”Ukrainavän” petas av Donald Trump – efter klagomål från Ryssland

2025 03 16

Keith Kellogg har varit Donald Trumps särskilda sändebud för Ryssland och Ukraina, men petas nu efter att Kreml klagat på honom.

Keith Kellogg har pekats ut som en av de mer Ukrainavänliga aktörerna i president Donald Trumps team.

Den senaste tiden har det dock kommit allt fler uppgifter om att Kellogg har åsidosatts i förhandlingen om fred mellan Ryssland och Ukraina.

Och nu är det officiellt – Kellogg petas från sitt nuvarande uppdrag och får en mindre roll.

Förlorar viktig roll

Keith Kellogg har fram till nu varit Trumps särskilda sändebud för Ryssland och Ukraina.

Men nu reduceras Kelloggs roll på ett betydande sätt, och han kommer hädanefter bara att vara särskilt sändebud för Ukraina, rapporterar Bloomberg.

Detta efter att det kommit uppgifter om att Kreml har klagat på Kellogg och anser att han är för Ukrainavänlig.

Donald Trump utmålar petningen som en positiv nyhet.

– Det gläder mig att informera er om att general Keith Kellogg har utsetts till särskilt sändebud i Ukraina, skriver Trump på Truth Social.

Tidigare i veckan har det emellertid publicerats uppgifter om hur Kellogg har åsidosatts – för att han anses vara Ukrainavänlig och därför ogillas av Kreml.

”Inte vår typ av person”

En rysk tjänsteman har vittnat om att Putin inte gillar Kellogg, vilket NBC News har rapporterat.

– Han är en tidigare amerikansk general, för nära Ukraina. Inte vår typ av person, inte den kaliber vi letar efter, säger den ryska tjänstemannen, enligt kanalen.

Kreml ska ha meddelat USA att man inte vill ha med Kellogg vid fredsförhandlingar. Detta bekräftas även av en amerikansk tjänsteman som kanalen har pratat med.

Det ryska missnöjet med Kellog uppges har resulterat i att Kellogg inte har fått vara med vid förhandlingarna i Saudiarabien, trots att han som särskilt sändebud för Ukraina och Ryssland borde ha varit en central gestalt i förhandlingarna.

Kellogg har också blivit allt mer marginaliserad inom Trumps team, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Och nu har han alltså förlorat sin roll som särskilt sändebud till både Ukraina och Ryssland, och kommer istället att bara vara särskilt sändebud till Ukraina.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor spricka i Trumps team – ”Kellogg fick sitta vid barnbordet”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok  resp JKTKMM Wikimedia

Text: Redaktionen


JUST NU: EU-jätte kan gå i konkurs

2025 09 08

Frankrikes nationalförsamling har avsatt premiärminister François Bayrou och hans minoritetsregering.

I måndagskvällens misstroendeomröstning röstade 364 ledamöter för att avsätta Bayrou, medan 194 röstade emot förslaget.

Bayrous ekonomiska politik pekas ut som den främsta förklaringen till hans fall. Premiärministerns regering har föreslagit massiva nedskärningar i nästa budget för att minska Frankrikes enorma statsskuld.

Riskerar konkurs 

Nu ser Bayrou föreslagna nedskärningarna ut att utebli. Det kan få stora konsekvenser för Frankrike, varnar TV2:s Frankrikekorrespondent Jesper Steinmetz.

– Det är ett djupt skuldsatt land. De lever på lånade pengar. Varje sekund lånar de ytterligare 5 000 euro och har faktiskt redan brutit gränserna för vad EU tillåter ekonomiskt, säger han till kanalen.

Om utvecklingen fortsätter kan Frankrike gå i konkurs, bedömer Steinmetz.

– Det finns inte samma tradition av att göra kompromisser som det exempelvis finns i Danmark. Det finns ingen acceptans för att sätta sig ner tillsammans och komma överens om en färdplan för framtiden.

Så går ett land i konkurs

Det är ovanligt att länder går i konkurs, men det har hänt vid några tillfällen under historien. Det hände bland annat Argentina 2001 och Ryssland i slutet av 1990-talet.

Till skillnad från ett företag som går i konkurs upphör inte ett land att existera.

– Ett land kan inte gå i konkurs på samma sätt som ett företag, men de kan "ställa in betalningar", som det kallas, har Harry Flam, professor i nationalekonomi vid Stockholms universitet, sagt till Expressen.

Om Frankrike inte kan betala sina räntor och lån kommer landet att tvingas till förhandlingsbordet.

– Långivare och den som är skyldig sätter sig ner och försöker komma fram till hur mycket landet kan betala, sade Harry Flam till DN när Grekland riskerade konkurs 2012.

LÄS MER: Chockbesked för stormakt – tillväxten halveras

Foto: Ratfink1973

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk militärhelikopter i Baltikum

2025 09 08

En rysk militärhelikopter har kränkt Natolandet Estlands luftrum.

Helikoptern av modellen MI-8 befann sig i estniskt luftrum i flera minuter. Händelsen inträffade i regionen Vaindloo, utanför Estlands norra kust.

Nu kallar Estlands utrikesdepartement upp Rysslands chargé d'affaires som tjänstgör i ambassadörens ställe.

– Detta är ett allvarligt brott mot internationell rätt. I dag kallar vi upp Rysslands chargé d'affaires för att lämna en protest, skriver Estlands utrikesminister Margus Tsahkna på X.

Stängde av kommunikationen

Den estniska flygledningen försökte kontakta den ryske piloten.

Men eftersom piloten stängt av helikopterns transpondrar gick det inte att upprätta någon kommunikation.

– Vid tidpunkten för överträdelsen hade helikoptern inte någon kontakt med den estniska flygtrafikledningen, rapporterar den estniska nyhetsbyrån ERR.

Flera incidenter

Det är den tredje gången under 2025 som ryska flygfarkoster kränker Estlands luftrum.

Den 22 juni flög ett ryskt transportflygplan av modellen IL-76 in i estniskt luftrum nära Vaindloo. Flygplanet stannade kvar i estniskt luftrum i cirka fyra minuter.

Några veckor tidigare, den 13 maj, hade ett rykst stridsflygplan kränkt Estlands luftrum. Händelsen inträffade samtidigt som den estniska flottan eskorterade ett fartyg som tillhörde den ryska skuggflottan. Enligt flera medier var incidenterna kopplade till varandra.

LÄS MER: USA ställer ultimatum: Då slår vi till mot Putin

Fördömer terrorbombningarna 

Margus Tsahkna riktar också kritik mot den ryska upptrappningen i Ukraina. De senaste veckorna har Ryssland genomfört några av krigets största luftattacker mot ukrainska städer och byar.

– Vi fördömde Rysslands eskalerande attacker mot Ukraina, inklusive den stora drönar- och robotattacken i går, som drabbade Kyiv och flera andra städer, skriver utrikesministern.

Minst elva personer dödades och 75 skadades i attacken.

Regeringsbyggnaden i Kyiv var ett av flera mål som attackerades i huvudstaden. Byggnadens tak och övre våningar träffades. Det är första gången som Ryssland lyckas attackera regeringsbyggnaden.   

LÄS MER: Rysk vd hittad död – utan huvud 

Arkivfoto: Igor Dvurekov

Text: Redaktionen