Marco Rubio ger dramatiskt besked om Ryssland – ”Det handlar om veckor”

2025 04 04

USA:s utrikesminister Marco Rubio ger nu ett dramatiskt besked om Ryssland.

Trump-administrationen har fått mycket kritik för sitt sätt att hantera kriget i Ukraina.

Kritiker har hävdat att den amerikanska presidenten och hans team ställer för hårda krav på Ukraina och är desto vänligare mot Ryssland.

Men nu går USA:s utrikesminister Marco Rubio ut och markerar att man förväntar sig ett förändrat beteende från Ryssland – väldigt snart.

”Veckor – inte månader”

USA kommer mycket snart att veta om Ryssland menar allvar med fredsförhandlingarna eller inte, säger Rubio på fredagen, enligt Reuters.

Och om de inte är det så tänker inte Trump-administrationen slösa bort sin tid.

– Vi kommer att veta snart nog – det handlar om veckor, inte månader – om Ryssland menar allvar angående fred eller inte. Jag hoppas att de gör det, säger Rubio, enligt nyhetsbyrån.

Om processen drar ut på tiden i onödan, så kommer president Trump inte att ingå i ”ändlösa förhandlingar om förhandlingar”, tillägger den amerikanska utrikesministern.

Handlingar viktigare än ord

Marco Rubio understryker att Ryssland måste visa genom sina handlingar att de är intresserade av fred. Det räcker inte att bara prata.

– Vi testar för att se om ryssarna är intresserade av fred. Deras handlingar – inte deras ord, deras handlingar – kommer att bestämma huruvida de menar allvar eller inte, och vi har för avsikt att få reda på det förr snarare än senare, säger Marco Rubio.

Den amerikanska utrikesministern skickar alltså en signal om att USA inte kommer att acceptera att Ryssland försöker dra ut på processen hur länge som helst.

Den senaste tiden har det kommit rapporterar om att Trump har blivit allt mer frustrerad över både Rysslands och Ukrainas agerande.

I slutet av mars sade Donald Trump att han är ”förbannad” på Rysslands president Vladimir Putin och dennes fixering vid att få bort Zelenskyj, rapporterar Kyiv Independent.

Från ukrainskt håll sade man sig i mars vilja ha en 30 dagars vapenvila som föreslagits av Trump-administrationen, men Ryssland sade nej till vapenvilan.

Istället kom man överens om partiell vapenvila kopplad till energiinfrastruktur samt Svarta havet, men därefter har det kommit anklagelser om att uppgörelsen inte har respekterats.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


JUST NU: Livsmedelsverket varnar för populär mat

2025 08 21

Italien skakas av flera dödsfall som orsakats av botulism – en sällsynt men allvarlig förgiftning som orsakas av ett toxin från bakterien Clostridium botulinum.

Dödsfallen kopplas till olika maträtter.

Två kvinnor har dött efter att ha ätit guacamole på en festival på Sardinien och tidigare i augusti omkom tre personer i Kalabrien efter att ha konsumerat mackor med korv och grönsaker.

Varnar för populära mattrenden

De livsfarliga bakterierna förstörs vanligtvis vid korrekt tillagning av mat.

Men om tillagningen är otillräcklig kan sporerna överleva.

I Italien kopplas dödsfallen till inlagd mat – i synnerhet hemlagade konserver.

Nu går Livsmedelsverket ut med en skarp uppmaning till alla som gör egna inläggningar.

Enligt myndigheten är det väldigt viktigt att följa den så kallade ”1–2–3-lagen” – ett inläggningsrecept med 1 del 12-procentig ättika, 2 delar socker och 3 delar vatten i kombination med kylförvaring.

– Det är fantastiskt att man kan ta vara på det som man får från sina odlingar. Genom att följa beprövade recept går det bra, men man ska inte hålla på och mixtra med recepten på egen hand, säger Åsa Rosengren, mikrobiolog på Livsmedelsverket, till Aftonbladet.

Om man inte är vaksam kan den inlagda maten förvandlas till livsfarlig föda.

– Det räcker med ett snapsglas rent botulinumtoxin för att döda hela Sveriges befolkning. Toxinet blockerar nervimpulser till den viljestyrda (tvärstrimmiga) muskulaturen och kan orsaka förlamningar, inklusive i andningsmuskulaturen, framhåller Folkhälsomyndigheten.

Förebyggande åtgärder

Folkhälsomyndigheten rekommenderar allmänheten att vidta följande förebyggande åtgärder för att undvika botulism:

- Hemkonserverade grönsaker ska kokas i minst tre minuter före konsumtion

- Livsmedel som rökt lax och liknande produkter ska förvaras kallt och inte överskrida angiven hållbarhetstid.

- Konservering ska ske under förhållanden som förhindrar tillväxt av Clostridium botulinum, exempelvis genom sur eller salt miljö.

- Vid hantering av rökt fisk bör den färdigrökta produkten kylas snabbt till +4 °C. Vakuumförpackad fisk ska förvaras vid högst +4 °C och inte lagras längre än tre veckor.

- Vid inläggning av sill eller gravning av fisk är det avgörande att följa recepten exakt. Salt ska inte bytas ut mot mineralsalt (till exempel Seltin) och ättikslagens styrka får inte minskas. Det är även viktigt att inte lägga in större mängder fisk än vad som anges i receptet.

Foto: J. Briscoe

Text: Redaktionen


I NATT: JD Vance ställer tungt krav – nu svarar Sverige

2025 08 21

Om ett fredsavtal ska nås mellan Ukraina och Ryssland kommer europeiska länder behöva ansvara för säkerhetsgarantierna.

Det framhåller USA:s vicepresident JD Vance.

– Vi borde förvänta oss – och presidenten förväntar sig verkligen – att Europa kommer att spela en ledande roll, säger vicepresidenten till Fox News.

JD Vance tonar ner USA:s eventuella roll i framtida säkerhetsgarantier till Ukraina.

– Jag tycker inte att bördan ska ligga på oss, men jag tycker vi ska hjälpa till att stoppa kriget och dödandet.

President Trump har tidigare sagt att USA kommer att ge Ukraina säkerhetsgarantier vid ett fredsavtal. Vad dessa säkerhetsgarantier kommer att innebära har inte specificerats.

Sverige svarar: Vi är redo

Europeiska länder är villiga att skicka fredsbevarande styrkor till Ukraina i händelse av ett fredsavtal.

Enligt uppgifter till den finländska tidningen Iltalehti är Europa redo att skicka 50 000 soldater till Ukraina efter kriget.

– De 50 000 västerländska trupper ska avskräcka Ryssland från att fortsätta sin illegala invasion av Ukraina, framhåller tidningens källor.

Sverige kommer att vara en del av en sådan styrka. Det säger statsminister Ulf Kristersson (M) till Sveriges Radio.

Kristersson ger dock inga löften om svenska marktrupper i Ukraina, men konstaterar att Sverige är redo att bistå med marina resurser och övervakning av luftutrymmet.

– Det handlar inte om att flytta väldigt stora trupper från andra länder till Ukraina, utan det handlar om att Ukraina själva ska bära ansvar för sitt land på ett sätt som är så trovärdigt att Ryssland inte försöker igen, säger statsministern.

LÄS MER:

 ”Blir en kollaps” – skräckbesked för Putin |

Lavrov ställer tungt krav på USA och Europa

Polen dundrar mot Ryssland

Foto:

Text: Redaktionen