3 jul 2026

Putin bryter tystnaden om föreslagna vapenvilan

2025 03 13

Vladimir Putin kommenterar nu den föreslagna vapenvilan.

USA och Ukraina har arbetat fram ett förslag om en vapenvila på 30 dagar.

De senaste dagarna har Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj inväntat svar från den ryska sidan.

Nu bryter Vladimir Putin tystnaden om den föreslagna vapenvilan.

Bryter tystnaden

Putin tycks ställa sig positiv till en vapenvila, men han menar att det finns många saker som behöver diskuteras och att han vill se en långsiktig fred.

– Vi instämmer i förslagen om eldupphör, men vår ståndpunkt bygger på antagandet att eldupphöret skulle leda till långsiktig fred, något som skulle undanröja de ursprungliga orsakerna till krisen, säger han enligt Sky News.

“Behöver prata”

Putin säger att han anser att ”vi måste förhandla med våra amerikanska kollegor och partners” och ”kanske” ha ett telefonsamtal med USA:s president Donald Trump.

”Alla dessa frågor måste studeras noggrant av båda sidor”, säger han och tillägger att tanken på en vapenvila är “bra och vi stöder den absolut, men det finns frågor som vi måste diskutera".

– Om vi upphörde med fientligheterna... vad skulle det innebära?

Det rapporterar BBC.

Samtal väntas

Ett eventuellt telefonsamtal väntas alltså mellan Trump och Putin – och ytterligare tydlighet i vad ett eldupphör kan innebära för båda sidor.

I samband med presskonferensen – som Putin håller tillsammans med Lukasjenko på torsdagseftermiddagen – har den ryske ledaren många frågor.

– Vem kommer att ge order om att upphöra med fientligheterna? Och vad kommer dessa order att vara värda, längs 2000 kilometer? 

– Vem kommer att avgöra var det har skett en överträdelse av det eventuella avtalet om eldupphör längs hela den 2000 kilometer långa linjen, och vem kommer att få skulden?

Chans för Ukraina?

Han fortsätter också med att tala om bredare frågor med ett eldupphör eftersom han säger att det skulle kunna ge Ukraina en chans att återupprusta och återfå momentum i en tid då Ryssland, enligt honom, avancerar.

Det rapporterar The Guardian.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen