Amerikansk toppolitiker rasar mot reporter: ”Åk tillbaka till ditt land”

2025 03 27

Den republikanska ledamoten i representanthuset, Marjorie Taylor Greene, har hamnat i blickfånget.

Detta efter att hon drabbat samman med en brittisk journalist under presskonferens.

Journalisten, som representerar Sky News, frågade Greene om den så kallade ”chattskandalen”, där flera av Trumps högt uppsatta ministrar använde meddelandetjänsten Signal för att diskutera topphemliga militära attacker i Jemen. Dessutom adderades journalisten Jeffrey Goldberg till chatten av misstag. Han kunde därmed ta del av samtliga krigsplaner.

När den brittiska journalisten frågar Marjorie Taylor Greene om hennes syn på chattskandalen reagerar hon kraftigt.

– Vänta, vilket land kommer du ifrån? frågar hon.

Journalisten svarar att hon kommer från Storbritannien.

Då väljer Greene att gå till attack.

– Vi bryr oss inte ett skit om din åsikt och din rapportering, dundrar hon.

– Varför åker du inte tillbaka till ditt land? Ni har ett stort migrationsproblem. Bryr du dig inte om människor från ditt land? Hur känner du för alla kvinnor som våldtas av migranter?

Kort efter utbrottet valde Greene, som är en trogen Trumpallierad, att avsluta presskonferensen.

Se video på händelsen genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Skandalen växer

Säkerhetsskandalen i USA fortsätter att växa.

Under onsdagskvällen publicerade Der Spiegel uppgifter om att mejladresser och telefonnummer som tillhör Donald Trumps högsta rådgivare har läckt ut på nätet.

Enligt tidningen ligger de känsliga uppgifterna helt öppna på internet. Bland de drabbade finns nationella säkerhetsrådgivaren Mike Waltz, underättelsechefen Tulsi Gabbard och försvarsminister Pete Hegseth.

Utländska underrättelsetjänster kan ha utnyttjat den öppna datan och hackat flera av politikernas telefoner, rapporterar Der Spiegel.

– Det är därför tänkbart att utländska agenter tog del av textmeddelandena från chatten där Gabbard, Waltz och Hegseth nyligen diskuterade ett militärt angrepp, skriver tidningen.

SE VIDEON GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL BLUESKY)

Foto:

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen