Trump inför tullpaus

2025 04 10

Donald Trump inför en tullpaus i 90 dagar – för nästan alla länder.

Donald Trump meddelar under onsdagen en tullpaus i 90 dagar för alla länder – utom ett.

Ett land som inte kan förvänta sig en paus är nämligen Kina.  Landet får i stället höjda tullar med ytterligare 21 procent, upp till sammanlagt 125 procent.

Det klargör den amerikanske presidenten själv via Truth Social under onsdagskvällen.

– Baserat på den brist på respekt som Kina har visat världens marknader, höjer jag härmed den tull som USA tar ut av Kina till 125 procent, med omedelbar verkan, framhåller Trump.

Pausen gäller dessa länder

Tullpausen gäller alltså alla länder – förutom just Kina. Detta klargör Vita Huset även i ett senare uttalande.

– Omvänt sett, baserat på det faktum att mer än 75 länder har ringt till företrädare för Förenta staterna för att förhandla om en lösning på de frågor som diskuteras i fråga om handel, handelshinder, tullar, valutamanipulation, och icke-monetära tullar, uppger Trump och fortsätter:

– Att dessa länder inte, på min starka uppmaning, på något sätt har vidtagit repressalier mot Förenta staterna, har jag godkänt en 90 dagars paus och en väsentligt sänkt ömsesidig tull under denna period på 10 %, som också träder i kraft omedelbart. Tack för er uppmärksamhet i denna fråga!

Införde hämndtullar

USA införde så kallade “hämndtullar” mot omvärlden under den förra veckan, vilket skapade stor tumult i världsekonomin.

Det verkar dock som att den 10-procentiga “grundtullen” som infördes mot alla amerikanska handelspartners kvarstår, sett till uttalandet.

Kängan till Kina

Trumps besked om tullpaus kommer efter flera röda börsdagar och stora protester mot de nya massiva tarifferna, bland annat från USA:s största handelspartner, Kina.

– Vid någon tidpunkt, förhoppningsvis inom en snar framtid, kommer Kina att inse att det inte längre är hållbart eller acceptabelt att lura USA och andra länder, avslutar presidenten.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


JUST NU: USA skickar ut krigsfartyg – eskalering nära

2025 10 24

Den amerikanska militären skickar ut ett krigsfartyg mot Trinidad och Tobago.

Fartyget kommer att ingå i gemensamma övningar nära Venezuelas kust, samtidigt som spänningarna mellan diktaturen och USA fortsätter att eskalera.

Från och med söndag och fyra dagar framöver kommer fartyget USS Gravely att lägga till i Port of Spain, rapporterar AFP.

En kontingent amerikanska marinsoldater kommer att delta i övningarna med Trinidad och Tobagos försvar.

Samtidigt varnar USA:s president Donald Trump för att attacker mot påstådda narkotikasmugglare från Venezuela kan börja utföras på land.

– Land står på tur, säger Trump enligt The Guardian och tillägger:

– Och vi kanske går till senaten med det, vi kanske går till kongressen och berättar om det för dem, men jag kan inte tänka mig att de skulle ha några problem med det.

Jämför med al-Qaida

USA har hittills utfört sammanlagt nio attacker mot narkotikahandlare i Karibien samt Stilla havet. Minst 37 personer har dött.

Trumpregeringen beskriver de utpekade narkotikahandlarna som terrorister.

– Precis som al-Qaida förde krig mot vårt hemland, för dessa karteller krig mot vår gräns och vårt folk, framhåller USA:s försvarsminister, numera krigsminister, Pete Hegseth.

– Det kommer inte att finnas någon tillflykt eller förlåtelse, enbart rättvisa.

LÄS OCKSÅ: Stormakt viker sig – kan dumpa rysk olja

Teorin: vill störta Maduro

En del analytiker har spekulerat i om de amerikanska insatserna mot fartygen egentligen är en förevändning för att störta Venezuelas diktator Nicolás Maduro.

Flera demokrater, samt några republikaner, har ifrågasatt administrationens attacker

– Nu flyger vi B52:or längs Venezuelas kust och pratar om regimskifte? Hur ofta har ett regimskifte fungerat bra för USA, oavsett om det varit Vietnam, Kuba, Irak eller Afghanistan? Det försätter amerikanska liv i fara, och det gör oss inte tryggare. Det har motsatt effekt, säger demokraten och senatorn Mark Kelley till MSNBC.

Trump har inte kommenterat om han vill döda eller störta Maduro, som han beskriver som en terrorist.

LÄS MER: Dubbelattack mot Ryssland

Foto: U.S. Navy photo by Paul Farley/Released

Text: Redaktionen


JUST NU: Helt nytt straff ska införas i Sverige

2025 10 24

Ett nytt straff ska införas i Sverige.

Det meddelar justitieminister Gunnar Strömmer (M) på fredagsmorgonen.

Den nya påföljden som föreslås kallas för säkerhetsförvaring.

I praktiken handlar det om en tidsobestämd påföljd som gör det möjligt att fortsätta hålla en person inlåst, om risken för att nya grova brott ska begås bedöms som stor.

– Vissa brottslingar är så farliga för vårt samhälle att de inte bör släppas ut per automatik. I dag finns ingen möjlighet att fortsätta inlåsningen även om riskerna för nya grova brott är väldigt stora. Med det här nya straffet skapar vi ett verkligt skydd för potentiella brottsoffer och samhället i stort mot samhällets farligaste individer, säger Gunnar Strömmer i ett uttalande.

Ska användas vid återfall

Påföljden ska kunna användas för personer som har återfallit i allvarlig brottslighet mot annans liv, hälsa, frihet eller frid, enligt regeringen.

– Eller som har begått sådana brott vid upprepade tillfällen, och som bedöms ha en hög risk för återfall i sådan brottslighet. Det kan till exempel handla om grova vålds- och sexualbrott, framhåller Justitiedepartementet.

LÄS OCKSÅ: Ilska inom regeringen – skyller på Liberalerna

Införs till våren

Från och med 1 mars 2026 är tanken att det nya straffet ska kunna dömas ut.

Den som tilldelas påföljden kommer först att “avtjäna en tid som motsvarar längden på det straff som hade dömts ut om fängelse hade valts som påföljd”.

– Skillnaden mot vanligt fängelse är att personen kommer att avtjäna ytterligare fyra till sex år till, att ingen villkorlig frigivning kommer att ske och att säkerhetsförvaringen kan förlängas av domstol vid påtaglig risk för att den allvarliga brottsligheten ska fortsätta, förklarra Gunnar Strömmer i en debattartikel i Expressen.

Det kommer inte finnas någon gräns för hur många gånger en förlängning kan beslutas.

Regeringen har nu lämnat över remissen till Lagrådet.

LÄS MER: “Ser värre ut än Northvolt” – ny tung konkurs kan vänta i Sverige

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen