En cancerform kan snart vara utrotad
2025 04 15
Sverige är snart där – och nu börjar också Danmark närma sig ett utrotande av en cancerform.
Under våren 2021 beslutade Sveriges riksdag att skynda på utrotningen av livmoderhalscancer.
Förra året meddelade sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson att cancerformen kan vara utrotad i landet redan till 2027.
– Det är oerhört stort att vi idag faktiskt kan utrota den här sjukdomen. Målet är att livmoderhalscancer ska vara utrotat i Sverige till 2027, sade Ankarberg Johansson då.
“Första gången”
Nu meddelar också danska forskare att man hoppas på att ha utrotat livmoderhalscancer till 2040.
– Redan före 2040 kan så pass få kvinnor ha sjukdomen att den kan anses vara utrotad. Det skulle vara första gången som en cancersjukdom försvinner, skriver danska Cancerfonden i ett uttalande.
Orsakas av virus
I stort sett alla fall av livmoderhalscancer orsakas av humant papillomvirus, som är sexuellt överförbara virus.
I takt med att allt fler vaccinerar sig mot virustypen försvinner cancerformen sakta men säkert tills en flockimmunitet har uppnåtts.
Den relativa femårsöverlevnaden (andelen kvinnor som överlever minst fem år) är cirka 80 procent, enligt svenska Cancerfonden.
– Tack vare den gynekologiska cellprovtagningen är det bara en tredjedel så många kvinnor som får livmoderhalscancer, jämfört med om screeningen inte hade funnits, uppger Regionala Cancercentrum i samverkan.
Fler än hundra dör varje år
Varje år får cirka 450 kvinnor livmoderhalscancer i Sverige, och fler än hundra kvinnor dör till följd av cancerformen varje år.
Enligt Världshälsoorganisationens, WHO, kriterier anses sjukdomen vara utrotad när förekomsten är lägre än fyra per 100 000 kvinnor.
Förra året låg den siffran på 8,8 i Sverige, och även i Danmark låg siffran under tio per 100 000 kvinnor.
Foto: L. Vasques
Text: Redaktionen