Trump plockar bort statyer

2025 03 28

USA:s president Donald Trump har undertecknat en exekutiv order bakom stängda dörrar.

Den nya ordern instruerar amerikanska myndigheter att plocka bort ”splittrande” och ”antiamerikanskt” innehåll från offentliga platser. Det kan exempelvis handla om statyer i parker eller konstverk på museer, rapporterar ABC News.

Hävdar: Historien har skrivits om

Den exekutiva ordern kallas för ett ”Ett återställande av sanning och förnuft i amerikansk historia".

I den fullständiga texten till  ordern motiveras beslutet med att det gjorts en ”omskrivning av den amerikanska historien” under det senaste decenniet som har "placerat amerikanska milstolpar i ett negativt ljus”.  

– Därför uppmanas museer att ta bort en del historisk kontext som rör ras och kön, rapporterar ABC News med hänvisning till dokumentet.

Vidare uppger Trumpadministrationen att man kommer ta bort utställningar och konstverk som ”underminerar USA:s oöverträffade arv av att främja frihet och individuella rättigheter” genom att framställa nationens framgång som ”rasistisk, sexistisk, förtryckande eller bristfällig på andra sätt”.  

JD Vance får ledande roll

I ordern framgår det också att vissa bortplockade monument ska återställas.

Vicepresident JD Vance och inrikesminister Doug Burgum får i uppdrag att göra detta.

Enligt ordern rör det sig om ”monument, minnesmärken och statyer som felaktigt har tagits bort eller ändrats under de senaste fem åren för att vidmakthålla en falsk revision av historien eller nedvärdera vissa historiska personer och händelser".

Avslutningsvis fastslår Trumpadministrationen att finansieringen till vissa organisationer kommer att strypas.

Det rör sig om medel som går till organisationer som anordnar utställningar eller evenemang som enligt Vita huset ”nedvärderar gemensamma amerikanska värderingar, splittrar amerikaner baserat på ras eller främjar ideologier som är oförenliga med federal lag".

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Experter varnar – bilister gör fel i höstmörkret

2025 09 20

Många bilister begår ett misstag som kan få allvarliga konsekvenser.

När höstmörkret drar in över landet är det extra viktigt att tänka på säkerheten i trafiken.

Men många bilister begår ett misstag som kan bli till en stor trafikfara.

Vanligt problem i norra Europa

I norra Europa är det väldigt mörkt på hösten.

Men trots det så missar många bilister att använda bakljusen, rapporterar Svenska Yle.

– Enligt en undersökning som Trafikskyddet gjorde anser 92 procent av finländarna att de vet hur ens egen bilbelysning fungerar. Tyvärr är sanningen en helt annan. Vi har massor av bilar som kör med bakljusen släckta, säger Niklas Gullfors, kontaktchef vid Trafikskyddet, till kanalen.

Liknande problem finns i Sverige. En undersökning som VTI gjorde 2023 visar att 76 procent hävdar att de kör med tända bakljus, rapporterade Teknikens Värld.

En fältundersökning visade dock att bara 41 procent hade bakljusen tända.

”Allra vanligaste misstaget”

En vanlig orsak till problemet är att för många litar på att bakljuset ska tändas automatiskt.

– Det här är kanske det allra vanligaste misstaget, att man förlitar sig på automatiken. Korrekt användning, speciellt den här årstiden, är att vrida reglaget till symbolen som står för färdljus, säger Niklas Gullfors till kanalen.

Att köra med släckt bakljus är en stor nackdel i höstmörkret.

Det har M Sverige tidigare varnat för.

– Anta inte att bakljusen är tända. Så fort det till exempel har börjat regna måste ljuset ofta ändras manuellt, har Carl-Erik Stjernvall, teknisk expert på Riksförbundet M Sverige, tidigare sagt i ett uttalande.

”Reagerar bara vid ordentligt mörker”

Även M Sverige har alltså varnat för att förlita sig på automatiken.

– I många vanliga bilmodeller reagerar bilens automatiska sensor bara vid ordentligt mörker, som i en tunnel, säger Carl-Erik Stjernvall.

Många missar att ställa om ljuset manuellt vid till exempel dimma eller mörker. Det kan leda till allvarliga trafikfaror, dessutom kan det ge böter, understryker M Sverige.

Foto: Erik Witsoe

Text: Redaktionen


KÄLLOR NÄRA KREML: Putin vet vad Trump kommer att göra

2025 09 20

Putin vet vad Trump kommer att göra, enligt källor i Kreml.

Rysslands diktator Vladimir Putin vet hur Donald Trump kommer att agera om Ryssland ökar sina attacker mot Ukraina.

Det uppger källor nära Kreml, rapporterar Bloomberg.

Vet vad Trump kommer att göra

Enligt de ryska källorna drog Putin en slutsats om Trump när de två ledarna möttes i Alaska förra månanden.

Putin vet vad Trump kommer att göra om attackerna mot Ukraina ökar:

Han kommer inte att göra någonting, enligt de ryska källorna.

Putin känner sig därför fri att öka attackerna.

– Rysslands president Vladimir Putin har dragit slutsatsen att ökade attacker mot Ukraina kommer att förbättra hans förhandlingsposition, rapporterar Kyiv Independent.

Putin har dragit slutsatsen att attackerna inte kommer få Donald Trump att ingripa i konflikten eller att stärka Ukraina ytterligare, enligt källorna.

LÄS OCKSÅ: Kraftiga explosioner skakar Ryssland – se videon här

Har utökat attacker

Den ryske diktatorn känner sig alltså säker på att utökade attacker mot Ukraina bara kommer att förstärka Ryssland och dess position vid en eventuell förhandling.

Putin uppges ha insett vid mötet i Alaska att Trump inte har något intresse av att dras in i konflikten.

Ryssland har därför utökat sina attacker, och kan komma att fortsätta göra det.

– Ryssland har redan avsevärt ökat sina drönar- och missilangrepp i Ukraina i år och upprepade gånger slagit sitt rekord i civila offer och avfyrade vapen, rapporterar tidningen.

Den senaste tiden har Ryssland också kränkt Natos luftrum flera gånger, dels med drönare, dels med stridsflygplan.

Trump besviken på Putin

Donald Trump har gjort försök att få till fredsförhandlingar, bland annat genom att försöka få till ett toppmöte mellan Putin och Zelenskyj. Försöken har dock misslyckats.

Trump har också sagt sig vara mycket besviken på Putin.

– Han har verkligen svikit mig, sade Trump nyligen.

Trots det tillkännagav han inga ytterligare åtgärder för att pressa Putin, enligt tidningen.

Trump har öppnat för nya sanktioner mot Ryssland, men bara om alla Natoländer slutar köpa rysk olja.

Och Vladimir Putin verkar alltså inte alltför rädd för konsekvenserna av att eskalera konflikten i Ukraina, enligt de ryska källorna.

LÄS OCKSÅ: LARMET: Hel bransch i USA kan gå i konkurs

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen