Elon Musk kräver riksåtal – “inte hänt på 200 år”

2025 03 20

Elon Musk och flera andra Trumpallierade kräver att riksåtal väcks mot en domare som gått emot Donald Trump.

När den amerikanske presidenten Donald Trump försökte utvisa illegala migranter från Venezuela stoppades han av den federale domaren James Boasberg.

Nu har ett flertal röster höjts från Trumplägret – som vill ställa Boasberg inför riksrätt.

“Extremt missbruk”

En av dessa röster tillhör Elon Musk.

Det klargör techmiljardären via sin egen sociala medieplattform, X.

– Inte på över 200 år har det förekommit ett så extremt missbruk av rättsväsendet av aktivister som utger sig för att vara domare. Ställ dem inför riksrätt, skriver Musk under onsdagseftermiddagen svensk tid.

Chefsdomarens hårda kritik

Musks utspel kommer efter att den amerikanska högsta domstolens chefsdomare, John Roberts, uttalat sig om fallet.

Han riktar stark kritik mot förslaget.

– I över 200 år har det slagits fast att riksrätt inte är en lämplig åtgärd när det finns oenighet kring domares beslut. Den normala processen för överklagande existerar av den anledningen, framhåller Roberts.

Läs mer: UPPGIFTER: Ryssland inleder jätteprojekt med Elon Musk

Pausas i 14 dagar

Det var under den förra helgen som Donald Trump gav order om att utvisa alla som misstänks vara medlemmar av gänget Tren de Arugua från Venezuela – utan förhör.

Detta väckte oro för att en våg av venezuelaner utan gängkoppling skulle utvisas, rapporterar flera amerikanska medier.

Verkställandet stoppades dock temporärt av domaren Boasberg, som fastslog att Trumps utvisningar skulle pausas i 14 dagar.

“Korrupta domare”

Dock ska två flygplan med migranter redan ha åkt iväg – men inte beordrats att vända om. 

Detta trots domarens order, uppger tidningen The Hill.

Donald Trump är inte heller särskilt nöjd över Boasbergs beslut, vilket han uttrycker på sociala medieplattformen Truth Social.

– Den här domaren, precis som många andra korrupta domare, bör ställas inför riksrätt, skriver den amerikanske presidenten.

Läs vidare: Investerare har fått nog – “Elon Musk måste avgå”

Foto: S. Jurvertson

Text: Redaktionen


Vita huset delar uppseendeväckande video

2025 09 24

En ny video från Vita huset väcker stor uppmärksamhet.  

I filmklippet, som bland annat publicerats på Tiktok, framställs migranter som Pokémon – de fiktiva figurerna från den japanska serien med samma namn. I Pokémonserien försöker deltagarna fånga så många av varelserna som möjligt. Vita husets filmklipp gör en tydlig anspelning på detta.

– Den en minut långa videon innehåller bilder på migranter som arresteras av amerikanska migrationspolisen, varvat med klipp och musik från den japanska tv-serien, rapporterar The Independent.

Vita huset har delat filmen med bildtexten "Gotta catch 'em all", en direkt referens till Pokémons slogan.

I slutet av filmen visas flera migranter upp på fejkade Pokémonkort, där deras kriminella historik lyfts fram.

Se videon genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Slog till mot fel personer

Videon har skapat debatt i USA – bland annat har en scen där en husdörr sprängs i bitar väckt stor uppmärksamhet. Detta eftersom inga illegala migranter befann sig i byggnaden, rapporterar The Independent. 

I huset bodde endast amerikanska medborgare, vilket Aaron Reichlin-Melnick på intresseorganisationen American Immigration Councils har noterat.

– De fick inte se någon arresteringsorder. I stället sattes de i handfängsel och fördes ut genom den krossade dörren, skriver han på X.

LÄS MER: Hillary Clinton hyllar Trump

Dementerar

Det amerikanska inrikesdepartementet tillbakavisar uppgifterna.

– Ingen amerikansk medborgare greps, de hölls kvar under en kort tid för sin och polisernas säkerhet medan operationen i huset pågick, framhåller departementet i ett uttalande.

SE DEN OMTALADE VIDEON HÄR (LÄNK TILL X)

Foto: Amerikanska inrikesdepartementet DHS

Text: Redaktionen


Sverige varnar Ryssland

2025 09 24

Efter de senaste kränkningarna av Natos luftrum utfärdar Sverige en skarp varning till Ryssland.

Varningen kommer direkt från statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det är ett allvarligt läge. Vi är väl förberedda, vi har kapaciteter som vi inte kommer tveka att använda, säger han till DN.

Kristersson uppmanar Ryssland att agera mycket varsamt.

–  Ryssland ska veta att de utsätter sig själva för extremt stora faror om de inte respekterar andra länders luftrum.

Vidare framhåller statsministern att ”situationen kommer avgöra” om Sverige väljer att skjuta ner ett ryskt stridsflyg som kränker svenskt luftrum.

Flera incidenter i svenskt luftrum

Ryska stridsflyg har kränkt Sveriges luftrum vid flera tillfällen – senast förra sommaren.  Ett ryskt stridsflygplan av modellen SU-24 kränkte svenskt luftrum öster om Gotland. Den svenska flygledningen varnade piloten, men fick inget svar. Kort därefter skickades två Jas 39 Gripen-plan upp för att avvisa det ryska planet.

– Det ryska agerandet är inte acceptapelt och visar på bristande respekt för vår territoriella intergritet. Vi följde hela förloppet och var på plats för att ingripa, sade flygvapenchef Jonas Wikman efter incidenten.

LÄS MER: Ungern vädjar till Trump och Putin

Öppnat för våld

Ulf Kristersson har tidigare understrukit att Sverige är berett att använda våld för att försvara sitt luftrum.

– Vi i Sverige är på vår vakt, och oavsett vilken eller vilka aktörer som står bakom dessa olika luftrumskränkningar på Natos territorium är vårt besked glasklart: Sverige har rätt att försvara sitt luftrum, med våld om det behövs, och vi kommer att försvara det, har statsministern framhållit i en kommentar till Aftonbladet.

LÄS OCKSÅ: Skjut ner dem – Trump beordrar Nato

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen