den senaste tiden har Ukraina genomfört en rad framgångsrika drönarattacker i Ryssland, uppger tidningen.

En av hemligheterna bakom dessa framgångar uppges vara – ryska informatörer.

Från ukrainskt håll hittar man allt fler ryssar som är villiga att hjälpa Ukraina, till den grad att de är redo att sätta upp vägledningspunkter för navigationssystem djupt inne i Ryssland, för att möjliggöra attacker.

”Förräderi” av det slaget förekommer även i Ukraina, men är vanligare i Ryssland, enligt Shchyhol.

– Genom effektiviteten hos våra drönare kan man se att de har mycket fler förrädare att oroa sig för, eftersom det finns mycket fler människor som sätter upp de speciella systemen som styr våra drönare, säger han till tidningen.

Stort territorium

Shchyhol menar också att Ukraina kan använda Rysslands storlek till sin fördel.

– De har ett stort plus – de har mycket försvar. Men de har också ett stort minus – ett stort territorium. Det finns ingen mängd utrustning som kan skydda hela Ryssland, säger Shchyhol, som också menar att Ukraina kör om Ryssland i precision.

Attackerna från luften spelar en avgörande roll i kriget, och om uppgifterna stämmer, att det finns många förrädare i Ryssland, så visar det att Putins regim inte har full kontroll över sin befolkning och över känslig rysk information.

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen


04mars26

Biltema går ut med varning till kunder

2026 05 29

Biltema varnar kunder för en “våg av bedrägerier”.

Den populära butikskedjan har gått ut med varningen på sin webbsida.

Där informeras kunder om att det just nu pågår “en våg av bedrägerier via sms och samtal”.

Därmed bör kunder vara förberedda på att få samtal eller sms från bedragare som utger sig komma från Biltema under den kommande tiden.

Biltema varnar

Bedrägeriförsöken kan genomföras via sms, mejl eller telefonsamtal.

Biltema understryker att de aldrig tar kontakt för att begära personnummer och skickar inte ut webblänkar via e-post eller SMS i samband med paketutlämning. 

Den som får den typen av meddelanden och mejl bör radera och anmäla dessa omgående, och om ett sådant telefonsamtal kommer är det bäst att lägga på luren direkt.

Använder varumärket

Bedragarna hoppas kunna använda Biltemas starka varumärke i syfte att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Ett återkommande beteende hos bedragarna är att de försöker stressa upp personen de ringer, sms:ar eller mejlar.

Det kan exempelvis handla om uppmaningar om att snabbt skriva in bankuppgifter eller annan känslig information.

Läs mer: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Det ska du göra

Biltema skickar ut följande uppmaningar till personer som drabbats av bedrägeriförsök:

- Klicka aldrig på länkar och ge aldrig ut ditt personnummer via telefon, SMS eller e-post. Ring inte heller upp det angivna numret eller svara på meddelandet/e-posten. 

- Anmäl händelsen till polisen genom att ringa 114 14 eller besöka en polisstation. 

Om du klickat

Och den som av redan klickat på en webblänk eller angett känsliga uppgifter uppmanas att:

- Kontakta din bank för att kontrollera dina konton. 

- Om du har lämnat ut personuppgifter och blivit utsatt för bedrägeri bör du omedelbart kontakta polisen för att göra en anmälan. 

Läs mer: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


29 maj 2026

Hastigheten ändras på svenska vägar

2026 05 29

Snart kommer hastighetsgränserna på svenska vägar att ändras.

Sverige sänker nu tempot i trafiken.

I ett omfattande vägprojekt ska gator och landsvägar bli säkrare fram till 2030.

Vägar får sänkt hastighet

Den svenska transportmyndigheten Trafikverket har tagit fram en ny aktionsplan där hastigheten ska sänkas på omkring 1 200 kilometer tätortsvägar runt om i landet.

– Säkra hastighetsnivåer är avgörande för att skapa en säker vägtrafik och minska antalet omkomna och allvarligt skadade. Det kan göras genom att anpassa hastighetsgränserna och genom att bygga om trafikmiljön, uppger myndigheten i rapporten.

Det handlar främst om sträckor där dagens 50 km/tim bedöms vara för högt i miljöer där bilar möter gående och cyklister.

Tanken är att sänka hastigheten där bilar möter cyklister och gående, så att en eventuell olycka inte blir livshotande.

Målet är att nästan alla stadsgator ska ha en hastighetsgräns på högst 40 km/tim till 2030.

– Utöver detta behöver 30 km/tim säkras i områden där gående och cyklister blandas med biltrafik på ett frekvent och planerat sätt, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Rysslands flygvapen träffat av Storm Shadow-missiler

Nollvisionen driver förändring

Bakgrunden till förändringen är den svenska trafiksäkerhetsstrategin Nollvisionen, som innebär att ingen ska dödas eller skadas allvarligt i vägtrafiken.

Enligt Trafikverket är hastigheten en avgörande faktor för att nå målet, särskilt i tätbebyggda områden där små skillnader i fart kan få stora konsekvenser vid olyckor.

Internationella riktlinjer, bland annat från FN, pekar också mot att 30–40 km/tim är mer lämpligt i stadsmiljöer där oskyddade trafikanter rör sig.

Landsvägar ses över

Förändringarna gäller inte bara städer.

Även landsvägar ses över, där huvudprincipen blir att vägar utan mitträcken i regel ska hålla max 80 km/tim.

Samtidigt satsar man på att bygga om vissa sträckor med räcken och säkrare vägrenar för att minska risken för mötes- och avkörningsolyckor.

Utvecklingen stöds också av ny fordonsteknik som ISA-system och adaptiv farthållare, som automatiskt kan hjälpa förare att hålla rätt hastighet.

Trots tekniska framsteg menar myndigheten att mänskligt beteende fortfarande är den största utmaningen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump somnar – videoklipp väcker frågor

Foto: Karl Hornfeldt

Text: Redaktionen