Tungt bakslag för Trump – Ukrainafrågan vänds emot honom

2025 03 15

Ukrainafrågan är på väg att vändas emot Donald Trump på hemmaplan.

USA:s president Donald Trump har sagt att han vill mäkla fred mellan Ryssland och Ukraina.

Samtidigt har hans retorik och metoder fått hård kritik, bland annat för att han har gått hårt åt Ukraina och varit desto mildare i tonen mot Ryssland.

Och amerikanska folket tycks inte vara imponerade av presidentens hantering av kriget mellan Ryssland och Ukraina.

Får opinionen emot sig

Två olika mätningar från de senaste dagarna visar att en majoritet av det amerikanska folket är kritisk till hur Trump har skött frågan hittills.

Det handlar dels om en opinionsmätning som CNN publicerade på fredagen, som visar att en majoritet av amerikanerna är kritiska till Trumps försök att medla fred.

59 procent av amerikanerna tror inte att det är sannolikt att Trumps hantering av frågan kommer att leda till långvarig fred i Ukraina, medan bara 41 procent tror att det åtminstone är något troligt.

En lika stor andel, 59 procent, uppger också att de ogillar Trumps sätt att hantera USA:s relation med Ryssland. 55 procent ogillar hans sätt att hantera kriget i Ukraina.

Hälften av de tillfrågade anser att Trumps sätt att hantera kriget är dåligt för USA, medan bara 29 procent säger att det är bra för landet.

Gillade inte bråket i Vita huset

Det är främst demokratiska och oberoende väljare som är missnöjda med hur Trump sköter Ukrainafrågan. Bland republikaner svarar åtminstone 61 procent att han sköter det bra.

Men det är inte bara CNN:s mätning som visar att det amerikanska folket tvivlar på Trumps förmåga att mäkla fred i Ukraina.

En mätning som Quinnipiac släppte på torsdagen ger en liknande bild, rapporterar Politico.

Den visar bland annat att 58 procent av amerikanerna ogillade Trumps beteende gentemot Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Vita huset, då Trump skällde ut sin ukrainska kollega. 35 procent gillade Trumps agerande.

Donald Trump har flera gånger väckt uppseende för sitt sätt att hantera relationen till Ukraina och Ryssland. Trump har beskrivit Zelenskyj som en ”diktator utan val”, och har felaktigt hävdat att Ukraina startade kriget. Han har också vid ett flertal tillfällen understrukit att han har en god relation till Rysslands diktator Vladimir Putin.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


Planerar 100 butiker i Sverige – ska utmana Biltema

2026 04 03

En nordisk butiksjätte storsatsar i Sverige.

Den danska butikskedjan Thansen, som säljer diverse biltillbehör och har beskrivits som en utmanare till Biltema, fortsätter sin storsatsning i Sverige.

År 2022 tog man steget över till den svenska marknaden, och har sedan dess vuxit i snabb takt.

I februari öppnade butik nummer 31 i Sverige i Barkarby.

– Etableringen i Barkarby passar perfekt i vår svenska satsning. Barkarby är en klassisk handelsplats och vi har fått till ett attraktivt läge med skräddarsydda lokaler tack vare ett gott samarbete med hyresvärden, sade Thansens administrationschef i Sverige, Stefan Roysson, till Fastighetsvärlden i samband med öppningen.

Öppnar snart nummer 33

Nu är redan Thansenbutik nummer 33 på väg att öppna. Denna gång i Mora som slår upp portarna den 17 april, rapporterar Dagens Handel.

Och planerna slutar inte där.

Den kraftiga expansionen kommer att fortsätta.

– Vi kommer att öppna många butiker och bli kundernas favorit och förstahandsval när det gäller reservdelar och utrustning för bilar, cyklar och camping, framhåller kedjan i ett uttalande.

100 butiker i Sverige

Den snabba expansionen har bara inletts. I alla fall om man ska tro Thansens administrativa Sverigechef.

– Vi ser ett 100-tal butiker framför oss de närmaste åren, säger Stefan Roysson, till Fastighetsvärlden.

LÄS OCKSÅ: Varning om jobben: ”Mycket mörkt läge”

Grundades 1991

Den danska butikskedjan Thansen grundades 1991 som ett postorderföretag.

Men 2002 tog bolaget steget och började expansionen i Danmark, där kedjan idag har 86 butiker.

2017 tog företaget steget in på den norska marknaden, och har idag 53 butiker i landet.

2022 öppnades Thansen den första butiken i Sverige, när portarna slogs upp till butiken i Väla, Helsingborg.

Biltemas fortsätter växa

Biltema har idag 64 butiker i Sverige.

Företaget, som grundades 1963, har sitt huvudkontor i Partille i Göteborg.

Biltema fortsätter också sin expansion i Sverige. Den 28 maj öppnar ett nytt varuhus i Säffle och under 2027 planeras bland annat ytterligare en öppning i Karlstad, rapporterar NWT.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: Biltema

Text: Redaktionen