Lavrov dundrar mot Europa och “Naziregimen”

2025 03 31

Rysslands utrikesminister har starka ord för Europa och Ukraina.

Tidigare idag uttryckte Donald Trump sin ilska över nya utspel från Vladimir Putin.

Det kan du läsa mer om här.

På söndagskvällen dundrar Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov mot vad han beskriver som “hela europeiska väst”.

Det rapporterar den ryska nyhetsbyrån TASS.

Europa och “Naziregimen”

Nästan hela den europeiska västvärlden står bakom ett försök att förlänga livet på Vladimir Zelenskys nynazistiska regim.

Det säger Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i en intervju på söndagen.

– Vi ser nu att nästan hela den europeiska västvärlden är redo för att försöka förlänga livet på Zelenskys nazistregim med ”sina bajonetter”, säger han.

– Precis som under Adolf Hitlers tid sker detta under den nazistiska flaggan, med chevrons från Totenkoph SS Division, och så vidare.

“Hitler och Napoleon”

Den ryske utrikesministern fortsätter.

– Precis som Napoleon nästan lade hela Europa under sina flaggor i det patriotiska kriget 1812, kallade Hitler, efter att ha erövrat nästan hela Europa, fransmännen, spanjorerna och större delen av kontinentens länder som kämpade på hans sida till vapen.

Intensifierar

Samtidigt som Lavrov dundrar mot Europa så förbereder Ryssland enligt uppgifter nya offensiver.

Ryska styrkor uppges vara redo att intensifiera offensiva operationer i flera områden längs frontlinjen under våren och sommaren 2025 i hopp om att påverka pågående vapenvila och fredsförhandlingar. 

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Fortsatta drönarattacker

ISW har nyligen observerat intensifierade ryska offensiva operationer i Lyman-, Pokrovsk- och Orikhiv-riktningarna och pågående ryska offensiva operationer i norra Sumy Oblast som syftar till att driva ukrainska styrkor från kvarvarande positioner i Kursk Oblast.

Det ukrainska flygvapnet rapporterade samtidigt den 29 mars att ryska styrkor skjutit upp 172 Shahed- och andra attackdrönare.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig vändning om Solsidan

2025 10 01

Nu kommer ett oväntat besked om ”Solsidan”.

Idag var det premiär för den nionde säsongen av TV4-succén Solsidan på TV4 Play, och även en tionde har spelats.

Felix Herngren har tidigare meddelat att serien läggs ned efter den tionde säsongen.

Men nu kommer en oväntad tvärvändning.

Öppnar för fortsättning

Tidigare i år har det meddelats att Solsidan kommer att läggas ned efter tio säsonger och exakt hundra avsnitt.

Men nu verkar seriens skapare Felix Herngren, som också spelar Alex i serien, plötsligt öppna för en fortsättning, rapporterar TV4.

– Det är ju härligt med 100 avsnitt. Men 150 avsnitt är också härligt, säger Felix Herngren till kanalen.

Han öppnar alltså för att det kan bli fler säsonger av Solsidan efter att säsong 9 och 10 har visats.

Skådespelarkollegan Johan Rheborg, som spelar Fredde i serien, verkar vara inne på samma linje. Han säger att det lika gärna kan bli 15 säsonger snarare än 10, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Lågprisjätte vill öppna 100 nya butiker

”Får se om publiken tycker om det”

Även Henrik Dorsin, som spelar Ove, har i viss mån öppnat för någon slags fortsättning, och flera av skådespelarna har vittnat om hur roligt de har haft under inspelningen.

Enligt Felix Herngren vill man dock först se om publiken tycker om säsong 9 och 10.

– Vi får börja med att känna på hur de känns, om publiken tycker om det. Det är det som är centralt, att folk vill fortsätta se det, säger han till kanalen.

Första avsnittet av den nionde säsongen hade premiär på TV4 Play Plus idag, och har premiär i TV4 den 15 oktober.

Det händer i nya säsongen

Redan inför säsong 9 har TV4 avslöjat en del om vad tittarna kommer att få se – Anna flyttar in hos Alex igen, samtidigt som Fredde och Mickan planerar att förnya sina bröllopslöften.

– Det känns väldigt roligt att få ge både trogna fans och nya tittare ännu en säsong av Solsidan. Som alltid speglar serien samtiden genom att skruva till situationer många känner igen sig i. Jag vågar lova en säsong fylld av värme och träffsäker humor för hela familjen, säger Jon Mankell, exekutiv producent på TV4, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Chockade kunder på stormarknad - "En skräckupplevelse"

Foto: Frankie Fouganthin, Wikimedia  resp Linnea Rheborg, Wikimedia 

Text: Redaktionen


Messiah Hallberg har tvingats flytta – berättar otäck historia

2025 10 01

Komikern Messiah Hallberg delar med sig av en obehaglig historia i SVT:s Politikbyrån.

Hallberg, som är programledare för satirprogrammet Svenska Nyheter, berättar att han och familjen tvingats flytta på grund av hot.

– Min familj fick flytta för vi hade folk efter oss, säger han i programmet.

Hallberg framhåller att hoten utfärdats på grund av saker han skämtat om i sin yrkesroll. 

– Man kan inte förutse vad som kommer att väcka de här reaktionerna.  Ibland säger man någonting som man själv tycker är harmlöst och så blir vissa eller någon helt tokig.

”Retas, busas och häcka makten”

Svenska Nyheter sänds klockan 22 på fredagar i SVT1 och SVT Play.

I programmet driver Messiah Hallberg och redaktionen med Sveriges makthavare.

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och även häckla makten. Tittarna ska kunna förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta, skriver SVT om programmet.

Tv-kanalen framhåller att programmet också syftar till att hjälpa tittarna att hänga med i aktuella politiska händelser. 

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och häckla makten. Tittarna kan snabbt förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta.

LÄS MER: Biltema sänker priser

Planerade att mörda SVT-profil

Det har tidigare rapporterats om att kriminella i Sverige har lagt ut ett mordkontrakt på en SVT-profil. Polisen gjorde upptäckten i samband med ett tillslag mot gängkriminella 2024, har Expressen rapporterat.

Enligt tidningens uppgifter tog polisen hotet på stort allvar och flyttade medarbetaren. SVT-profilen fick lämna sitt hem under en period.

Enligt Expressens källor hade mordplanerna att göra med personens roll i offentligheten.

I den krypterade chatten ska en användare ha publicerat en bild på SVT-profilen och frågat om någon ville ”jappa” hen. Jappa är ett slanguttryck för att skjuta/mörda någon.

LÄS OCKSÅ: Lågprisjätte vill öppna 100 nya butiker

Foto: Skärmdump

Text: Redaktionen