19sep2025

Svenska forskare larmar – vanlig behandling ökar risken för hudcancer

2025 03 27

Forskare vid Lunds universitet har upptäckt ett tydligt samband mellan östrogenbehandling och hudcancer.

Varje år drabbas cirka 60 000 svenskar av hudcancer – och minst 500 personer dör i sjukdomen. 

Nu gör en ny studie från Lunds universitet gällande att östrogenbehandling bidrar till en tydligt ökad risk för hudcancer.

“Stärker misstankarna”

Kari Nielsen är överläkare och universitetslektor vid Lunds universitet.

Enligt henne kan den ökade risken bero på att östrogen gör huden mer solkänslig.

– Exakt orsak vet vi inte, eftersom det här var en observationsstudie, men det är vad vi tror. Dessutom kunde vi delvis se att de som solar mer löper en högre risk att drabbas än de som solar mindre, vilket stärker misstankarna om att det är solandet som är orsaken, säger Nielsen till DN.

“Vill inte skrämmas, men …”

Detta innebär att tusentals kvinnor i Sverige som äter östrogen mot klimakteriebesvär löper en tydligt ökad risk för att utveckla hudcancer.

Samtidigt vill forskare inte avråda någon från behandling – utan snarare öka medvetenheten om riskerna.

– Vi vill inte skrämmas, men vi vill uppmärksamma kvinnor och läkare på den här riskökningen. De här kvinnorna får ju östrogen av en anledning och om man mår bra av det ska man fortsätta med behandlingen, fortsätter Kari Nielsen.

“Är sannolikt bästa vägen att gå”

Gustav Christensen är doktor i medicinsk vetenskap med inriktning mot hudcancer vid Lunds universitet, samt överläkare på Hudmottagningen på Skånes universitetssjukhus i Lund. 

Han uppger att studien inte ger tillräckliga belägg för att ändra svenska läkares förskrivningsrutiner – åtminstone inte ännu.

Däremot betonar även han vikten av att informera om de risker huden utsätts för i samband med östrogenbehandling.

– Att bli bättre på solskydd och samtidigt kunna ta sin medicin är sannolikt den bästa vägen att gå. Men vi vill gärna titta mer på detta, säger Gustav Christensen till IT-hälsa.

Foto: T. Barbhuiya 

Text: Redaktionen


16 maj 2026

Samsung går ut med viktigt meddelande – radera apparna direkt

2026 05 16

Mobiljätten går ut med en varning till en del Samsung-användare.

Samsung varnar Galaxy-användare för så kallade högriskappar.

Nu uppmanas användare att radera dem omedelbart för att skydda både enheter och personlig data, rapporterar Forbes.

Galaxy-användare varnas

Varningen gäller framför allt användare av Samsung Galaxy-telefoner.

Bakgrunden är en ökad risk för appar som installerats utanför officiella appbutiker.

– Apparna kan utsätta din telefon och dina data för risk eftersom de inte har installerats från en godkänd källa som Play Store eller Galaxy Store. Avinstallera alla appar som du inte litar på eller känner igen, uppmanar Samsung sina användare.

Det var i samband med en ny uppdatering som säkerhetshotet upptäckts hos fler Galaxy-modeller, vilket har fått mobiljätten att varna sina användare för intrång.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Därför varnar Samsung

En kommande uppdatering One UI 9, som för med sig Android 17 till Galaxy-telefoner, ska stoppa problemet.

Enligt Samsung innebär One UI 9 ett tydligare skydd mot skadliga appar.

Funktionen rullas in stegvis, men kan även påverka fler Galaxy-enheter när uppdateringen breddas.

– Funktionen introducerar förbättrat skydd mot misstänkta appar och potentiella hot: när nya högriskappar upptäcks varnar systemet användaren, blockerar körning och installation och rekommenderar borttagning genom uppdateringar av säkerhetspolicyn, uppger mobiljätten.

I One UI 9 har en ny funktion som heter ”Hantera okända appar” även lagts till.

Den hjälper användare att hitta appar som har installerats från andra källor än betrodda appbutiker som Google Play Store eller Galaxy Store.

Appar som kan behöva raderas

Det Samsung framför allt pekar ut är:

  • Appar installerade utanför Play Store eller Galaxy Store
  • Okända eller oigenkända appar i systemet
  • Appar som flaggas som “hög risk” av säkerhetssystemet

Det handlar alltså inte om specifika appnamn, utan om hur och varifrån apparna installerats samt deras säkerhetsklassning.

Samsung och Google uppges samtidigt skärpa kontrollen av så kallad “sideloading“, där appar installeras manuellt utanför officiella butiker.

Vad användaren bör göra

För vanliga Galaxy-ägare innebär det här framför allt att vara mer försiktig med vilka appar som installeras.

För användare som inte installerat några appar utanför officiella butiker krävs oftast ingen åtgärd.

Men för den som har laddat ner appar från andra källor bör man direkt granska och ta bort sådant som telefonen markerar som osäkert.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Foto: S Sousa

Text: Redaktionen


Hel kontinent överger Putin

2026 05 17

Putin möter ett massivt bakslag.

Ryssland har tappat fotfäste på en viktig kontinent.

Det växande motståndet för Putin beskrivs nu som ett hårt bakslag för Rysslands försök att stärka sitt inflytande på kontinenten, rapporterar RBC Ukraine.

Kremls strategi ifrågasätts

Ryssland uppges ha drabbats av en tydlig motgång i Afrika, där landets ekonomiska och politiska modell enligt flera bedömare inte längre bär.

Enligt Frankrikes utrikesminister Jean-Noël Barrot är Moskvas strategi, där försök att köpa lojalitet från lokala eliter, dömd att misslyckas på lång sikt.

Han pekar på att handeln mellan Frankrike och Afrika nu är betydligt större än Rysslands närvaro, vilket enligt honom visar att Moskvas inflytande minskar.

– Den här situationen visar att den ryska ekonomiska modellen har visat sig vara ohållbar, skriver tidningen.

Enligt analyser bygger Rysslands modell i Afrika främst på råvaruexploatering i Sahel-regionen i utbyte mot militärt stöd från den så kallade Africa Corps.

Trots stora investeringar och skuldavskrivningar har Kreml inte lyckats skapa långsiktig lojalitet.

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Nya satsningar

På grund av bristen på ett samlat och långsiktigt strategiskt arbetssätt väntas Rysslands ställning i Afrika därför gradvis bli allt mer sårbar över tid, menar tidningen.

Samtidigt som Ryssland försöker öka sitt ekonomiska inflytande i Afrika genom industriella satsningar, uppger Ryssland att det även pågår en parallell strategi inom finanssektorn.

Ett ryskt kryptobaserat betalningsnätverk uppges försöka expandera till Afrika, där målet är att skapa ett alternativt system för gränsöverskridande betalningar utanför västvärldens finanssystem.

Ökat sin närvaro

Utrikesminister Sergej Lavrov beskrev i December samarbetet som Rysslands “första internationella finansiella plattform” under en Ryssland–Afrika-konferens i Kairo.

– Nigeria och Zimbabwe har redan anslutit sig till plattformen. Vi uppmanar alla andra afrikanska partner att följa deras exempel, sade Lavrov, vid tillfället, uppger Moscow Times.

Det är dock fortfarande oklart om projektet har någon faktisk närvaro i Afrika.

Elise Thomas, seniorforskare vid den Londonbaserade ideella organisationen Centre for Information Resilience, uppger till Moscow Times att det i princip inte finns något digitalt spår av företagets verksamhet på de platser där det påstås vara verksamt.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen