Statsministern bjuder in till partiledarsamtal om ryska hotet

2022 01 11

Magdalena Andersson (S) bjuder in partiledarna för att diskutera det ökade hotet mot Europa från Rysslands diktator Putin.

I dag inleds samtalen mellan USA och Ryssland avseende Västs oro för att Ryssland ska gå till fullskaligt anfall mot Ukraina och Sveriges statsminister har Rysslandshotet högt upp på sin nuvarande agenda.

Risk för rysk invasion

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg understryker att det finns risk för att Ryssland försöker invadera Ukraina och Putin har ställt en rad krav som bland annat innebär att han vill styra och diktera Sveriges försvars- och säkerhetspolitik.

Ryska krav på Sverige

Bland annat kräver Rysslands diktator att Sverige, Finland, Ukraina och andra länder inte går med i Nato och han kräver även att Nato drar tillbaka sin trupper från Polen, Estland, Lettland, Litauen och övriga östländer som gått med i Nato efter 1997.

Återgång till kalla kriget

I praktiken innebär det att Ryssland ska återfå sin skräckstatus i östra Europa precis som under kalla kriget. Då Rysslands lista på åtta olika punkter betecknas som villkor för att mildra krisen runt Ukraina – samtidigt som alla redan på förhand inser att Nato kommer att säga nej – är det möjligt att utspelet är en taktik för att användas som orsak till att inom kort anfalla och invadera hela Ukraina befarar Nato.

Bekymmersamt enligt Andersson (S)

– Det är bekymmersamt att vi har ökade säkerhetspolitiska spänningar i vårt närområde. Jag har samtalat med Finlands president och Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg och vi har också haft nära kontakter med USA och flera andra EU-länder, säger Magdalena Andersson (S) till GP.

Inte förhandlingsbart

Precis som Nato och Finland ser hon Putinregimens krav som oacceptabla och betonar Sveriges rätt att på egen hand besluta sin säkerhetspolitik.

– Det är en del av den europeiska säkerhetsordningen, som inte är förhandlingsbar. Det är väldigt bra att det är en uppfattning som också delas av Nato och av de länder vi haft kontakt med, säger hon.

Bjuder in partiledarna

S-regeringen avser att bjuda in de andra partiledarna till samtal i den heta frågan om det ökade ryska hotet.

– Självklart kommer jag att samtala med partiledarna i den här frågan i närtid. Även utrikesministern och försvarsministern har varit tydliga med att de är naturligtvis intresserade av att föra dialog med riksdagens partier, säger Magdalena Andersson (S) till GP.

Samtalen ska ske i närtid.

Ukrainas 27 regioner

Ukraina har 44 miljoner invånare och består av 27 regioner inklusive 24 så kallade oblaster, de 2 storstadsregionerna Kiev och Sevastopol och den självstyrande regionen Krim.

De två regionerna Luhansk, Donetsk anfölls 2014 av ryskstödda separatister som nu kontrollerar båda oblasterna. Krim angreps och invaderades av Ryssland.

Historisk bakgrund

Bakgrunden till oron längs Ukrainas gräns är följande:

◾2014 Rysslands diktator Putin invaderar Krim.

◾2014 Ukrainas ryssvänliga ledare Viktor Yanukovych störtas i den Europavänliga gaturevolutionen 2014 och EU-vänliga Petro Poroschenko vinner valet och tar över som president.

◾2014 Rysslandsstödda separatister attackerar de två regionerna Donetsk och Luhansk och ett så kallat lågintensivt krig utbryter mellan separatisterna och Ukraina.

◾2019 TV-stjärnan Volodymyr Zelensky från EU-vänliga mittenpartiet Folkets Tjänare vinner presidentvalet och tar över som president.

Många dödade

FN bedömer att nära 13 200 personer har dödats och 31 000 skadats i konflikten mellan Ukraina och de ryskstödda separatisterna under perioden 14 april, 2014 och 15 februari, 2020 med följande uppdelning:

🔺 3 400 döda och 8 000 skadade civila

🔺 4 100 döda och 10 000 skadade i Ukrainas armé

🔺 5 700 döda och 13 000 skadade separatister

Ukrainas militär har förstärkts

Ukrainas militär är underlägsen Rysslands militär men Ukraina har samtidigt förstärkt sin armé betydligt sedan separatisterna anföll Luhansk och Donetsk, som tillsammans kallas Donbasområdet.

Ukraina har 255 000 militärer samt 900 000 reservister enligt TRT World. Med sina 2 430 stridsvagnar och 11 435 pansarfordon ligger Ukraina på 13:e respektive 7:e plats i världen sett till storleken.

Rysslands mål

Ryssland försöker pressa och skrämma Ukraina från att närma sig väst och EU ytterligare och framförallt vill Ryssland hindra landet från att gå med i försvarsalliansen Nato vilket skulle skänka Ukraina skydd från den ryska diktaturens militärmakt.

Nära förestående hot

Ryssland bedöms ha samlat omkring 100 000 militärer nära Ukrainas gräns och USA och EU har upprepade gånger varnat Putin från att anfalla Ukraina. Experter i väst befarar att en attack ske så snart som i januari 2022.

– Den troligaste tidpunkten för att vara redo för en eskalering är i slutet av januari, säger Ukrainas försvarsminister Oleksiy Rezinov enligt BBC.

Kraftfulla sanktioner

Ryssland hävdar dock att trupperna bara övar och att något anfall inte är aktuellt.

USA:s president Joe Biden har tillsammans med Nato betonat att kraftfulla ekonomiska sanktioner och konsekvenser väntar om Ryssland anfaller Ukraina.

Den ryska diktatorn har ännu så länge svarat avvisande och hotfullt.

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet


JUST NU: Rusning efter ”mirakeldryck” – butikshyllor töms

2025 07 07

Försäljningen av grönt te fortsätter att öka i Sverige.

I centrum för hypen står det japanska gröna teet matcha som har vunnit enorm popularitet världen över. 

Det gröna pulvret försvinner snabbt från butikshyllorna och kaféer serverar matcha i otaliga varianter. Brittiska The Guardian rapporterar om en ”global brist" på matcha som kommer att kvarstå under lång tid framöver.

Bakom försäljningsökningen finns en intensiv marknadsföring. Den populära sociala medieplattformen Tiktok översköljs av videos som lyfter fram hälsofördelarna med det gröna teet.

”Hyllats som mirakeldryck”

Näringsexperten Louise Meng hoppar inte på trenden.

Hon konstaterar att matcha innehåller flera nyttiga näringsämnen, men understryker samtidigt att det inte rör sig om någon ”mirakeldryck”.

– Teet har hyllats som en mirakeldryck, och hälsotrenden har fått många att tro att matcha kan revolutionera deras välmående – men så är det inte, säger Meng till TV2.

– Om det verkligen var något som kunde göra skillnad för folkhälsan och individuell hälsa, då skulle livsmedelsmyndigheter redan ha utfärdat rekommendationer, fortsätter experten som menar att ett ”hälsosamt matintag” gör större skillnad för hälsan.

– Det uppstår konstiga trender hela tiden. För några år sedan var det citronvatten på morgonen, innan dess oljeshots och så vidare och så vidare.

LÄS MER: Forskare varnar för populär mat – ”Finns ingen säker mängd”

FAKTA: Matcha

- Matcha är det traditionella ceremoniella teet i Japan och görs av bladen från tebusken, camellia sinensis. Det kallas för ”drottningen av grönt te” och står i centrum för den traditionella japanska tekulturen.

- Matcha har anammats över hela världen i rekordfart och matchapulver kan användas i allt från te till pannkakor.

- De senaste åren har det blivit populärt att göra en sorts mjölk-te på matcha, känt som matcha latte. 

Källor: Life resp Te-centralen

LÄS MER: Coop ger nytt besked om butiker – efter miljardförlusten

 

Foto: Coop 

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Skäms på er” – Vita huset till stenhårt angrepp

2025 07 07

Texas skakas av katastrofala översvämningar.

På måndagskvällen meddelar Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt att 91 personer har bekräftats döda i översvämningarna.

”Borde skämmas”

Bland dödsoffren finns 27 personer som deltog på ett sommarläger i delstaten. Flera av de avlidna är barn.

– Alla i Trumpadministrationen, inklusive presidenten, ber för offrens familjer och vänner, säger Leavitt på en pressträff.

Samtidigt riktar hon stenhård kritik mot personer som ifrågasätter Trumpadministrationen och räddningstjänstens arbete.

–  Ni som medvetet ljuger om den här katastrofen – skäms på er, säger hon med hänvisning till kritiker som ifrågasatt om översvämningsvarningarna utfärdades för sent.

– Vi skickade ut 1 500 varningar till invånarna. I vissa områden gick polisen från dörr till dörr för att varna folk om att vattnet var på väg och att de var tvungna att evakuera, säger Leavitt som i synnerhet pekar ut Demokraterna och media.

– I kölvattnet av denna naturkatastrof har vi sett många osanningar som eldats på av demokrater som senator Chuck Schumer och vissa medier. Att skylla översvämningarna på president Trump är en tragisk lögn.

LÄS MER: Trump slår till – publicerar brev på sociala medier | Ekonomibladet

Kritiken: Experter saknades  

Chuck Schumer har varit senator för delstaten New York sedan 1999 och är i dag Demokraternas ledare i senaten.

Schumer har krävt en utredning om personalbrister hos den nationella vädertjänsten NWS bidrog till den omfattande förlusten av människoliv vid översvämningen.

Senatorn har bland annat framhållit att viktiga NWS-kontor var glest bemannade vid tidpunkten. Enligt demokraten saknade kontoren kunniga personer som meteorologer, forskare och hydrologer.

– Det är experter som ansvarar för att övervaka stigande vattennivåer, utfärda översvämningsvarningar och samordna insatser med lokala räddningstjänster om när man ska varna allmänheten och utfärda evakueringsorder, framhåller Schumer enligt The Hill.

– Enkelt uttryckt: de hjälper till att rädda liv, tillägger demokraten.

LÄS MER: Krisdrag från Kreml – tung smäll för miljontals ryssar | Ekonomibladet

Foto: BruceSchaff

Text: Redaktionen