16 sep 2015

TURKIET: Svenska journalisten flyttas till högsäkerhetsfängelse

2025 03 30

Den svenska journalisten Joakim Medin är fortsatt frihetsberövad i Turkiet.

Det var i torsdags som den svenska journalisten Joakim Medin reste till Istanbul för att bevaka de pågående protesterna.

Medin – som arbetar för Dagens ETC – hämtades då in på förhör vid flygplatsen.

Nu kommer besked om att han flyttas till ett högsäkerhetsfängelse utanför Istanbul.

Det rapporterar SVT.

Det har hänt

Joakim Medin har suttit frihetsberövad i Turkiet sedan i torsdags.

Presidentkansliet i Turkiet har bekräftat saken – och Medin ska vara en av 15 misstänkta för inblandning i upphängningen av en Erdogan-docka i Stockholm 2023.

Upphängningen ledde till stor frustration i Turkiet och landet anklagade Sverige för att inte göra tillräckligt för att upprätthålla löften kopplade till Sveriges Natoansökan.

Enligt uppgifter ska han även vara anklagad för att ha kopplingar till en terrororganisation.

Flyttas nu

På söndagen meddelar hans fru Sofie Axelsson att Medin flyttas till ett högsäkerhetsfängelse utanför Istanbul.

– Jag vill bara få hem Joakim, säger Sofie Axelsson till SVT.

– Jag är chockad över att ett Nato-allierat land frihetsberövat en oberoende svensk journalist. 

“Journalist, ingenting annat”

Andreas Gustavsson är chefredaktör för Dagens ETC.

Han har uttalat sig om situationen.

– Det enda jag kan säga i det här läget är att han är journalist, ingenting annat. Och att bedriva journalistik ska inte vara ett brott, säger han via Dagens ETC.

“Deltog inte”

Frihetsberövandet av den svenske journalisten har orsakat stor ilska på sociala medier – och många riktar kraftig kritik mot Turkiets hanterande av situationen.

Rojavakommittéerna – som tagit ansvar för demonstrationen med Erdogan-dockan – framhåller i ett meddelande till Aftonbladet att Joakim Medin inte hade någonting med det att göra.

– Vi vill härmed göra klart att Joakim Medin inte är, och aldrig varit medlem i Rojavakommittéerna. Journalisten Medin deltog inte på något sätt i vår aktion, menar de.

Regeringen uppger att de arbetar med situationen.

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


Oväntat besked om bensinskatten – regeringen uppmanas agera direkt

2025 09 30

Nu kommer ett överraskande besked om bensinskatten.

Bensinpriset var en het fråga i valet 2022.

I januari och juli 2025 sänktes skatten på bensin och diesel.

Men nu kommer ett oväntat besked om bensinskatten – och en uppmaning till regeringen från Produktivitetskommissionen.

Oväntat förslag om bensinskatten

Regeringens Produktivitetskommission lämnar nu sitt slutbetänkande om hur produktiviteten kan stärkas så att välståndet i Sverige kan öka.

Ett av förslagen i betänkandet är en höjning av bensinskatten, meddelar företrädaren för Produktivitetskommissionen i ett inlägg på DN Debatt.

Det är ett förslag som går stick i stäv med regeringens politik för lägre bensinpriser, vilket kan tyckas oväntat.

– Klimatpolitiken kan göras mer träffsäker och kostnadseffektiv. Bensin- och dieselskatten bör höjas och Sveriges klimatmål harmoniseras med EU:s, skriver företrädare för Produktivitetskommissionen i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Biltema öppnar sitt största varuhus i hela Norden

Har genomfört sänkningar

Regeringen har genomfört skattesänkningar på bensin och diesel den 1 januari och den 1 juli i år.

– Skattesänkningarna kommer mer än kompensera för det prispåslag som höjningen av reduktionsplikten kan leda till. På så sätt kan vi se till att omställningen blir rättvis och vi kan minska utsläppen utan att belasta hushåll och företag, sade finansminister Elisabeth Svantesson i ett uttalande i samband med sänkningarna.

Men Produktivitetskommissionen menar alltså att bensin- och dieselskatten bör höjas för att klimatpolitiken ska bli mer träffsäker och kostnadseffektiv.

Det återstår att se om betänkandet till regeringen får Tidöpartierna att göra några ändringar i sin politik.

Miljöpartiets språkrör Amanda Lind har tidigare sagt att drivmedelspriserna kommer att bli högre om de rödgröna vinner valet, vilket SVT har rapporterat.

Vill slopa rot – och sänka inkomstskatt

Produktivitetskommissionen föreslår samtidigt en rad andra åtgärder för att stärka produktiviteten i Sverige.

I betänkandet föreslår man bland annat slopat rot-avdrag, skärpta kontroller inom välfärden samt sänkt skatt för höginkomsttagare.

– Den statliga inkomstskatten bör sänkas för att förbättra incitamenten för utbildning och arbete samt göra vårt land mer attraktivt för högkvalificerad arbetskraft, skriver Produktivitetskommissionen i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Flygbolag ansöker om konkurs

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


Trumps uttalande väcker ramaskri – ”helt förskräckligt”

2025 09 30

Under ett tal till amerikanska generaler och amiraler hävdar USA:s president Donald Trump att amerikanska städer kan användas som ”övningsplatser” för militären.

Presidenten har redan skickat soldater till bland annat Washington DC och Los Angeles, där de enligt honom ska bistå med att bekämpa brottsligheten.

Trump har dessutom hotat att utöka insatsen till andra storstäder som styrs av Demokraterna – bland annat Chicago, Portland och New Orleans.

– Dessa farliga städer kan fungera som övningsplatser för vår militär, säger Trump i sitt tal enligt CNN.

Kraftfulla reaktionen: ”Helt förskräckligt”

Chicagos borgmästare Brandon Johnson kallar Trumps utspel för ”helt förskräckligt”.

– Det här handlar inte om att upprätthålla säkerheten. Det här handlar inte om invandring. Det här handlar om att underblåsa kaos och terrorisera invånarna i Chicago och städer över hela USA, säger han till CNN.

– Dessa modiga kvinnor och män som går med i militären för att tjäna och skydda vårt land gör det inte för att utplaceras mot amerikanska medborgare och invånare, fortsätter borgmästaren.

LÄS MER: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Kvinnor kan tvingas lämna

Donald Trump talade till de amerikanska toppmilitärerna i 70 minuter.

Innan presidenten tog scenen höll krigsminister Pete Hegseth tal. 

Han fastslog att tiden för ”politiskt korrekthet” är över.

– Dåraktiga och hänsynslösa politiska ledare satte fel kurs och vi tappade riktningen. Vi blev ”woke-ministeriet”, men inte längre, sade Hegseth enligt Yle.

Krigsministern meddelade också att det numera kommer krävas att stridande soldater uppnår den ”högsta manliga standarden” i konditionstest. Det kan innebära att kvinnliga militären entledigas, uppger Hegseth.

–  Men när det gäller jobb som kräver fysisk styrka för att klara strid, måste de fysiska kraven vara höga och könsneutrala. Om det innebär att inga kvinnor kvalificerar sig för vissa stridsuppgifter, så får det vara så. Det är inte avsikten, men det kan bli resultatet.

LÄS OCKSÅ: JÄTTEATTACK: Stor prestigeförlust för Ryssland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen