Jättebesked för Klarna – ”en game changer”

2025 03 18

Det svenska bolaget Klarna har nått en stor framgång.

I ett pressutskick meddelar betaljätten att man inleder ett exklusivt samarbete med den amerikanska butikskedjan Wallmart. 

Klarna har undertecknat ett jätteavtal med Walmart, som har 85 miljoner kunder.

Avtalet ger Klarna exklusiv rätt att erbjuda finansieringslösningar i kedjans butiker, både online och i de fysiska kassorna.

– Klarna kommer att samarbeta med OnePay, en ledande konsumentfinansieringsapp, för att exklusivt erbjuda avbetalningslån för köp på Walmart i USA. Partnerskapet kommer att ge Walmarts miljontals kunder och medlemmar flexibla betalningsalternativ för tusentals artiklar, både online och i butiker, framhåller det svenska bolaget i ett uttalande.

”Game changer”

Klarnas vd Sebastian Siemiatkowski jublar efter det nya beskedet. Han beskriver avtalet som ett enormt steg för bolaget.

– Det här är en game changer, säger Siemiatkowski och fortsätter:

– Miljontals människor i USA handlar på Walmart varje dag – och nu kan de handla smartare med OnePay avbetalningslån som drivs av Klarna. Att OnePay väljer Klarna som sin exklusiva partner är en stor förtroendeförklaring. Vi fortsätter att sträva efter vårt mål, att vara tillgängliga överallt för alla.

– Vi ser fram emot att hjälpa till att omdefiniera kassan hos världens största återförsäljare – både online och i butik.

Miljontals människor

 Walmarts kunder kan använda avbetalningslånen för att handla tusentals artiklar – bland annat elektronik, bilar, livsmedel och verktyg.

Kunder kommer kunna välja mellan flera olika betalningslösningar. Avbetalningsplaner kan skapas för 3 till 36 månader och hanteras i OnePay-appen.

– Det har aldrig varit viktigare att ge konsumenterna enkla och bekväma sätt att få tillgång till rättvis kredit – och det gäller särskilt för de miljontals människor som vänder sig till Walmart varje vecka. Vi är otroligt glada över att samarbeta med Klarna, säger Omer Ismail, vd OnePay.

Foto: Klarna

Text. Redaktionen


JUST NU: Andersson till attack – ”Har tappat kontrollen”

2025 08 18

Magdalena Andersson (S) går till angrepp mot Ulf Kristersson (M).

På måndagseftermiddagen uttrycker Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson stort missnöje gentemot Sveriges statsminister.

Andersson anklagar Kristersson för att ha tappat kontrollen över sin regering.

Hon pekar på vad hon menar är en splittring gällande arbetskraftsinvandring och Israel, rapporterar Expressen.

“Har tappat kontrollen”

Ebba Busch (KD) och Maria Malmer Stenergard (M) har anklagats för olika linjer vad gäller Israelpolitiken.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard har därför kallats till utrikesutskottet för att klarhet ska bringas i frågan.

– Det är en kritisk period just nu, då är det viktigt för Sverige att vi kan vara en stark internationell röst, säger nu Magdalena Andersson.

– Men det blir svårt när statsministern uppenbart inte har kontroll över regeringens politik.

“Helt unikt”

Andersson menar även att Ulf Kristersson duckar frågor gällande ämnet, och att det ger en dålig internationell bild av Sverige.

– Att vice statsministern och statsministern driver olika linjer i en viktig utrikespolitisk fråga, det är helt unikt, säger hon.

Statsministern har ännu inte svarat på kritiken från Socialdemokraternas partiledare.

“Jag driver linjen”

Malmer Stenergard har själv sagt att det är hon som driver regeringens utrikespolitiska linje.

– Jag företräder regeringens politik som utrikesminister, och den är samordnad och tydlig, har hon sagt till TV4.

– Sen får enskilda partier också driva egna frågor, men den linjen som jag driver är den samordnade linjen.

Inte bara Andersson

Tidigare på måndagen har även Centerpartiets partiledare Anna-Karin Hatt framfört liknande kritik.

Hatt kritiserar regeringen för vad hon menar är en otydlig Israelpolitik.

– Vice statsministern säger en sak och utrikesministern säger någonting annat. Nu behöver statsministern sätta ner foten och tydliggöra regeringens och Sveriges hållning, säger C-ledaren till SR Ekot.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


Hyror kan sänkas – hundratusentals berörs

2025 08 18

Hyresgästföreningen yrkar på sänkta hyror i Sveriges huvudstad.

Under de senaste åren har svenska folket stått inför stora utmaningar rent ekonomiskt.

Hög inflation, höga räntor och generella kostnadsökningar har slagit hårt mot plånböcker över hela landet.

I vissa områden har även hyrorna dragit iväg – och nu kan hyrorna sänkas i Stockholm då hyresgästerna “inte klarar av mer”.

Hyror kan sänkas

Efter tre år av “rekordhöga hyreshöjningar” yrkar Hyresgästföreningen region Stockholm nu på sänkta hyror.

Hyresgäst­föreningen region Stockholm har drygt 132 000 medlemmar.

I Stockholms län handlar det om en sänkning mellan 0,36 och 4,45 procent, och i Stockholms stad mellan 2,41 och 4,45 procent.

“Måste stoppas”

Yrkandena läggs fram i förhandlingarna med intresseorganisationen Fastighetsägarna Stockholm om den årliga hyresjusteringen 2026. 

– Totalt har hyrorna i regionen ökat med nästan 16 procent sedan 2023 – mer än under de sju föregående åren tillsammans. Hyresrusningen måste stoppas, meddelar Hyresgästföreningen.

“År för år”

Susanne Sjöblom, ordförande för Hyresgästföreningen region Stockholm, kommenterar.

– Det är hyresgästerna som får ta smällen år för år, säger hon.

– Vi ser hur människor oroar sig för att inte kunna bo kvar i sina hem. Situationen är nu så allvarlig att vi inte ser något annat alternativ än att yrka för en sänkning av hyran.

“Är en kris”

För 2026 vill intresseorganisationen Fastighetsägarna se en höjning på 6,1 procent i Stockholms stad och 5,9–8,2 procent i Stockholmsregionen och Gotland.

– Vi befinner oss i en levnadskostnadskris och har nått en gräns där det helt enkelt inte går längre, fortsätter Sjöblom.

– Hyresvärdarna som företrätts av intresseorganisationen Fastighetsägarna Stockholm har stått för de största hyreshöjningarna tre år i rad – hyresgästernas gräns är nådd. Nu måste det till en förändring.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Foto: N. Signe

Text: Redaktionen