Polisen riktar uppmaning till bilister – om bilnycklar

2025 04 13

Polisen uppmanar bilister att undvika ett vanligt misstag gällande bilnycklar.

Vågor av bilstölder har ägt rum i delar av Sverige under vintern och tidiga våren.

Biltjuvarna riktar ofta in sig på dyrare bilar – och deras teknik blir allt mer avancerad.

Nu varnar polisen för ett vanligt misstag som leder till en ökad risk för att bilen ska bli stulen.

Kopierar signaler

Tjuvarna använder sig ofta av avancerade tekniska knep.

De använder sig bland annat av teknik som gör att de kan läsa av signaler från elektroniska bilnycklar, rapporterar SR.

– De kopierar de signalerna och överför dem till egna apparater, som man sedan kan starta de här bilarna med, säger polisen Lars Hedelin till radiokanalen.

Eftersom det har skett en våg av bilstölder i delar av Sverige under vintern, exempelvis i Värmland och Dalarna, vill polisen nu varna bilägare för ett vanligt misstag.

Ligger i jackfickan

Många bilägare gör misstaget att förvara bilnyckeln på ett ställe där det är lätt för biltjuvarna att komma åt signalen, varnar polisen.

– Många har dem ju liggande i jackfickan precis innanför ytterdörren, och då går det ju att nå de här nycklarnas signaler utifrån, man kan stå utanför ytterdörren och fånga upp dem, säger Lars Hedelin till radiokanalen.

Det går dock att skydda sig mot detta.

– Vi uppmanar att man har nycklarna längre in i bostaden, gärna avskärmat faktiskt i någon form av plåtlåda, säger han.

Flera sätt att skydda sig

Vissa biltjuvar och ligor har dock så avancerad utrustning idag att de kan komma åt signalen även om man har bilnycklarna i en plåtlåda, vilket SVT har rapporterat.

Därför uppmanas bilägare också att vidta ytterligare försiktighetsåtgärder för att skydda sin bil.

Polisen uppmanar bilägare att alltid ställa in bilen i garaget om man har den möjligheten, eftersom det försvårar för dem som vill komma åt bilen.

Man bör också ställa bilen upplyst så att den inte står i mörker.

Ett annat tips från polisen är att ta hjälp av grannar och hålla ett öga på varandras bilar genom grannsamverkan.

Som bilägare kan man även placera en airtag eller GPS-puck i bilen för att det ska bli lättare att spåra den.

Foto: Swansway Motor Group

Text: Redaktionen


Massutskick till 300 000 svenskar: ”Var särskilt uppmärksam”

2025 10 14

300 000 svenskar har fått ett massutskick med en uppmaning.

Fackförbundet Vision har drabbats av en stor personuppgiftsläcka.

Nu kontaktas hela 300 000 svenskar – som får en skarp uppmaning.

Skickar uppmaning till 300 000

En funktion i medlemsansökan på fackförbundets hemsida har utnyttjats för att matcha personnummer med adressuppgifter, enligt fackförbundet.

– I veckan skickas informationsbrev till de som berörs, uppger Vision i ett uttalande.

Hundratusentals svenskar berörs av läckan.

– Sökningarna berör cirka 300 000 personer och den automatiska hämtningen för personuppgifter på Visions webbplats har stoppats, enligt fackförbundet.

Informationsbrev har skickats idag tisdag till de personer vars personuppgifter har hämtats.

Där riktar Vision ett viktigt meddelande till de drabbade.

– I breven uppmanar vi personerna att vara extra uppmärksamma då det finns risk för att uppgifterna kan användas för reklamutskick eller bedrägeriförsök, skriver Vision.

LÄS OCKSÅ: Färre nya ansökningar om A-kassa

Fick stor faktura – reagerade

Läckan har kunnat ske genom att personnummerliknande sifferserier har matats in i ett inträdesformulär på Visions hemsida.

Då sker en automatisk sökning mot SPAR, där namn och adressuppgifter hämtas.

– Av dessa inmatade sifferserier har ett antal lett till träffar och namn och adressuppgifter har kunnat hämtas, enligt Vision.

Det var genom en onormalt stor räkning från just SPAR, alltså statens offentliga adressregister, som läckan upptäcktes, rapporterar Expressen.

Olika personuppgifter

De uppgifter som har läckt, och som alltså i värsta fall kan användas till bedrägeriförsök, är personuppgifter, enligt Vision.

– Den information som har hämtas är om ett personnummer är giltigt eller inte, samt förnamn, efternamn, gatuadress, postnummer och ort kopplade till personnumret, meddelar fackförbundet.

– Det finns inga kopplingar mot vårt medlemssystem och inga personer med skyddad identitet är drabbade, tillägger Vision i uttalandet.

LÄS OCKSÅ: Så många tror bopriserna kommer att stiga

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


14 oktober 2025

JUST NU: USA kan attackera Hamas

2025 10 14

Donald Trump uppger att Hamas har lovat USA att lägga ner sina vapen.

Om den palestinska terrorgruppen inte håller löftet kommer USA att ta hand om saken. 

President Trump uppger att USA kan komma att avväpna Hamas med våld.

– Om de inte lägger ner sina vapen kommer vi att avväpna dem. Och det kommer att ske snabbt och kanske våldsamt, säger Trump under ett möte med Argentinas president Javier Milei. 

Trump betonar samtidigt att han tror att Hamas kommer att lägga ner sina vapen och uppger att han har fått garantier från terrorgruppen om detta.

– Det kommer ske inom en rimlig tidsram och ganska snabbt, säger Trump om en framtida avväpning.

Kommenterar Hamas avrättningar

Trump kommenterar också de senaste rapporterna om Hamas offentliga avrättningar i Gaza. Terrorgruppen bekräftar själv att de avrättat åtta ”kollaboratörer” i Gaza stad. Personerna som dödats uppges ha samarbetat med Israel och Hamas har delat filmklipp på avrättningarna.

Donald Trump tonar ner våldsamheternas betydelse.

– Hamas har utrotat två mycket onda gäng i Gaza. Det stör mig inte så mycket, säger han.

LÄS MER: Trump pekar ut president – som kan lösa kriget i Ukraina 

Avlidna gisslan på väg till Israel

Under måndagen inleddes den första fasen av Donald Trumps fredsplan för kriget i Gaza.

Israel släppte över 1 900 palestinska fångar, medan Hamas frigav alla levande israeliska gisslan. Terrorgruppen överlämnade också fyra av de 28 kroppar från de avlidna gisslan som finns kvar i Gaza.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att ytterligare kroppar kommer att återlämnas till Israel. Flera kistor är på väg till landet, uppger den israeliska militären (IDF).

Hur många kroppar det rör sig om är oklart. Hamas har lovat att samtliga avlidna gisslan ska återlämnas, men uppger samtidigt att det kan bli svårt att hitta alla kroppar i det krigsdrabbade Gaza.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukrainska styrkor avancerar 1,6 kilometer

Foto: Official White House Photo By Daniel Torok

Text: Redaktionen