USA öppnar för säkerhetsgarantier – på ett villkor

2025 03 17

USA öppnar för säkerhetsgarantier för Ukraina.

Säkerhetsgarantier vid en eventuell vapenvila eller fred har länge varit högt upp på den ukrainska önskelistan.

– Vi behöver fred, sann och ärlig fred – inte ändlösa krig. Och säkerhetsgarantier är avgörande, framhöll Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i början av månaden.

USA har hittills inte uttryckligen lovat några sådana garantier.

Den amerikanska presidenten Donald Trump har istället lyft fram att ett tillgodoseende av USA:s intressen i Ukraina, till exempel gällande sällsynta jordartsmetaller och mineraler, vore garanti nog.

– Det är en mycket bättre säkerhetsgaranti än 20 000 soldater från något slumpmässigt land som inte har utkämpat ett krig på 30 eller 40 år, tillade vicepresident  JD Vance till Fox tidigare i mars.

Nya besked

Nu ger USA delvis nya besked i frågan.

Amerikanska säkerhetsgarantier kan utlovas för Ukraina – men det kräver sannolikt att Ukraina ger upp territorium för att så ska ske.

Det säger USA:s nationella säkerhetsrådgivare Mike Waltz i en längre tv-intervju med ABC News, enligt TV2.

– [USA tar hänsyn till] verkligheten i situationen på plats, säger Waltz gällande förhandlingen om ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Utvecklar inte

Mike Waltz utvecklar dock inte exakt vad “verkligheten” innebär i det här fallet.

Han preciserar inte heller de specifika säkerhetsgarantierna som skulle kunna bli aktuella eller vilka territorier som Ukraina skulle behöva ge upp.

Uppgifter: USA säger ja till Ryssland

Enligt Kyiv Post är ett av Rysslands orubbliga krav i förhandlingarna ett internationellt erkännande av ryskockuperat territorium i Ukraina.

Det gäller de olagligt annekterade regionerna Krym, Cherson, Zaporizhzhia, “Folkrepubliken Donetsk” och “Folkrepubliken Luhansk”. Enligt den ukrainska tidningen är USA beredda att gå kravet till mötes.

Zelenskyj har tidigare framhållit att det var bristen på säkerhetsgarantier som gjorde att Ryssland kunde ockupera Krymhalvön 2014.

LÄS MER: Ryssland ställer fyra ultimatum – USA uppges säga ja till alltihop

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Trumps bisarra drag väcker avsky – “fullständigt patetiskt”

2025 09 27

Donald Trumps senaste förändring i Vita Huset har fått många att reagera.

I ett försök att håna ex-presidenten Joe Biden har Trump ersatt hans porträtt med ett föremål, vilket har väckt kritik och hån både online och från tidigare Biden-medarbetare, rapporterar Euronews.

Pik mot Biden

Den nya Trump-administrationen har skapat en “Presidential Walk of Fame” nära Ovala rummet, med inramade porträtt av tidigare amerikanska presidenter.

Men Bidens porträtt lyser med sin frånvaro.

I stället finns nu en bild av en autopen som signerar hans namn.

Trump har länge hävdat att Biden använde en autopen för att skriva under viktiga dokument, inklusive benådningar.

Biden har kallat anklagelserna för ”löjliga och falska.”

LÄS MER: Hillary Clinton hyllar Trump

Kritik mot Trump

Flera kommentatorer har beskrivit Trumps drag som barnsligt och respektlöst mot presidentämbetet.

Chris Meagher, tidigare vice presssekreterare hos Biden, kommenterar förändringen med en ironisk ton.

– Jag är ständigt imponerad över hur fokuserat Vita huset fortsätter att följa Trumps löfte från dag ett att sänka priser och alla steg de tar för att underlätta för familjer som kämpar.

På sociala medier har många också pekat på barnsligheten i Trumps senaste drag.

– Donald Trump och hans cirkusgäng hängde faktiskt upp ett foto av en AUTOPEN istället för president Joe Biden i Vita huset. Inte ens en bild på mannen själv, bara en maskin som skriver på papper. Så här djupt ligger hans småaktighet. Fullständigt patetiskt, skriver Adam Parkhomenko, Politisk strateg och nära allierad till Hillary Clinton.

En annan användare håller med.

– Matpriserna skjuter i höjden. Krig trappas upp. Regeringen stängs ner. Men inte baby-Einstein, han leker istället med bilder.

En vana för Trump

Detta är inte första gången Trump har försökt sudda ut symboler för tidigare presidenter från Vita huset.

I juni ersattes Hillary Clintons porträtt med en målning av Trump själv i rött, vitt och blått.

I augusti flyttades även porträtt av Barack Obama, George W. Bush och George H.W. Bush från entrén till mindre framträdande platser.

LÄS MER: Mardröm för Trump – kraftig nedgång

Foto: Official White House J-N.-Boghosian

Text: Redaktionen


JUST NU: Lavrov – ”Vi kommer svara på alla angrepp”

2025 09 27

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov riktar en skarp varning till Nato och EU.

I ett omfattande tal inför FN:s generalförsamling säger Lavrov att hot från västländer mot Ryssland blir allt vanligare.

– Varje aggression mot mitt land kommer att mötas med ett beslutsamt svar, säger Lavrov, enligt Reuters.

Ingen avsikt för attack

Uttalandet kommer samtidigt som spänningarna ökat i Europa, bland annat efter att Estland anklagat Ryssland för att skicka tre stridsflygplan in i sitt luftrum.

– Det är nästan som att Ryssland anklagas för att planera attacker mot Nato och EU-länder. President Putin har upprepade gånger avfärdat dessa provokationer, fortsätter Lavrov inför FN:s generalförsamling.

Moskva har även nekat till inblandning efter att Danmark uppgett att drönare flugit över dess flygplatser.

Danmark har själva sagt att händelserna verkar vara utförda av en ”professionell aktör”, men att det inte finns några bevis för rysk inblandning.

LÄS MER: Sergej Lavrov ursinnig: “Ni har förklarat krig”

Skärpt retorik från väst

USA:s president Donald Trump uttalade tidigare i veckan att han stödjer idén att skjuta ner ryska flygplan som bryter mot Natos luftrum.

Samtidigt betonar USA:s regering inför FN:s säkerhetsråd att man ”kommer försvara varje centimeter av Natos territorium.”

Lavrov kritiserar även retoriken i väst.

– Dessa personer underminerar alla försök att hitta en rättvis balans mellan intressena hos alla medlemmar i det internationella samfundet genom att försöka tvinga på sina ensidiga lösningar på alla andra, säger han.

Oro för eskalation

Lavrov uttrycker oro över uttalanden från vissa EU- och Nato-politiker om ett potentiellt tredje världskrig.

– Vi är oroade över att vissa i EU och Nato talar om ett världskrig som ett sannolikt scenario, säger han.

När det gäller Iran anklagar Lavrov västmakterna för att sabotera diplomatin, efter att ett sista-minuten-försök lett av Ryssland och Kina att skjuta upp återinförandet av sanktioner misslyckades i fredags.

Den ryske utrikesministern kallar åtgärden för ”olaglig”.

LÄS MER: Ryssland fruktar flygkatastrof – vädjar till omvärlden

Foto: Nato resp President of Russia Office

Text: Redaktionen