UPPGIFTER: Hemligt samarbete – på militärbas i Europa

2025 03 30

En granskning avslöjar ett hemligt militärt samarbete på en militärbas i Europa.

Att USA har stöttat Ukraina sedan Ryssland inledde sitt invasionskrig är välkänt.

Men samarbetet har varit betydligt mer djupgående än vad många har trott.

Det visar en ny granskning.

Hemligt samarbete på militärbas

Donald Trump har varit skeptisk till det amerikanska stödet till Ukraina.

Men under en treårsperiod, innan Trump återvände till Vita huset, har USA hjälpt Ukraina på ett mycket mer långtgående sätt än vad som tidigare var känt, rapporterar New York Times.

Samarbetet har bland annat ägt rum på en amerikansk militärbas i Wiesbaden i Tyskland, enligt tidningen.

Där har amerikanska och ukrainska officerare träffats varje morgon för att komma överens om vilka prioriteringar som ska göras på slagfältet och vilka mål man ska rikta in sig på, exempelvis ryska enheter eller infrastruktur.

Man har tagit hjälp av satellitbilder samt gett ukrainarna koordinator för att de ska kunna träffa rätt mål.

USA tog större risker

Våren 2022 beslutade sig Biden-administrationen för att skicka HIMARS artillerisystem till Ukraina.

Den ukrainska militären fick då hjälp och vägledning vid i stort sett varje anfall, vilket gav stora resultat för landet, som i det skedet var mycket beroende av den amerikanska vägledningen.

Biden-administrationen flyttade också fram sina ”röda linjer” gång på gång, uppger tidningen.

Grundregeln var från början att USA inte krigar mot Ryssland, utan bara stödjer Ukraina. Men gränserna flyttades fram, inte minst inom ramen för den mer hemliga delen av samarbetet.

När USA så småningom var beredda att öka risktagandet fick Wiesbaden placera ett dussintal militära rådgivare i Kyiv, Ukrainas huvudstad. Detta team utökades sedan, och amerikanska militära rådgivare tilläts även att åka ut till platser närmare fronten, enligt tidningen.

Samarbetet utökades successivt, och i januari 2024 planerade man vid militärbasen i Wiesbaden exempelvis en stor attack mot cirka 100 ryska militära mål på Krym.

I slutändan blev det även tillåtet för amerikansk militär och CIA att hjälpa till med attacker inne i Ryssland, enligt tidningen.

Samarbetet mellan USA och Ukraina har alltså varit djupare än vad som har varit känt offentligt, och militärbasen i Wiesbaden har varit en central plats för det samarbetet, enligt tidningen.

Foto: Chris Henry

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen