MASSIV ÖKNING: Här är Volvos nya prislapp i USA
2025 04 11
USA är biltillverkaren Volvo Cars näst största marknad.
Var femte bil säljs till amerikanska kunder.
Men trots det tillverkar Volvo endast en modell i USA, elsuven EX90.
Nu flaggar Volvo Cars vd Håkan Samuelsson för att bolagets position i USA kan försvagas. Detta eftersom president Trumps nya tullar slår hårt mot biltillverkaren.
Efter att Trump infört 25-procentiga tullar på importerade bilar betalar Volvo i dag 27,5 procents tull till USA.
Den höga tullavgiften får stora konsekvenser för prissättningen. En bil som kostar 600 000 kronor får ett påslag på 165 000 kronor om kunden står för hela notan. Det innebär att priset ökar från 600 000 kronor till hela 765 000 kronor.
En ohållbar situation, enligt Håkan Samuelsson.
– Vid 27,5 procents tull kan vi inte långsiktigt sälja bilar. Då måste vi tillverka dem lokalt, men det är inget vi löser i morgon, säger han till DN.
Vill flytta tillverkning
Med anledning av de förhöjda tullarna vill Volvo flytta delar av sin tillverkning till USA. Det kommer dock dröja innan ny tillverkning är på plats. Enligt Håkan Samuelsson kan det ta upp till två år.
– På kort sikt, ett till två år, handlar det om att sälja de bilar vi har. Vi får belastning på vinstmarginalerna och kunderna kommer att få betala mer, säger han till tidningen.
Ebba Busch varnar
Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) har avrått svenska företag från att flytta verksamheten till USA för att slippa tullar.
– Det är riskfyllt för ett bolags framtid att flytta till ett land som leds av en så oberäknelig ledare, sade hon på en pressträff.
Bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) anser att Volvo Cars måste kunna fatta sina egna beslut.
– Volvo Cars kommer fortsätta vara en mycket stor arbetsgivare i Sverige. Det är därför vi hare har en löpande dialog, säger han till SVT och tillägger:
– Det är som är bra för Volvo Cars är bra för Sverige.
Foto:
Text: Redaktionen