Bilderna fick Trump att rasa – nya uppgifter om kaosmötet

2025 03 24

Volodymyr Zelenskyjs besök i Vita huset slutade i katastrof.

Inför en samlad presskår blev den ukrainske presidenten utskälld av både president Trump och vicepresident JD Vance. Sedan tvingades han lämna Vita huset.

Bryter tystnaden 

Nu uttalar sig Ukrainas president om händelsen för första gången.

I en intervju med Time Magazine medger Zelenskyj att han kanske begick ett misstag i början av samtalet. Den ukrainske presidenten hade med sig en gåva till Trump: mästarbältet från hans vän Oleksandr Usyk, som innehar världsmästartiteln i tungviktsboxning.

Zelenskyj placerade bältet på ett sidobord. Han planerade att ge det till Trump inför de samlade journalisterna.

Men när samtalet inleddes valde Zelenskyj i stället att visa upp foton på ukrainska krigsfångar som befunnit sig i rysk fångenskap. En del av bilderna föreställde groteskt smala och utslitna soldater.

– Det är tuffa grejer, kommenterade en hårt sammanbiten Trump när han bläddrade igenom bilderna.

Nu uppger flera amerikanska tjänstemän att bilderna markerade den punkt där samtalet gick snett, rapporterar Time Magazine.

– Om Zelenskyj hade erbjudit mästerskapsbältet kunde gesten ha lättat upp stämningen. Bilderna fick motsatt effekt. De verkade få Trump att höja garden, som om han fick skulden för soldaternas lidande, uppger källorna enligt tidningen.

”Vädja till Trump som människa”

Zelenskyj kommenterar sitt beslut i intervjun. Han framhåller att han inte ångrar valet, trots att samtalet sedan urartade.

Den ukrainske presidenten uppger att han försökte nå bortom Trumps stora fokus på de ekonomiska aspekterna av kriget. Han ville vädja till Trump som människa.

– Han har familj och barn. Han måste känna de saker som varje person känner, säger Zelenskyj till tidningen.

–  Det jag ville visa var mina värderingar. Men sedan, ja, samtalet gick i en annan riktning.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


JUST NU: “Skadeläget mycket allvarligt” – VMA utfärdas

2025 09 02

Ett viktigt meddelande till allmänheten har gått ut och en person är allvarligt skadad.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om en kraftig brand i Motala.

Det ska röra sig om en fullt utvecklad villabrand enligt polisen.

En person är mycket allvarligt skadad och ett VMA – viktigt meddelande till allmänheten – har utfärdats.

Brand i villa

Polisen har fått SOS-larm gällande en villabrand vid Zederslund i Motala.

– Ganska snart inkommer information om att det rör sig om en fullt utvecklad brand som brutit ut i en villa, meddelar polisen.

– Ett större område har spärrats av för att räddningspersonal ska kunna arbeta ordentligt vid platsen.

“Skadeläget mycket allvarligt”

Polisen meddelar vidare att en person har anträffats i samband med arbetet på platsen.

– En person har påträffats i aktuell byggnad. Skadeläget är mycket allvarligt. I nuläget är det oklart vad som orsakat att branden startat, fortsätter polisen.

– Polisen kommer att utreda vad som inträffat, men jobbar för närvarande främst för att bistå annan blåljuspersonal som arbetar vid platsen. 

De framhåller även att arbetet vid platsen kommer troligtvis att fortgå under större delen av natten och att de är kvar med flera enheter.

Det ska brinna med öppna lågor på platsen och släckningsarbete är igångsatt.

VMA utfärdas

I samband med branden har ett viktigt meddelande till allmänheten gått ut.

– Viktigt meddelande till allmänheten i Motala i Motala kommun, Östergötlands län, lyder meddelandet enligt SVT.

– Det brinner i en villa i Zederslund i Motala. Räddningsledaren uppmanar alla i området att gå inomhus och stänga dörrar, fönster och ventilation.

Räddningstjänsten ska i skrivande stund ha sex enheter på plats.

Även i Lund

Under tisdagskvällen har det även börjat brinna i en villa i Lund.

Det är oklart vad som orsakade branden, men en person har anträffats skadad även där och har förts till sjukhus med ambulans.

Det är oklart hur allvarligt skadeläget är.

Det är på Blåvingegatan i Södra Sandby i Lund som villan fattat eld.

Foto:

Text: Redaktionen


MARCO RUBIO: USA har attackerat fartyg

2025 09 02

USA:s utrikesminister uppger att USA har genomfört en attack.

USA har under den senaste tiden utökat sin närvaro utanför Venezuelas kust.

Det har lett till geopolitiska spänningar och missnöje hos den av USA efterlysta presidenten Nicolás Maduro.

Nu uppger USA:s utrikesminister Marco Rubio att USA har genomfört en attack mot ett “knarkfartyg” utanför Venezuela.

“Har attackerat”

Så här lyder meddelandet som Marco Rubio precis gått ut med:

– Som presidenten precis meddelade, har den amerikanska militären idag genomfört en dödlig attack i södra Karibien mot ett narkotikafartyg som hade avgått från Venezuela och som opererades av en utpekad knarkorganisation.

Preciserar inte

Varken Trump eller Rubio har gått ut med några närmare detaljer gällande attacken.

Det är oklart hur den gick till och vilka typer av vapen som användes.

Venezuelas president har ännu inte kommenterat händelsen.

Har utökat

USA har under den senaste tiden utökat närvaron kring Venezuelas kust.

Amiral Daryl Caudle, den nya chefen för marinens operationer, sade tidigare till reportrar att amerikanska fartyg har rört sig mot vattnen utanför Sydamerika för att stödja "venezuelanska operationer och uppdrag" som involverar drogkarteller.

Under ett tal på torsdagen vid en flottbas i Norfolk, Virginia, nämnde Caudle oron för att vissa venezolaner deltar i stora narkotikaoperationer. 

Men han avböjde att ge specifika detaljer om militärens mål och sade att mycket av informationen är hemligstämplad, rapporterar AP.

“Hände precis”

Under Donald Trumps pressträff på tisdagskvällen säger han att attacken mot fartyget precis ägde rum.

– Under de senaste minuterna sköt vi bokstavligen sönder en båt, en narkotikabåt, säger han enligt Fox News.

– Massor av droger i den båten. Och det kommer ni att få se, och ni kommer att läsa om det. Det hände för bara ett ögonblick sedan.

Inga ytterligare uppgifter har kommit om händelsen, och det finns ingen information om skadade eller döda efter attacken.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen