Trump ger kryptiskt besked – ”Måste stå ut eller hålla käften”

2025 04 13

President Donald Trump gav kryptiska besked i ett samtal med reportrar ombord på Air Force One.

På lördagskvällen pratade Donald Trump med reportrar ombord på presidentplanet Air Force One.

Presidenten var på väg till Miami, där han skulle se en UFC-match, rapporterar TV2.

I samtalet passade Trump på att ge några kryptiska besked om världsläget – och om Ukrainakriget i synnerhet.

Tror på nyheter inom kort

Den amerikanska presidenten menar att goda nyheter är på väg avseende flera konflikter i världen, däribland Ukrainakriget.

– Det har varit en intressant helg. Jag tror att det kommer några ganska goda nyheter från några av konflikterna, säger Trump.

När det gäller kriget i Ukraina antydde Trump att nyheter är på väg.

– Jag tror att Ukraina-Ryssland kan gå okej och du kommer att få reda på det snart. Vi får se vad som händer, men jag tror att det går bra, säger den amerikanska presidenten.

Men i samtalet med reportrarna uttryckte Trump också hårda ord om kriget i Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

”Stå ut eller hålla käften”

Även om Trump lät positiv angående fredsförhandlingarna, underströk han att en lösning måste komma snart och att parterna måste vara öppna för det.

– Det finns en punkt då du måste antingen stå ut eller hålla käften. Vi får se vad som händer, men jag tror att det går bra, säger Donald Trump.

Presidentens särskilda sändebud Steve Witkoff träffade Rysslands president Vladimir Putin på fredagen för samtal om en fredslösning i Ukraina. Besöket var en del i Trump-administrationens ansträngningar för att få slut på kriget. Många misstänker dock att Ryssland avsiktligt drar ut på tiden.

President Trump har själv uttryckt irritation gentemot Ukraina, men också mot Ryssland. Nyligen skrev han exempelvis i sociala medier att Ryssland ”måste sätta fart”.

– För många människor dör, tusentals varje vecka, i ett hemskt och meningslöst krig – ett krig som aldrig borde ha inträffat, och inte skulle ha inträffat, om jag var president [när kriget började], skrev Trump i ett inlägg på Truth Social.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


Glädjande nyhet för kaffeälskare

2025 06 15

Nu kommer ett glatt besked för alla som älskar kaffe.

Den som älskar kaffe har haft det tufft de senaste åren.

Kaffet har rusat i pris under en längre tid, samtidigt som även andra livsmedelsvaror har blivit dyrare i inflationen.

Men nu kan utvecklingen vända, enligt experter.

”Mycket talar för en sänkning”

Mycket talar för att kaffepriset har nått sin topp, rapporterar DI.

Flera bedömare tror att priset på kaffe kan börja gå ned nu, enligt tidningen.

– Jag har sagt det länge nu. Den senaste månaden har vi haft en nedgång på 15 procent, säger den fristående råvaruanalytikern Torbjörn Iwarson till tidningen.

Andra gör samma bedömning. Till och med Värlsbanken tror att kaffepriset nu har nått sin topp.

På Löfbergs tror man också att kaffepriset kan sluta öka och istället gå ned den kommande tiden.

– Mycket talar för en sänkning nu, säger Löfbergs kommunikationschef Anders Thorén.

Detta efter flera år av rekordstor ökning. Priset på en säck kaffebönor har fyrdubblats sedan 2021, enligt tidningen.

8 av 10 dricker kaffe regelbundet

Prisökningarna på kaffe har varit svåra att acceptera för svenska konsumenter.

Svenskar är kaffeälskande folk, vilket bekräftas i Kafferapporten 2025 från Löfbergs.

– Undersökningen bekräftar att kaffe är en nationaldryck i Sverige, säger Anders Thorén i ett uttalande.

Kafferapporten visar att 8 av 10 svenskar dricker kaffe regelbundet, vilket innebär att många påverkas starkt av kaffepriserna.

Helst bryggkaffe – på morgonen

Undersökningen visar också att svenska folket helst av allt dricker bryggkaffe. 73 procent av kaffedrickarna uppger att bryggkaffe är den sort man dricker oftast, medan snabbkaffe kommer tvåa med blygsamma 7 procent.

Svenskar dricker allra helst kaffe på morgonen. 69 procent svarar att morgonkaffet är den viktigaste koppen på dagen, enligt Löfbergs rapport.

55 procent uppger att de börjar dricka kaffe innan klockan 8 på morgonen, och 95 procent dricker kaffe före klockan 12, enligt Kafferapporten 2025.

Foto: shixugang

Text: Redaktionen


IMORGON MÅNDAG: Spänt ödesmöte väntar Zelenskyj

2025 06 15

Ett spänt ödesmöte väntar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

I en allt mer orolig omvärld tvingas Volodymyr Zelenskyj kämpa för omvärldens, och framför allt USA:s, stöd.

Nu väntar ett nytt ödesmöte för Zelenskyj med start imorgon.

Vid G7-mötet i Kanada den 15-17 juni har Zelenskyj bjudits in som gäst, och väntas bland annat prata på tu man hand med USA:s president Donald Trump.

Viktigt möte för Ukraina

Kriget i Ukraina kommer att vara en av de centrala frågorna på G7-mötet, vid sidan av konflikten mellan Israel och Iran samt det pågående handelskriget.

Men G7-länderna (Frankrike, Italien, Japan, Kanada, Storbritannien, Tyskland och USA) har blivit allt mer splittrade i synen på Ukrainakriget, framför allt på grund av att Trumps USA har vacklat i sitt stöd till Ukraina.

I samband med toppmötet kommer Zelenskyj att träffa Trump för tredje gången sedan Trump återvände till Vita huset. Det kan bli ett avgörande möte för Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Det första mötet mellan de två ägde rum i Vita huset och slutade i storbråk.

Det andra mötet ägde rum i Vatikanen, och beskrevs som lyckat.

Mån om att träffa Trump enskilt

Inför G7-mötet i Kanada har Zelenskyj insisterat på att han vill ha ett enskilt möte med Trump.

– Båda våra team arbetar för att säkerställa att vi träffas, sade Zelenskyj till reportrar igår.

Zelenskyj kommer ägna G7-mötet och mötet med Trump åt att försöka få stöd för nya sanktioner mot Ryssland, något som Trump har visat sig skeptisk till.

Det är också viktigt för den ukrainska presidenten att överlag stärka relationen till Trump. Den senaste tiden har spänningarna mellan de två ledarna återigen stärkts.

Zelenskyj har bland annat kritiserat Trumpadministrationens ovilja att införa sanktioner och sätta press på Putin.

– Ryssland ljuger för Trump, sade Zelenskyj tidigare i veckan, enligt tidningen.

Den ukrainska presidenten menar att Putin lurar Trump genom att upprätthålla illusionen av att man vill föra en dialog om fred.

Det återstår att se om Zelenskyj lyckas övertala Trump under G7-mötet, som börjar imorgon måndag. Det enskilda mötet mellan Zelenskyj och Trump kan dock dröja till tisdag den 17 juni, enligt tidningen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen