Zelenskyj sparkar Ukrainas arméchef

2025 03 16

Nu sker en förändring i ledarskapet i Ukraina.

Under de senaste dagarna har ryska framryckningar i Kursk gjort det svårt för de ukrainska styrkorna i regionen.

Ukrainas militär har bekräftat att deras soldater har lämnat den viktiga staden Sudzja.

På söndagskvällen kommer besked om att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sparkar sin arméchef.

Det rapporterar Sky News.

Sparkar chefen

Volodymyr Zelenskyy har ersatt chefen för den ukrainska armén, enligt landets försvarsminister.

Andrii Hnatov kommer nu att fungera som ny chef för generalstaben för de ukrainska väpnade styrkorna och ersätter Anatoliy Bargylevych, som tillträdde rollen så sent som i februari förra året. 

– Vi genomför en systematisk omvandling av Ukrainas väpnade styrkor för att öka deras stridseffektivitet, säger försvarsminister Rustem Umerov.

Oklart om koppling finns

Det är i nuläget oklart om det finns någon koppling mellan beslutet och de ryska framgångarna i Kursk.

Ukrainas generalstab rapporterar att det för närvarande pågår två strider i den ryska regionen Kursk.

Så många som åtta stridshandlingar har ägt rum idag, uppger militären. 

Bättre i Toretsk

Striderna fortsätter i de östra och södra delarna av Ukraina.

Samtidigt rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War att det går bättre för Ukraina i Toretsk, en mindre stad i Donetsk i de östra delarna av landet.

– Bedömda ukrainska framsteg: Geolokaliserade bilder som publicerades den 14 mars indikerar att ukrainska styrkor avancerade längs Mykhaila Hrushevskoho Street i norra Toretsk, rapporterar ISW.

Attackerar nära Kupyansk

ISW fortsätter med att förklara att de ryska styrkorna fortsätter sina attacker kring Kupyansk.

– Ryska styrkor fortsatte markattacker nordost om Kupyansk nära den internationella gränsen nära Kamyanka och Krasne Pershe och öster om Kupyansk nära Petropavlivka den 14 och 15 mars, uppger ISW.

– En rysk källa hävdade att ukrainska styrkor gick till motattack nära Fyholivka.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Kraftigt prisras – hit ska du åka på semester

2025 08 19

Mitten av augusti markerar slutet på sommarsemestern för många svenskar.

Skolorna öppnar och många återvänder till arbetet.

Men för den som fortfarande är ledig är det ett av årets bästa tillfällen att packa resväskan. Flera utlandsresor har rasat i pris under vecka 34.

Enligt resebolaget Ticket har priserna på många resor halverats.

– Just nu ser vi en tydlig prisnedgång till flera populära resmål. Nu när skolorna öppnar igen är det ett perfekt tillfälle för de som har möjlighet att resa utanför skolloven att unna sig en resa och få extra mycket semester för pengarna, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Tipset: Hit ska du åka

I synnerhet är det extra billigt att åka till Grekland och Turkiet i slutet av augusti, enligt Tickets statistik.

Prislappen för en chartersemester, med både flyg och hotell, till populära resmål som Rhodos, Side och Alanya landar på cirka 3 000 kronor.

– Men priserna till andra soliga resmål runt Medelhavet och till spännande europeiska storstäder sjunker också dramatiskt – perfekt för den som vill ta en spontan sensommarresa eller boka in en höstresa att se fram emot, framhåller resebyrån.

LISTA: Hit reser flest just nu

Populäraste resmålen under sensommaren:

  1. Malaga, Spanien (1)
  2. Mallorca, Spanien (2)
  3. Alicante, Spanien (4)
  4. Barcelona, Spanien (9)
  5. Kreta, Grekland (6)
  6. Rhodos, Grekland (5)
  7. London, Storbritannien (7)
  8. Rom, Italien (8)
  9. Larnaca, Cypern (3)
  10. Split, Kroatien (10)

Källa: Ticket (Siffra inom parentes anger placering motsvarande period förra året)

LÄS MER: Amerikanska snabbmatsjätten expanderar i Sverige 

Foto: Dpung

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 08 19

Under veckan kommer fler poliser att synas på och längst vägarna.

Detta eftersom polisen genomför en nationell trafikvecka mellan 18 och 24 augusti.

Under den särskilda insatsveckan kommer polisen fokusera på hastighetskontroller i tätbebyggda områden. Den ökade närvaron sammanfaller med att många barn i låg- och mellanstadieålder börjar skolan efter sommarlovet.

– Vi kommer att lägga extra fokus på hastighetskontroller i områden där det är många människor i rörelse, till exempel bostadsområden, stadskärnor och utanför skolor och förskolor, säger polisens trafikstrateg Ulrika Edström.

– Nu när sommarlovet är slut för många barn borde det vara en angelägenhet för alla att de ska kunna röra sig tryggt till och från skolan.

Avgörande betydelse

Hastighetsöverträdelser i samband med kollisioner kan få ödesdigra konsekvenser. Fordonets hastighet har många gånger en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsbegränsningarna är relativt låga. 

– Vid en kollision med en oskyddad trafikant kan så lite som 10 km/h vara skillnad mellan liv och död, säger Ursula Edström.

Vi en hastighet på 30 km/h hinner en förare reagera i tid och kan sänka farten eller stanna bilen om det skulle behövas. Men redan vid 50 km/h är stoppsträckan mer än fördubblad. 

– Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd av ett fordon som framförs i 50 km/h kan jämföras med att falla från tredje våningen.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Att vi informerar i förväg om fler hastighetskontroller kan verka märkligt men faktum är att det också ger resultat, har Ursula Edström tidigare förklarat.

– Människor följer i större utsträckning hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor, vilket också syns på olycksstatistiken. Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt.

Foto: Polisen 

Text: Redaktionen