Utrikesministrar anklagar varandra på konferens – Lavrov rasar

2025 04 13

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov och hans ukrainska motsvarighet Andrii Sybiha riktar hårda anklagelser mot varandra på en toppkonferens.

Både Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov och Ukrainas motsvarighet Andrii Sybiha deltog i en toppkonferens i Turkiet på lördagen.

Där riktade de hårda anklagelser mot varandra.

Båda anser att motparten har brutit mot avtal som har ingåtts med hjälp av USA.

Lavrov rasar

Ryssland och Ukraina har ingått avtal om att pausa attacker mot energiinfrastruktur, men båda länderna har vid flera tillfällen anklagat varandra för att bryta avtalet.

På lördagen riktade ländernas utrikesministrar anklagelser mot varandra på konferensen Antalya Diplomacy Forum, där både Lavrov och Sybiha närvarade, rapporterar AP.

De båda ministrarna medverkade vid separata event på konferensen, och anklagade varandra för att bryta mot avtalet.

– Ukrainarna har attackerat oss från allra första början, varje dag som gått, kanske med två eller tre undantag, säger Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

Lavrov utlovade också en lista över Ukrainas attacker under de senaste tre veckorna, som han ska skicka till USA, Turkiet och internationella organ.

Samtidigt uppger en annan person från det ryska utrikesministeriet att Ryssland har delat underrättelseinformation med USA för att ”bevisa” att Ukraina har brutit mot avtalet, rapporterar nyhetsbyrån.

Men Ukrainas utrikesminister Andrii Sybiha slog tillbaka mot Lavrovs anklagelser – på plats på konferensen i Turkiet.

”Tydligt vem som vill ha fred”

Andrii Sybiha sade på konferensen att Ryssland bland annat har avfyrat ”70 robotar, över 2 200 drönare och över 6 000 guidade flygbomber mot Ukraina, mestadels mot civila”, enligt nyhetsbyrån.

– Detta visar tydligt för världen vem som vill ha fred och vem som vill ha krig, säger Andrii Sybiha.

Bråket om avtalet började i princip direkt efter att båda parter hade gått med på det. De hade bland annat olika syn på när avtalet trädde i kraft, och började sedan omedelbart anklaga varandra för att bryta mot det.

Ukraina har även sagt sig vilja gå med på USA:s förslag om en bred vapenvila, men Ryssland har vägrat gå med på det.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Kaotiska scener på Gröna Lund – slagsmål och gråt

2025 08 02

Kaotiska scener har utspelat sig på Gröna Lund.

Gröna Lund i Stockholm får hård kritik efter att kaotiska scener utspelat sig på nöjesfältet.

En barnfamilj vittnar om att köbildning och trängsel ledde till slagsmål och gråt.

Nu vill de ha pengarna tillbaka.

Slagsmål och kaos

Karina, 44 besökte Gröna Lund med sina två barn Filippa och Marvin, och med en väninnas två barn, Hjalmar och Benjamin.

Men besöket präglades av kaos, rapporterar Aftonbladet.

Redan när Karina och barnen kom till nöjesfältet fick de stå i kö i en timme bara för att kunna komma in – och i kön blev det slagsmål.

– En familj hamnade framför en annan i kön och två män började då bråka. Först var det tjafs men sedan började de slåss framför alla barnen, berättar Karina för tidningen.

Men det var bara början – hela dagen präglades av kaos.

”Oetiskt att kränga så mycket biljetter”

Besöket på Gröna Lund förstördes av trängsel och timslånga köer.

Totalt hann barnen bara åka fyra åkattraktioner på sex timmar, trots att de hade betalat dyra pengar för åkband. Det var även lång kö till alltifrån matställen till toaletter.

Vissa av barnen grät efter timmarna på Gröna Lund, som blev en stor besvikelse.

Karinas väninna Josefin, vars barn var med på nöjesfältet, menar att de borde få pengarna tillbaka.

– Jag betalade 1 200 kr för eländet. Totalt oetiskt att kränga så mycket biljetter och strunta i konsekvenserna, säger hon till tidningen.

Gröna Lunds rekommendation

Gröna Lund har även tidigare fått kritik för sitt sätt att hantera kökaos och trängsel.

På vackra sommardagar är det många som vill besöka nöjesfältet.

Gröna Lund rekommenderar på sin hemsida att man ska köpa Jetpass, som innebär att man kan boka tid till åkattraktioner samt ta ”expresskön”. Även personer med Jetpass kan dock få köa länge om det är mycket folk.

Ett annat tips från Gröna Lund är att man kan boka bord i förväg på någon av nöjesfältets restauranger för att göra matpausen smidigare vid besöket.

Publikkaos med Veronica Maggio

Även konserter på kvällarna har ibland lett till kaos.

I juni uppstod till exempel kökaos när den svenska sångerskan Veronica Maggio uppträdde på Gröna Lunds stora scen, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade.

Gröna Lund tvingades då stänga insläppet redan klockan 15.45, trots att konserten började klockan 20.

Det var rekordtidigt, enligt nöjesfältet.

– Det hör ju till ovanlighet och vi har aldrig stängt så här tidigt, sade Annika Troselius, presschef på Gröna Lund, till Expressen.

Foto: Logotype

Text: Redaktionen


JUST NU: Panik i Nordkorea

2025 08 02

Panik har uppstått i Nordkorea.

Den slutna diktaturen Nordkorea fruktar ett allvarligt hot mot regimen.

Nordkoreanska medier varnar för en stor attack och aktiviteter som uppges syfta till att ”krossa” det kommunistiska landet.

Anklagelsen – vill ”krossa” Nordkorea

Nordkoreas största tidning, regimtidningen Rodong Sinmun, hävdar att ”förebyggande attacker” förbereds mot landet i syfte att ”krossa” regimen, rapporterar Korea Times.

Tre länder – USA, Sydkorea och Japan – anklagas för att just nu förbereda sådana attacker mot landet.

Anledningen till det panikartade larmet från regimen är att amerikanska, sydkoreanska och japanska militärflygplan har genomfört stora flygövningar tillsammans med start förra månanden.

Samtidigt uppges USA och Japan ha fört allt mer intensiva samtal om potentiell kärnvapenanvändning i regionen.

Nordkorea rasar mot de tre länderna, som de alltså tror förbereder attacker.

– De syftar till att genomföra förebyggande attacker mot vår republik, står det i artikeln i den regimtrogna tidningen.

 – För att säkerställa fred på den koreanska halvön och i regionen måste urskillningslösa militära aktioner från USA, Japan och Sydkorea upphöra, tillägger den nordkoreanska publikationen.

”Rättvist och uppriktigt

I artikeln riktas hård kritik mot det trilaterala samarbetet mellan Sydkorea, USA och Japan.

De tre länderna vill ”krossa” Nordkorea genom kollektiv militär styrka, hävdar tidningen.

Samtidigt hävdar den nordkoreanska regimen att de har rätt att bemöta ländernas agerande genom att stärka sin egen militära förmåga.

Det är ”rättvist och uppriktigt” att Nordkorea svarar genom att bygga upp sin försvarsförmåga, menar regimtidningen.

Sydkorea, som i formell mening befinner sig i krig med Nordkorea eftersom något fredsavtal aldrig har uppnåtts, har på senare tid gjort stora ansträngningar för att stärka samarbetet med USA och Japan mot den nordkoreanska hotet.

Nordkorea har en mycket ansträngd relation till Sydkorea, och har också flera gånger rutit till mot samarbetet mellan USA och Japan, som enligt den nordkoreanska regimen har blivit en ren ”kärnvapenkoalition”.

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen