850 miljoner i utdelningar – matbutiker väcker ilska

2025 03 23

Sveriges 25 största matbutiker har tagit ut 850 miljoner i utdelningar, vilket väcker ilska och kritik från experter.

De höga matpriserna har väckt stor upprördhet den senaste tiden, och har till och med lett till en uppmaning om bojkott av de stora matjättarna.

Nu kommer nya uppgifter om hur de största butikerna har delat ut enorma belopp i aktieutdelningar.

Kritiseras av expert

Sveriges 25 största livsmedelsbutiker har tillsammans delat ut 850 miljoner i aktieutdelningar, visar en granskning från SR.

Uppgifterna väcker stor upprördhet bland kunder och konsumenter.

Samtidigt kritiseras matbutikerna också från experthåll. Butikerna hade kunnat agera annorlunda i tider av skenande priser, menar professorn i handelsrätt Rolf Dotevall.

– Man kan ju bestämma sig för att inte föreslå någon utdelning, att man inte ska dela ut någonting till aktieägarna, säger han till radiokanalen.

Bland de utpekade butikerna, alltså de 25 största i Sverige, finns bland annat Ica Maxi i Haninge utanför Stockholm, som har tagit ut 100 miljoner kronor i aktieutdelning det senaste året.

”Måste acceptera det”

Butikernas agerande försvaras dock av branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandel.

De menar att de höga matpriserna beror på inflationen, och att aktieutdelningarna inte har med saken att göra.

– Alltså, alla företag i Sverige måste få lov att tjäna pengar, det är enda sättet att få folk att vilja driva bolag, säger Svensk Dagligvaruhandels vd Karin Brynell till radiokanalen.

Brynell har tidigare sagt att matpriserna inte lär sänkas igen, istället måste vi vänja oss vid höga priser.

– Jag tror att vi måste acceptera att det här är den prisnivå vi nu är på, sade hon till TV4 tidigare i veckan.

Matpriserna ökade med 3,9 procent i februari jämfört med samma månad i fjol. Höjningarna har lett till uppmaningar i sociala medier om att matjättarna bör bojkottas.

”Det är hemskt”

Utöver Ica Maxi i Haninge nämns Nordby Supermarket och Maximat Nordby i Strömstad som några av de butiker som tagit ut störst utdelning. Dessa har tillsammans tagit ut 200 miljoner, men ägaren Coop Väst menar att pengarna används till att utveckla verksamheten.

De så kallade matjättarna fortsätter att försvara priserna och sina egna aktieutdelningar, men många kunder är upprörda.

– Jag tycker att det är förjäkligt, det är hemskt, säger kunden Carina på Ica Maxi till radiokanalen.

Foto: M. Blan

Text: Redaktionen


JUST NU: 15-åringar har varit försvunna i två dagar

2025 09 04

Polisen behöver nu allmänhetens hjälp.

På torsdagskvällen går polisen ut med ett meddelande där de vädjar om hjälp från allmänheten.

Detta med anledning av att två 15-åringar är försvunna i Göteborgsområdet.

Det rör sig om en pojke och en flicka som försvann från sina hem för två dygn sedan.

Behöver hjälp

Polisen har letat efter de båda 15-åringarna utan resultat.

– Polisen söker två ungdomar som försvann från sina hem i Göteborg vid 19-tiden tisdag den 2 september, meddelar polisen.

– Polisen har sökt av området kring deras bostäder samt andra intressanta platser utan resultat och vädjar nu till allmänheten om tips om var de kan befinna sig.

Det ska du göra

Det finns i nuläget inga uppgifter om var de båda 15-åringarna kan tänkas befinna sig.

Polisen understryker att det är viktigt att de båda hittas snart.

Den som har information bör kontakta polisen direkt.

– Vi är väldigt angelägna att snarast komma i kontakt med ungdomarna. Om du har sett dem eller har information om var de kan befinna sig, kontakta polisen på 114 14, är det akut ring 112, fortsätter polisen.

Går ut med uppgifter

Polisen har gått ut med signalement för pojken och flickan.

De två försvunna är en tjej och en kille i 15-årsåldern. 

Tjejen bar vid försvinnandet en svart jacka, vit luvtröja, svarta byxor och vita sneakers. 

Killen bar troligen vita sneakers och svarta jeans.

Omständigheterna kring situationen är oklara, men polisen understryker att det är viktigt att de får kontakt med personerna så snart som möjligt.

300 varje år

Polisen genomför årligen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som har försvunnit där det finns farhågor om personernas hälsa.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polismyndigheten.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


Putin erkänner problem i Ryssland

2025 09 04

Vid ett ekonomiskt forum medger Vladimir Putin problem.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit om problem i Ryssland.

I synnerhet har de östra delarna av landet drabbats av utmaningar kopplade till gasbrist och bränslebrist.

På torsdagen erkänner Vladimir Putin att Ryssland står inför gasbrist vid ett ekonomiskt forum i Vladivostok, rapporterar Kyiv Independent med hänvisning till oberoende Moscow Times.

Erkänner problem

Det kommer efter flera månader av ukrainska attacker mot ryska oljeraffinaderier och infrastruktur för naturgas.

Vid Eastern Economic Forum i Vladivostok på torsdagen säger Putin att tecken på gasbrist redan är synliga i ryska Fjärran östern. 

Han menar att det kan vara en utmaning att försörja nya företag, och att efterfrågan på gas förväntas öka betydligt i Fjärran österns federala distrikt under de kommande åren.

Den ryske ledaren ger dock ingen förklaring till problemen.

Ställer till det

De ukrainska attackerna har stört Rysslands förmåga att bearbeta och exportera olja och har skapat bensinbrist i vissa ryska regioner, liksom på det ockuperade Krym.

Drönarattackerna syftar till att ställa till det ekonomiskt för Ryssland och begränsa de intäkter som går till att finansiera krigsmaskinen.

Läs mer: Rysslands största bank slår larm

Fortsätter stiga

På torsdagen kommer även uppgifter om att bensinpriserna fortsätter att stiga i Ryssland.

Det rör sig på nytt om nya rekordnivåer.

– Prisökningen, som började tidigare i somras, har inneburit att grossistkostnaderna har skjutit i höjden med över 50 procent sedan januari, rapporterar Moscow Times.

– Experter har till stor del tillskrivit ökningen en uppgång i ukrainska attacker som har skadat raffinaderier och tvingat stora anläggningar att stänga ner, vilket därmed har stramat åt tillgången.

Situationen vid fronten

För närvarande är det mycket som står still gällande kriget.

Ryssland gör mindre framsteg i de östra delarna av landet, men det rör sig inte om några större segrar.

Samtidigt finns det ingenting som pekar på att ett fredsavtal skulle vara nära förestående.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen